dolegliwości z gardłem

Ból gardła – dolegliwość, którą każdy z nas przynajmniej raz przechodził w życiu. Często pojawia się niespodziewanie, wieczorem wszystko jest w porządku, a rano nie można przełknąć śliny. Objawy te mogą być bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeśli towarzyszy im podwyższona temperatura. Na szczęście wiele problemów związanych z gardłem ma podłoże wirusowe i nie wymaga leczenia antybiotykami. A liczne domowe sposoby pozwolą szybko i skutecznie rozprawić się z dolegliwościami, zapobiegając rozwojowi choroby.

Dlaczego gardło boli

dolegliwości z gardłemBól gardła może się pojawić o każdej porze roku, nie tylko jesienią i zimą. Faktem jest, że to właśnie w te pory roku zachorowań jest najwięcej, a to z powodu powszechnych wirusów wywołujących przeziębienia. Jednak nawet w lecie ta dolegliwość może dopaść, między innymi po schłodzeniu się zimnymi napojami i lodami lub przez klimatyzację. Przy zapaleniu wirusowym bólowi często towarzyszy chrypka, a niekiedy też podwyższona temperatura. Znacznie gwałtowniejszy przebieg mają zakażenia bakteryjne, w tym najczęściej występująca angina. W wyniku walki organizmu z zarazkami temperatura ciała znacznie się podnosi, pojawia się osłabienie, a sam ból jest dużo bardziej intensywny. Na to, że pojawią się jakieś dolegliwości z gardłem wpływ mają także inne czynniki. Zaliczają się do nich alergie, zimne i suche powietrze, dym papierosowy i inne zanieczyszczenia, a także refluks żołądkowy i nowotwory.

Skuteczne płukanie

Jedną z podstawowych, a jednocześnie najskuteczniejszych metod leczenia bólu gardła jest jego płukanie. Przynosi ono kilka korzyści, po pierwsze nawilża się w ten sposób błonę śluzową, po drugie spłukuje część patogenów, a dodatkowo substancje zawarte w płynie działają przeciwzapalnie i zapobiegają rozwojowi choroby. Przy płukaniu należy pamiętać, żeby płyn miał odpowiednią temperaturę, nie powinien być ani zbyt zimny ani za gorący. Jedną z najpopularniejszych płukanek jest sól rozpuszczona w wodzie. Ostatnio jednak powoli się odchodzi od tej metody, gdyż przy niskim stężeniu jest nieskuteczna, a przy wysokim może podrażniać błonę śluzową. Zdecydowanie bardziej poleca się różnego rodzaju zioła, między innymi majeranek, tymianek, szałwię, rumianek czy lipę. Odpowiednią ilość suszu należy zalać wrzącą wodą, parzyć pod przykryciem przez kilkanaście minut a następnie po wystudzeniu użyć do płukania.

Zioła, miód oraz maliny

Odpowiednie nawilżenie śluzówki przy bólu gardła jest niezwykle ważne, a można to osiągnąć przez odpowiednie nawodnienie. Może to być zwykła herbata lub woda, może być pożywny rosół, a także różnego rodzaju herbatki ziołowe. Miód jest jednym z najlepszych naturalnych antybiotyków, zawiera też liczne substancje pomagające zwalczać infekcję. Można go między innymi pić z ciepłym mlekiem lub herbatą. Równie skuteczna i równie smaczna jest malina – sok czy herbatka nie tylko pomagają zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale również łagodzą kaszel i ograniczają gorączkę. Medycyna naturalna opiera się na ziołach, i tych także nie może zabraknąć przy leczeniu chorób gardła. Łagodząco i osłaniająco działają lipa i babka lancetowata, natomiast przeciwzapalnie rozmaryn, tymianek, rumianek czy szałwia. Herbatki przygotowuje się podobnie jak płukanki, tyle że się je kilka razy dziennie wypija.

Inne domowe sposoby

Przy infekcji gardła bardzo wskazany jest odpoczynek. Jeśli będzie taka możliwość, to najlepiej położyć się na kilka dni do łóżka, wtedy organizm będzie miał siły na to, żeby zwalczyć zagrożenie. Próby przechodzenia choroby nie są wskazane, gdyż często zamiast ustąpić może się ona jeszcze bardziej rozwinąć. Poza płukaniem i herbatkami bardzo polecane są różne syropy. Najbardziej znany jest z cebuli, pokrojoną w kostkę należy zasypać cukrem, a po kilku godzinach pojawi się pyszny i zdrowy sok. Mniej znany, co nie znaczy że nieskuteczny, jest syrop z buraka. Aby go przygotować należy buraka dokładnie umyć, wydrążyć nożem wgłębienie i nasypać do środka cukru. Nie można też zapominać o czosnku. Zawiera on całe bogactwo aktywnych substancji, które mają właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Najbardziej skuteczny jest w formie zmiażdżonej, można nim smarować kanapki lub dodać do szklanki ciepłego mleka.

Kiedy do lekarza

Ból gardła w większości przypadków nie jest niebezpieczny, w przypadku infekcji wirusowych przeważnie sam przejdzie po kilku dniach. Jeśli jednak objawy nie są charakterystyczne dla infekcji lub utrzymują się po kilku dniach, wtedy warto wybrać się do lekarza. Podobnie jak wtedy, gdy jest bardzo intensywny, a dodatkowo pojawiają się trudności w oddychaniu i obrzęk. Zapaleniom bakteryjnym często towarzyszy wysoka temperatura, przekraczająca 39’C. W takim stanie także nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, gdyż najprawdopodobniej potrzebna będzie kuracja antybiotykowa. Domowe sposoby złagodzą objawy, ale choroby nie wyleczą, a ewentualne powikłania mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Na wszelki wypadek powinny się też zbadać osoby mające częste, nawracające problemy z gardłem. Mogą one świadczyć o spadku odporności, ale też niejednokrotnie są objawem poważniejszej choroby, łącznie z niezwykle groźnymi nowotworami. W szczególności konsultacja jest konieczna, jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here