Czy warto kupować naszym dzieciom gotowe dania ze słoiczków?

Nie da się ukryć, że jest to niezwykle wygodna opcja – nie tracąc czasu na przygotowanie jedzenia możemy w każdej chwili podać dziecku pyszny obiad czy deser. Nie musimy wydawać dużo pieniędzy na ekologiczną żywność, lecz czy faktycznie tego typu jedzenie jest zdrowe dla naszych dzieci?

Różnice między gotowym jedzeniem, a samodzielnie przyrządzonym

Rozszerzając dietę dziecka stajemy przed ważnym pytaniem: czy samodzielnie przyrządzać posiłki czy pójść na wygodę kupując gotowe dania w słoiczkach? Mamy kilka opcji do wyboru:

  • Przede wszystkim musimy wziąć tu pod uwagę jakość składników – by przygotować w pełni zdrową i odżywczą potrawę dla naszego dziecka, musimy mieć dostęp do ekologicznych produktów lub posiadać je we własnym ogródku czy gospodarstwie. Tymczasem producenci gotowych dań dla dzieci stosują wyłącznie żywność pochodzącą z upraw ekologicznych.
  • Kolejną kwestią jest wybór smaków – nie każda młoda mama będzie w stanie przygotować pyszną, delikatną zupkę dla dziecka, natomiast kupując gotowe danie mamy pewność, że posiada ono smak odpowiedni dla naszego dziecka. Obecnie oferta jest tak szeroka, że niekiedy producenci zaskakują nas różnorodnością smaków i aromatów.
  • Następna różnica, którą najbardziej mogą odczuć rodzice to cena – decydując się na gotowe dania musimy liczyć się z tym, że ich koszt jest dosyć wysoki, ponieważ jedno danie kosztuje około 5 złotych, a sok około 4. Kupując ekologiczną żywność i samodzielnie wykonując obiadek za te pieniądze jesteśmy w stanie zrobić kilka porcji, dzięki czemu dzienny koszt zupki to około 1-2 złote.

Jak dobrać odpowiednie danie gotowe?

Będąc w sklepie stoimy przed tak szerokim wyborem, że ciężko jest nam się zdecydować. Tutaj wato zwrócić uwagę na oznaczenia producentów – każdy słoiczek ma inną pojemność, najmniejsze z nich to potrawy jednoskładnikowe, które nadają się dla najmłodszych dzieci, średnie z kolei dedykowane są starszym dzieciom, a te największe – dla dzieci, które od dawna żywią się gotowym jedzeniem.

Dokonując wyboru sugerujmy się zatem wiekiem malucha, który także często jest określony na etykietach. Jeśli zaczynamy przygodę ze słoiczkami najpierw wybierzmy mniejszą porcję, by przyzwyczaić dziecko do smaku i obserwować czy mu smakuje.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest nakrętka słoiczka – powinna być ona wklęsła, a jeśli naciśniemy ją palcami nie powinna klikać. Kliknięcie powinno być dopiero wtedy, gdy samodzielnie otworzymy słoiczek i ponownie go zakręcimy. Jeśli zdarzy nam się sytuacja, w której natrafimy w sklepie na klikającą nakrętkę oznacza to, że słoik był już otworzony i jest nieświeży, o takim fakcie warto poinformować sprzedawcę, ponieważ produkt nie nadaje się już do sprzedaży, a przede wszystkim spożycia.

Wszystkie gotowe dania są pakowane w warunkach próżniowych po to, by nie dostało się do ich wnętrza powietrze wraz z bakteriami, które niekorzystnie działają na żywność. Dlatego też zwracajmy uwagę na datę ważności – zwykle dania gotowe posiadają dosyć długi okres przydatności do spożycia, dzięki specjalnemu procesowi produkcji oraz pakowania, może jednak zdarzyć się sytuacja, w której zbliża się termin końcowy i warto wybrać inny produkt.

Czy trzeba podgrzewać gotowe dania?

W przypadku deserku lub przetartych owoców nie ma takiej konieczności, jednak w kwestii obiadków warto podgrzać jedzenie, by dziecko zjadło ciepły posiłek. Pamiętajmy, by miało ono odpowiednią temperaturę, czyli nie było ani za zimne, ani zbyt gorące.

W tym celu najlepiej podgrzewać słoiczki w kąpieli wodnej, gdzie możemy kontrolować stopień nagrzania, w żadnym wypadku nie dopuszczajmy do sytuacji, w której gotowe danie zacznie wrzeć. Niektórzy rodzice przywykli do karmienia malucha gotowym daniem prosto ze słoiczka, nie jest to jednak zbyt dobry pomysł, ponieważ razem ze śliną do jedzenia dostają się również bakterie i w przypadku, gdy dziecko nie zje wszystkiego i chcemy zachować resztę, na następny dzień może się ona zepsuć.

Przechowywanie słoiczków

Tutaj również należy sztywno trzymać się następujących zasad:

  • Najlepiej więc część pokarmu podgrzać, a resztę schować do lodówki, tak samo postępujmy w przypadku soczków.
  • Nieotwarte słoiczki oraz butelki możemy przechowywać w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła i promieni słonecznych, najlepiej w zamkniętej szafce.
  • Jeśli otworzymy danie przechowujmy je w lodówce, upewnijmy się, że jest odpowiednio zakręcone.
  • Nie powinno się trzymać otworzonego już jedzenia w lodówce dłużej niż 24-48 godzin, czas ten jest zwykle określony na etykiecie przez producenta.

A może jednak własna kuchnia?

Gotowe posiłki dla dzieci to wygodna opcja dla rodziców, którzy nie mają zbyt wiele czasu lub nie posiadają wystarczającego doświadczenia kulinarnego. Jeśli jednak tylko mamy ochotę możemy przyrządzać samodzielnie posiłki dla naszego malucha, w końcu nic nie będzie tak smaczne i pewne jak własne danie.

Pamiętajmy, by potrawy dla dzieci były pełnowartościowe, mniej tłuste niż przyrządzamy dla siebie, a także początkowo o wiele mniej przyprawione, by nie podrażnić delikatnego żołądka dziecka. Stosujmy wyłącznie składniki pochodzące z upraw ekologicznych, by dostarczyć maluchowi wszystkich niezbędnych elementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here