Mnóstwo świetnych imprez kończy się ciężkim kacem, po którym trudno się nawet ruszyć, a tym bardziej pracować. Dopóki ludzie będą pili w większych ilościach alkohol, to kac będzie nieodłącznym elementem dobrej zabawy. Dlatego zanim wyjdzie na kolejną imprezę, po której będzie się umierać cały następny dzień, to warto się dowiedzieć, jak przede wszystkim kacowi można zapobiegać, a także jakie środki podjąć, jak się już pojawi. Po uzbrojeniu się w taką wiedzę być może będzie sobie można nawet więcej pozwolić, bez ryzyka potężnych dolegliwości po obudzeniu się.
Przyczyny kaca
Kac często nazywany jest syndromem dnia poprzedniego, gdyż to właśnie po szalonej nocy z dużą ilością wypitego alkoholu objawia się najczęściej. Spożywany alkohol z jednej strony zapewnia świetną atmosferę i pomaga w zabawie, ale z drugiej zaburza procesy metaboliczne. Między innymi z etanolu tworzy się aldehyd octowy, który wraz z krwią trafia do wątroby. Tam zostaje zmieniony w kwas octowy, a ten z kolej rozkładany jest do dwutlenku węgla oraz wody. Proces metabolizmu alkoholu w wątrobie jest jednak dość długi, dlatego też w pewnym momencie w krwi zaczyna się podwyższać jego stężenie. Podczas kolejnych drinków w organizmie pojawiają się różne związki chemiczne, między innymi wspomniany już aldehyd octowy a także kwas mlekowy, i to one właśnie odpowiedzialne są za nie najlepsze samopoczucie. Bardzo duże znaczenie przy kacu ma też gospodarka wodna. Alkohol w większych ilościach prowadzi do odwodnienia, a tym samym zmniejszenia ilości składników odżywczych i witamin, co z kolei wpływa na witalność i dobre samopoczucie. Ponieważ najwięcej wody znajduje się w mózgu, to właśnie on najbardziej cierpi podczas odwodnienia, dostarczając takich przyjemności, jak silny ból głowy.
Objawy kaca
Objawy kaca są bardzo charakterystyczne, chociaż u każdej osoby mogą przebiegać zupełnie inaczej. Przede wszystkim ranek po dobrej zabawie to złe samopoczucie, obniżenie nastroju oraz ogólne uczucie rozbicia. Imprezowicze są bardzo wrażliwi na rozmaite bodźce, może ich drażnić nawet zwykła rozmowa, a zaświecenie światła prowadzi do gwałtownego sprzeciwu. Dodatkowo człowiek w takim stanie ma znacznie niższy poziom koncentracji i obniżoną formę, niejednokrotnie zupełnie nie nadając się do jakiejkolwiek pracy. Nieodłącznym elementem kaca jest ból głowy połączony z dużym pragnieniem, jest to rezultatem wspomnianego wcześniej odwodnienia organizmu. Jeśli dodatkowo pojawią się problemy z układem pokarmowym, to u takich osób występują nudności a nawet wymioty. W takim stanie na pewno nie będzie się chciało jeść, i faktycznie tak jest. Obniżony apetyt, a często wręcz niechęć do zjedzenia czegokolwiek także zaliczają się do typowych objawów towarzyszących kacowi. Na szczęście wszystkie te objawy mijają samoistnie po upływie jakiegoś czasu, jednak w czasie gdy występują potrafią znacznie upośledzić codzienną aktywność.
Skuteczne sposoby na kaca
Jest takie powiedzenie, że żeby nie mieć kaca to wystarczy nie pić. Jednak dla wielu dobra zabawa bez alkoholu nie jest zabawą, więc i alkohol na najróżniejszych imprezach się pojawia, a wraz z nim kac następnego dnia. Na szczęście jest sporo sposobów, które może dolegliwości całkiem nie zlikwidują, ale znacznie złagodzą ich objawy i skrócą czas występowania. Ponieważ duża ilość alkoholu prowadzi to ubytku wody i składników odżywczych, to niezbędne jest ich odpowiednie uzupełnienie. W tym celu należy pić dużą ilość płynów i spożywać wartościowe posiłki, na przykład ciemne pieczywo, warzywa czy owoce. Wiele osób preferuje tak zwanego klina, czyli kolejną porcję alkoholu po przebudzeniu. Nie jest to polecana metoda, gdyż wprawdzie na chwilę odczuje się ulgę, jednak po jakimś czasie dolegliwości wrócą ze zdwojoną siłą. Ostatnio coraz częściej reklamowane są różnego rodzaju preparaty na kaca, dostępne między innymi w aptekach. Zawierają one witaminy, mikroelementy i składniki odżywcze w odpowiednio dobranych proporcjach, co pomaga organizmowi dojść do równowagi. Zdania na temat ich skuteczności są podzielone, jednym one pomagają a innym nie, dlatego najlepiej samemu sprawdzić, czy zdają egzamin. Kolejne sposoby na pozbycie się kaca to prysznic albo spacer. Ten pierwszy ożywia ciało i umysł, natomiast drugi dotlenia organizm oraz zwiększa szybkość metabolizmu alkoholu.
Jak zapobiegać kacowi
Jeśli ktoś nie może się powstrzymać od picia alkoholu, to przynajmniej powinien wiedzieć, jak to robić, żeby nie umierać następnego dnia. Po pierwsze należy zachować umiar, przy rozsądnej dawce napojów wyskokowych można się świetnie bawić, a jednocześnie nie narażać się na żadne nieprzyjemne dolegliwości. Duże znaczenie będzie miał rodzaj spożywanego alkoholu. Jedne dają znacznie słabsze objawy, jak na przykład wódka, a inne znacznie bardziej nasilone, co ma miejsce przy koniakach czy whisky. Bardzo ważną sprawą jest unikanie mieszania różnych trunków. Każdy z nich poza alkoholem zawiera rozmaite dodatki, ich mieszanina w organizmie powoduje znaczne zwiększenie dolegliwości. Przed imprezą warto pomyśleć o solidnym posiłku, najlepiej bardziej tłustym, który spowolni wchłanianie etanolu. Jeśli noc trwa długo, to należy pamiętać o jedzeniu także podczas zabawy, i cały czas uzupełniać płyny.