Jaka muzyka poprawi nam humor zimą?

Energetyczna, czy spokojna? Który gatunek muzyczny najbardziej poprawia humor w ciemne, chłodne zimowe dni? Jak pokazują badania psychologów, najlepsze są takie, które wykonywane są w wysokiej tonacji.

Jak pokazali amerykańscy psychologowie w swoich badaniach na temat muzyki najbardziej przyczyniającej się do poprawy naszego humoru, oprócz piosenek o wysokiej tonacji, bardzo dobrze wpływają na nas również takie, które są dynamiczne i posiadają przewidywalną melodię oraz modny bit.

Ta muzyka poprawi Ci samopoczucie

Od dawna dziennikarze muzyczni oraz badacze starają się układać dla nas zestawienia piosenek, które powinny najkorzystniej zmienić nasze nastawienie do czekających nas trudnych zadań – wyjście z domu zimą, przy minusowej temperaturze, także należy do tych działań, które wykonujemy niejako pod przymusem. Wszyscy oni podkreślają, że stworzenie takiego uniwersalnego zestawienia jest nie lada trudnym zadaniem, ponieważ każdy z nas ma indywidualne upodobania, nie wspominając już nawet o wspomnieniach, czy skojarzeniach i emocjach, które poszczególne piosenki w nich wzbudzają.

Jak się okazuje, o tym, czy dany utwór poprawi nam humor nie decyduje jednak tekst, ale tonacja i liczba akordów. Ponadto, istotny okazuje się również wskaźnik beats per minute, czyli bitów na minutę, mierzonych na podstawie uderzeń metronomu. Utwory, które najskuteczniej poprawiają nastawienie, mają ten wskaźnik na poziomie 140-150. Dla porównania, dla piosenek pop wskaźnik ten wyliczono na jedynie 118 uderzeń na minutę.

A może indywidualne preferencje?

Listy, listami, ale każdy z nas ma swoje gusta, które mogą nie zostać odzwierciedlone w rankingach naukowców. Z pewnością, lepiej nastroi nas piosenka, w związku z którą mamy pozytywne wspomnienia, nawet jeśli jej wskaźnik uderzeń na minutę jest nieco niższy niż ten preferowany. Ważne jest także, aby muzyka dodawała energii, jednak, czy będzie to soul, hip-hop, czy melodyjny rock, jest to już mniej ważne. Istne za to jest to, że najlepszą muzykę non stop znajdziemy w rozgłośniach internetowych, na przykład w Tuba.fm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here