Większość z nas codziennie używa kosmetyków. Kto nie sięga po mydło, dezodorant czy szampon? Do tego kremy, odżywki i balsamy – wszystko po to, by wzmocnić i upiększyć skórę, czyli po prostu dbać o higienę i pielęgnację ciała. Jednak efekty stosowania kosmetyków mogą być inne od oczekiwanych.
Bardzo często wybierając kosmetyki kierujemy się ich ceną, wyglądem opakowania, a nawet ulegamy sile kolorowych reklam. Tymczasem kosmetyk, który codziennie aplikujemy na skórę, wywiera realny i często długoterminowy wpływ na jej zdrowie i wygląd – zaznacza nasz rozmówca z firmy Scan-Anida. Dlatego tym, na co powinniśmy zwracać największą uwagę przy zakupie kosmetyków, jest ich skład.
Kiedy „dobry” kosmetyk podrażnia?
Choć każdy kosmetyk przed dopuszczeniem do sprzedaży musi przejść szereg restrykcyjnych badań, wciąż bardzo często zdarza się, że stosowanie preparatu u konkretnych osób skutkuje wystąpieniem niepożądanych objawów. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku osób o skórze atopowej, wrażliwej i naczynkowej oraz osób ze skłonnościami do alergii.
Typowe działania niepożądane
Do najczęstszych działań niepożądanych kosmetyków zalicza się wyprysk kontaktowy alergiczny, fototoksyczny i fotoalergiczny oraz pokrzywkę kontaktową. Do reakcji niealergicznych zaliczamy zapalenie skóry, określane też mianem wyprysku kontaktowego z podrażnienia.
Czego unikać w składzie kosmetyków?
Substancje odpowiedzialne za powstawanie podrażnień i poważniejszych reakcji niepożądanych, znajdziemy w większości kosmetyków dostępnych w obrocie. Są to przede wszystkim konserwanty, barwniki i sztuczne substancje zapachowe.
Utrzymanie trwałości kosmetyków bez stosowania substancji konserwujących byłoby bardzo trudne, natomiast barwniki i perfumy w preparatach pielęgnacyjnych stanowią wyłącznie dodatek o charakterze podnoszącym ich wizualną czy zapachową atrakcyjność. Dlatego rozglądając się za preparatem dla siebie, warto szukać kosmetyków naturalnych.
Jak szukać bezpiecznych kosmetyków
O jakość używanych kosmetyków powinny zadbać przede wszystkim osoby o szczególnie wrażliwej, atopowej skórze i alergicy. Jeżeli należysz do grupy szczególnie narażonej na występowanie działań niepożądanych, szukaj kosmetyków naturalnych, bazujących na tradycyjnych składnikach ziołowych i olejach roślinnych. Dobrym pomysłem jest szukanie kosmetyków aptecznych.