kosmetyki bez chemii

Liczne badania udowodniły, że chemiczne dodatki do kosmetyków mogą wpływać na nasze zdrowie. Dlaczego warto wybierać kosmetyki bez chemii? Jakie chemiczne składniki występują najczęściej i czym można je zastąpić? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Nie tylko ekologiczna żywność

Osoby przywiązuję wagę do zdrowej diety doskonale zdają sobie sprawę, że lepiej unikać produktów nafaszerowanych chemicznymi dodatkami. Jednak ze świadomość społeczną w kwestii chemii w kosmetykach bywa gorzej. Niewielu z nas, nakładając na włosy pieniący się szampon czy wcierając w skórę balsam o egzotycznym zapachu zastanawia się nad składem tych kosmetyków. A zdecydowanie warto to robić. Substancje zawarte w kosmetykach wnikają bowiem do naszego organizmu (np. przez naskórek czy mieszki włosowe) i mogą powodować podrażnienia, ale i poważniej zagrażać zdrowiu. Zwłaszcza przy częstym stosowaniu takich kosmetyków. Na szczęście dziś kosmetyki bez chemii są dostępne na wyciągnięcie ręki i jest z czego wybierać. Które substancje zawarte w kosmetykach mogą potencjalnie zagrażać zdrowiu i co proponuje rynek kosmetyków naturalnych?

Co siedzi w środku

W kosmetykach znajdziemy między innymi środki konserwujące, na przykład formaldehyd, który może uczulać, czy parabeny, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Innymi składnikami chemicznymi, które można znaleźć w kosmetykach są substancje ropopochodne, na przykład parafina czy silikon. Częstym składnikiem antyperspirantów jest z kolei aluminium, które może mieć niekorzystne działanie na organizm. Za pienienie się kosmetyków odpowiada z kolei inna chemiczna substancja – Laurylosiarczan sodu (SLS, sodium lauryl sulfate). Poza tworzeniem atrakcyjnej piany może on powodować podrażnienia skóry. Występuje w wielu produktach, wszędzie tam, gdzie pienienie się jest mile widziane: od szamponów i płyny do kąpieli po pasty do zębów. Aby uniknąć potencjalnej szkodliwości chemicznych składników, warto postawić na kosmetyki bez chemii.

Naturalne substytuty

Alternatywę dla popularnych kosmetyków z chemicznymi dodatkami zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych stanowią kosmetyki ekologiczne. Wśród nich znajdziemy na rynku wiele produktów całkowicie wolnych od chemikaliów. W kosmetykach naturalnych do ich konserwacji używa się przede wszystkim ekstraktów (np. z rozmarynu czy grejpfruta), olejków eterycznych (np. lawendowy, drzewa herbacianego)i witamin E i C, a także występujących naturalnie w przyrodzie kwasów, np. cytrynowego czy salicylowego. Kosmetyki bez chemii warto kupować zwłaszcza w sklepach internetowych z bogatą ofertą, gdzie w wygodny sposób dokonamy odpowiedniego wyboru. A naprawdę jest w czym wybierać: od naturalnych past do zębów po balsamy i kremy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here