sennosc-w-ciagu-dnia

Uczucie zmęczenia i senności w ciągu dnia nie jest nikomu obce zwłaszcza, jeśli mamy za sobą nieprzespaną noc. Najważniejsze wtedy to podjąć odpowiednie kroki, by bez problemu przetrwać resztę dnia. Uczucie zmęczenia i senności nie musi być spowodowane żadną chorobą, choć zdarzają się takie przypadki, dlatego jeśli taka sytuacje powtarzają się dosyć często, warto skonsultować to ze specjalistą.

Co dzieje się z naszym organizmem, gdy dopada nas senność?

Początkowo możemy nie odczuwać żadnych zmian w naszym samopoczuciu i aktywnie uczestniczymy w życiu codziennym. Jednak gdy dopada nas zmęczenie powoli zaczynamy walkę z sennością, z początku dajemy radę, lecz po pewnym czasie nasz organizm odmawia posłuszeństwa.

O wiele bardziej odczujemy to na przykład w pracy, gdzie siedzimy przy biurku i wykonujemy określone zadania, niż na przykład podczas zakupów czy uprawiania sportu, podczas których jesteśmy ciągle w ruchu. Musimy jednak upewnić się, że nadmierna senność i zmęczenie nie są wynikiem choroby, pamiętajmy też, że każdy z nas posiada inny organizm, który odmiennie reaguje na różne bodźce.

W jaki sposób uporać się ze stresem i zmęczeniem?

Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam czuć się o wiele lepiej w ciągu dnia, warto więc o nich pamiętać o zadbać o swój organizm:

  • Jednym z ważniejszych czynników jest sen – to on gwarantuje nam sprawność umysłu, siłę oraz energię w ciągu dnia. Każdy z nas powinien przesypiać każde nocy do ośmiu godzin, w ten sposób unikniemy znanego nam osłabienia, drażliwości i senności w ciągu dnia. Jeśli się nie wyśpimy możemy spodziewać się problemów z koncentracją, a także ogólnego gorszego samopoczucia.
  • Zanim zaśniemy wywietrzmy pomieszczenie, w którym śpimy – zapewniając sobie dostęp do świeżego powietrza poczujemy się znacznie lepiej i łatwiej zaśniemy, a nasz sen będzie spokojny i komfortowy.
  • Nie rozpraszajmy się przed snem wszelkim sprzętem RTV, czyli telewizorem lub komputerem. W ten sposób nasz organizm nie ma szans na wyciszenie i uspokojenie, wskutek czego często budzimy się w nocy lub miewamy niepokojące sny co sprawia, że budzimy się rano strasznie zmęczeni i niewyspani.
  • Jeśli dopadnie nas już senność w ciągu dnia, nie sięgajmy po wszelakiego rodzaju wzmacniacze, czyli kolejną kawę, energy drink lub duże ilości słodyczy – w rzeczywistości taka dieta nie przyniesie nam nic dobrego, a może jedynie zaszkodzić i negatywnie wpłynąć na pracę naszego żołądka.
  • By zapewnić sobie następnego dnia dużo siły i witalność zafundujmy sobie wieczorem pełen relaks, czyli gorąca kąpiel, masaż, czytanie ulubionej książki bądź oglądanie dobrego filmu. Oddając się przyjemnościom odpoczywamy i znacznie szybciej regeneruje się nasz organizm.
  • Zadbajmy o odpowiednią ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia – jeśli możemy wybrać wybierzmy spacer do pracy, jeśli nie to poświęćmy godzinę czasu wieczorem na wspólny spacer, ćwiczenia w domu lub wyjście na siłownię, pamiętajmy jednak aby nie przesadzić, ponieważ może to skończyć się dla nas kontuzją.
  • Wykonujmy regularnie podstawowe badania krwi, które pomogą ustalić czy w naszym organizmie nie dzieje się coś niepokojącego. Warto również kontrolować poziom hormonów, który również może mieć duży wpływ na codzienną senność ora zmęczenie.
  • Nie zapominajmy o właściwym nawodnieniu naszego ciała, każdego dnia powinniśmy wypijać około 2 litrów wody mineralnej dziennie.
  • Zadbajmy nie tylko o siebie, ale również o otoczenie – tutaj również przyda się właściwa selekcja, warto jednak utrzymać kontakt wyłącznie z osobami, z którymi wciąż nawiązujemy znajomość, ponieważ jest to idealna szansa dla nas na rozwój osobisty.

Musimy również wiedzieć jak reagować w momencie, gdy dopadnie nas już senność lub zmęczenie. Wiele ludzi poleca przemycie twarzy zimną wodą lub szybki prysznic, to prawda – woda korzystnie wpływa na nasze krążenie, co zmobilizuje nas do dalszego działania i pozbędziemy się na pewien czas uczucia senności.

Jeśli zdrowie nam na to pozwala możemy oczywiście sięgnąć po kubek kawy, wiadome jest, że kofeina pobudza i jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na walkę z sennością. Gorszą, choć możliwą opcją jest zakupienie energy drinka, który w krótkim czasie da nam prawdziwego kopa nawet na kilka godzin.

Czy wiesz, że muzyka pobudza? Pod warunkiem, że puścimy głośną, energetyczną muzykę, co doda nam wiele sił i popchnie do dalszego działania. Dobrze działa na nas również rozmowa z innymi ludźmi, którym możemy się wygadać czy pozbyć się negatywnych myśli. Warto niekiedy sięgnąć także po suplementy diety szczególnie te, które posiadają żelazo, cynk oraz witaminy z grupy B – znajdziemy je w dowolnej aptece.

Niezwykle przyjemnym sposobem na radzenie sobie ze zmęczeniem i sennością jest seks, głównie w przypadku kobiet. Wystarczy niewiele czasu, by kobieta zapomniała czym jest stres oraz senność. Niestety u mężczyzn sprawa wygląda odwrotnie, o czym również warto wiedzieć. Inną metodą jest spożycie posiłku, który bogaty jest w białko, które jest niezwykle istotne w naszej diecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here