W jaki sposób zacząć dzień z uśmiechem na twarzy?

Dla wielu z nas, nie ma nic gorszego od porannego wstawania. Nie dość, że czujemy się niewyspani to często towarzyszy nam niezbyt dobry humor. Są jednak sposoby, dzięki którym od samego rana możemy cieszyć się pełnią energii oraz dobrym humorem i nie są to wspomagacze takie jak kawa czy napoje energetyczne.

Szklanka wody tuż po przebudzeniu

Nie od dziś wiadomo, że wypita z samego rana szklanka wody doskonale pobudzi nasz organizm do działania i wspomoże przemianę materii. Zaledwie kilka łyków niegazowanej wody pozwoli nawodnić nasz organizm, dzięki czemu poczujemy się od razu lepiej, a uczucie ciężkości szybko zniknie.

Dlaczego woda? Ponieważ jest to naturalny napój, który w żaden sposób nie doprowadza do obciążenia naszego organizmu, jest także pozbawiony cukru i kalorii, a posiada wiele drogocennych składników i minerałów, które normują naszą gospodarkę.

Woda ma niezwykle korzystne działanie:

  • nawilża,
  • oczyszcza,
  • usprawnia procesy zachodzące w naszym organizmie.

Wiadome jest, że powinniśmy wypijać około 2 litrów wody dziennie zwłaszcza, gdy towarzyszy nam na co dzień aktywność fizyczna i średnie temperatury. Po płyn warto sięgać często i brać wyłącznie małe łyki, dzięki czemu w krótkim czasie zauważymy pierwsze efekty, czyli poprawę ogólnego samopoczucia, brak znużenia i senności.

Aktywność fizyczna – sposób na energię i zdrowie

Gdy mamy kłopoty ze wstawaniem, warto wyrobić sobie pewien zdrowy nawyk, który doda nam nie tylko energii, ale również zadba o nasze zdrowie i wygląd, mianowicie aktywność fizyczna. Najlepiej tuż po przebudzeniu poświęcić około 20 minut na wysiłek, może być to bieganie lub rowerek stacjonarny. Jeśli posiadamy więcej wolnego czasu warto wybrać się na basen.

W przypadku, gdy nasze możliwości są nieco mniejsze, na przykład ze względów zdrowotnych, ograniczmy się do porannego rozciągania, na przykład pilates lub joga. Zawsze możemy też wybrać się na dłuższy spacer do pobliskiego parku nieco szybszym tempem.

Wiadomo, że ciężko nam się zmobilizować do ćwiczeń zwłaszcza rano, jednak już po kilku dniach możemy zauważyć znaczną poprawę – przybędzie nam sporo energii, endorfiny umożliwią utrzymanie dobrego humoru przez większość dnia, a jedzenie będzie łatwiej przyswajalne.

Poranek w ulubionym rytmie

Statystyki mówią, iż znaczna część osób zaraz po przebudzeniu włącza radio – czemu się tak dzieje? Ponieważ każdy z nas dobrze wie, iż muzyka działa pobudzająco, zwłaszcza ta ulubiona. Możemy puścić kilka rytmicznych piosenek podśpiewując pod nosem, co zdecydowanie nas rozbudzi i wprawi w doskonały nastrój, którym będziemy zarażać osoby wokół nas.

Więcej światła!

Jeśli mamy wiosnę lub lato, zdecydujmy się na spanie przy odsłoniętych oknach – tym sposobem będą budzić nas poranne promienie słońca, które dodadzą nam mnóstwo pozytywnej energii i skutecznie nas rozbudzą.

Światło słoneczne jest dla nas bardzo cenne, ponieważ:

  • dostarcza organizmowi dużą dawkę witaminy D, która zbawiennie działa na nasze samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne,
  • emituje podczerwień, która korzystnie wpływa na nasze stawy, krążenie i inne dolegliwości, które spędzają nam sen z powiek,
  • reguluje poziom melatoniny w naszym organizmie, która odpowiada za utrzymanie temperatury ciała, dzięki czemu nie będziemy senni i zmęczeni,
  • powodują, że czujemy się rześko, potrafimy sprawnie myśleć i skoncentrować się.

Najgorzej, gdy jesienią i zimą wstajemy rano i za oknem wciąż jest ciemno – wtedy jesteśmy zdemotywowani i najchętniej wrócilibyśmy do łóżka. Nie ma co się tak łatwo poddawać! Natychmiast zapalmy światło w pokoju, które nas ożywi i pobudzi do działania.

Śniadanie podstawą udanego dnia

Nie trzeba nikomu przypominać, iż śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, ponieważ pozwala dostarczyć nam energię i najważniejsze składniki na cały dzień. Najlepiej zdecydować się na posiłek, który bogaty jest w białko, dzięki czemu nasze komórki mózgowe będą mogły prawidłowo funkcjonować.

Skończmy też z wieczornym objadaniem się – w momencie, gdy zjemy posiłek krótko przed położeniem się spać fundujemy sobie niezłą atrakcję – żołądek zamiast odpoczywać będzie musiał zajmować się trawieniem, co przełoży się na niespokojny sen. W efekcie rano wstaniemy zmęczeni i w złym humorze.

Jeśli koniecznie musimy coś zjeść, wieczorem sięgnijmy po małą ilość pokarmu lekkostrawnego, który nie będzie zbytnio ingerował, a zaspokoi nasz głód.

Regularny sen

By zagwarantować sobie świetne samopoczucie od samego rana pamiętajmy o tym, by każdej nocy spać około 8 godzin – jest to czas, w którym nasz organizm może się zregenerować i zrelaksować, przez co budzimy się weseli i wypoczęci.

Zaplanujmy sobie dokładnie wieczór i ustalmy stałą godzinę, o której musimy znaleźć się w łóżku. Przed snem nie warto się również rozpraszać takimi sprzętami, jak telewizor, komputer, tablet czy telefon komórkowy. Warto wyciszyć się, posłuchać relaksującej muzyki, poczytać książkę i w spokoju położyć się spać.

Zanim jednak zaśniemy warto dokładnie przewietrzyć pokój, w którym śpimy, by zapewnić sobie czyste i rześkie powietrze. Unikajmy też zbędnych, zbyt intensywnych lub nieprzyjemnych zapachów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na nasz sen i ogólne samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here