Opaski i skarpety kompresyjne – wady i zalety odzieży

Wytrzymałe, komfortowe oraz stworzone z wysokiej jakości materiałów – skarpety i opaski kompresyjne – twój sposób na pozbycie się obrzęków. Znając zalety, odmiany i możliwości odzieży kompresyjnej, szybciej zdecydujesz – zakładać czy nie?

Biegasz? Potrzebujesz zatem profesjonalnej odzieży. W chwili obecnej, dużym zainteresowaniem cieszą się skarpety oraz opaski kompresyjne – dopasowane do anatomii ludzkiej stopy. Dysponując jedną z funkcjonalnych par, biegacz ma możliwość pokonania bardzo długiej trasy – mniej się męczy oraz jest w stanie przebiec wielokilometrowy maraton. Skarpety kompresyjne to doskonała alternatywa dla krioterapii, masażu oraz kąpieli solankowej – wypróbuj je na własnej skórze… Odzież, już od wielu lat, wykorzystywana jest w medycynie. Produkty działają przeciwobrzękowo i stosowane są u osób po zabiegach chirurgicznych kończyn dolnych.

Kompresja stała się modna – „wszyscy” ulegli jej wpływom…Obok nadmienionych elementów (czyli skarpet i opasek kompresyjnych), na rynku znajdziesz również koszulki, spodenki i opaski na ręce (nawet… całe kombinezony). Stosując odzież kompresyjną, zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy – koniec wizyt u lekarzy, czas na nowatorskie rozwiązania.
Nasza rada – zanim wyruszysz w wielogodzinną trasę, przetestuj odzież na treningu.

Zalety odzieży kompresyjnej:

• duża wytrzymałość,
• lepszy transport tlenu,
• wygoda i bezpieczeństwo użytkowania (skarpetki/opaski są miękkie i przyjemne w dotyku),
• wysoka trwałość produktów (zwłaszcza skarpety produkowane przez firmę CopressionZone),
• ochrona ścięgna Achillesa,
• poprawa krążenia krwi – poczuj się jak w luksusowym salonie masażu… (wszystko dzięki specjalnym kropeczkom 3D.DOTS),
• najwyższa jakość zastosowanych materiałów (przewaga tkanin oddychających – odprowadzających wilgoć na zewnątrz),
• redukcja nieprzyjemnych zapachów (dzięki funkcji antybakteryjnej),
• mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji,
• lepszy metabolizm mięśni (stabilizacja stawu skokowego),
• szybsza regeneracja,
• gwarancja lepszych wyników sportowych.

Wady odzieży kompresyjnej:

• wysoka cena produktów,
• możliwość przecierania się skarpet w okolicy kostek.

Przeciwwskazaniem do stosowania skarpet kompresyjnych jest ustawiczny ból łydek. Produktów nie powinny używać także osoby borykające się z problemami z kością piszczelową (shin splint).

Odmiany opasek kompresyjnych:

1). Podkolanówki (jak sugeruje nazwa, odzież tej klasy otacza ludzką łydkę – od miejsca nad kostką, aż do miejsca pod kolanem).
2). Skarpetki do kostki (produkty łączone są na ogół z podkolanówkami; wspomniany zestaw zmniejsza ryzyko wystąpienia skurczu łydki).
3). Długie skarpetki, czyli elementy przeznaczone dla jednostek startujących w długodystansowych zawodach (długie skarpetki to produkty, które cechują się najwyższą ceną).
4). Rękawki, tj. odzież polecana triathlonistom.

Na jakie aspekty powinnaś/powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu skarpet kompresyjnych?

– po pierwsze, na stopień kompresji,
– po drugie, na firmę (produkującą odzież kompresyjną).

Jeśli chcesz, by noszenie skarpet kompresyjnych przyniosło oczekiwane efekty, zdecyduj się na odzież gwarantującą ucisk na poziomie: 22 – 32 mmHg. „Dobre” skarpety kompresyjne to koszt rzędu 170.00 – 200.00 złotych za parę.

Zakładamy skarpety kompresyjne

Z pozoru, zakładanie skarpetek to czynność rutynowa – kilka sekund i gotowe. W przypadku skarpet kompresyjnych, nie jest to takie oczywiste… Elementy tej klasy nakładamy na nogę, która od jakiegoś czasu znajduje się w pozycji uniesionej (prościej: na nogę, która jest uniesiona ponad poziom serca). Preferujesz jogging w godzinach porannych? Podkolanówki nakładaj tuż po przebudzeniu (co istotne, na łóżku, bez zdejmowania nóg z siedziska).

Nie tylko dla biegaczy…

Skarpety kompresyjne to produkty stosowane w wielu okolicznościach. Używaj ich:

– gdy lecisz samolotem (zwłaszcza przez wiele godzin),
– gdy jedziesz samochodem,
– gdy borykasz się z obrzękami i żylakami,
– gdy prowadzisz siedzący tryb życia (praca za biurkiem/przed komputerem),
– gdy prowadzisz stojący tryb życia.

Producenci odzieży kompresyjnej

Wykaz najpopularniejszych firm:

• CEP (produkty firmy CEP, jak sugeruje producent, polecane są biegaczom, sportowcom wytrzymałościowym oraz triathlonistom – wypróbuj je i ty…),
• Sigvaris,
• BV Sport,
• Copressport,
• CopressionZone.

Gdzie kupić „dobre” opaski/skarpetki kompresyjne?

Poznałeś już firmy zajmujące się produkcją odzieży kompresyjnej, teraz czas na zakup jednej z dostępnych par. Aby mieć pewność, że dokonałeś słusznej decyzji, powinieneś, a wręcz musisz udać się do „dobrego” marketu sportowego. Szukasz, szukasz i nic? Jeśli do tej pory nie znalazłeś odpowiednich skarpet, wybierz się do sklepu dedykowanego biegaczom – to doskonały wybór. Jak już wspomnieliśmy, skarpety kompresyjne to wydatek rzędu ok. 200.00 złotych. Na pierwszy rzut oka – sporo, jednorazowy zakup ma jednak wiele zalet:

• po pierwsze, kupujesz raz i korzystasz z produktów przez kilka sezonów, a nawet… lat (to się opłaca…),
• po drugie, dysponujesz wygodnym, „markowym” produktem.

Drobna wskazówka – aby skarpety służyły ci przez długi czas, pamiętaj o właściwej pielęgnacji – pierz je w temperaturze czterdziestu stopni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here