Na pewno każdy z nas posiada w swej kolekcji butelkę perfum, zakupioną przez siebie, bądź otrzymaną w prezencie. Dla jednych zakup perfum jest przyjemnym doświadczeniem, ale dla innych może to być przykra konieczność, gdyż czuje się zagubiony w niejasnej gęstwinie literek i cyferek charakteryzujących każdą buteleczkę. Nasze podpowiedzi poniżej pomogą Ci wybrać odpowiedni produkt i wyjaśnią szereg zawiłości związanych z zakupem perfum.

Jaka pojemność?

Kiedy jesteśmy już gotowi na zakup nowej butelki perfum powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaka ilość  będzie dla najlepsza? Na opakowaniach produktów znajduje się pojemność, będąca najczęściej podawana w postaci skrótu fl.oz. (ang. fluid ounce), co oznacza uncję płynu, która mieści się wewnątrz opakowania.  Dla przykładu flakon roztworu o pojemności 30 ml będzie miał swój odpowiednik w ilości 1 fl.oz. , a szkło mieszczące płyn o wielkości 100 ml odpowiada wartości 3,4 fl.oz., a 50 ml daje 1,7 fl.oz. produktu. Są to najczęściej spotykane pojemności.

Ile esencji?

Z pewnością spotkaliście się już ze znakami umieszczonymi na flakoniku, często usytuowanymi w postaci naklejki znajdującej się na zewnętrznej części dna, obok pojemności danego produktu. Znak ten zawiera informacje jak dużo olejków zapachowych eterycznych/ perfumeryjnych zostało wykorzystane do skomponowania zapachu, który analizujemy. Im większa ilość olejku znajduje się wewnątrz flakoniku, tym większa trwałość zakupionego artykułu.

Perfumy są tylko jedne

Perfumy (esencja perfum) stanowią najbardziej intensywne stężenie roztworu. Ilość olejków eterycznych, jaka została umieszczona w buteleczce zawiera najczęściej 30-40% całej pojemności, a rozpuszczona jest w wysokoprocentowym, bo przeważnie 90-96% alkoholu. Wpływa to niewątpliwie na trwałość tego typu produktu, ponieważ ilość olejków, jaka znajduje się w perfumach potrzebuje właśnie takiego stężenia.

Perfumy są najbardziej trwałą mieszanką, ale mniej dostępną na rynku, dlatego też sprzedawane są w stosunkowo małych pojemnościach (5-30 ml). Są to jedyne produkty, które w swoich oznaczeniach nie mają słowa (fr. eau) co oznacza woda. Wystarczy jedna kropelka takich wonności aby zapach mógł z nami zostać przez cały dzień.

perfumy

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej sklepu Perfumeria Euforia.

Trwałość i moc EDP

Oznaczenie EDP mówi nam, że w naszych rękach znajduje się woda perfumowana (fr. Eau de parfum).  Jest to połączenie 10-19% olejków zapachowych z alkoholem 80-90%. Nie są wprawdzie tak trwałe jak czysta esencja perfum, ale są powszechnie dostępne, a co za tym idzie na zakup takich produktów decyduje się bardzo duża liczba zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Podyktowane jest to w dużym stopniu faktem, że woda perfumowana utrzymuje się dosyć długo na skórze człowieka, jest powszechnie dostępna w niemal każdej drogerii.

Zakup wody perfumowanej nie stanowi dużego wydatku, jak w przypadku esencji perfum, stąd wiele osób wybiera właśnie tego typu kosmetyki, ponieważ za niewielką kwotę pozwalają cieszyć się  wyjątkowym zapachem.

Lekkość EDT

Skrót EDT, znajdujący się na opakowaniu niesie za sobą taki produkt, jak woda toaletowa (fr. Eau de toilette). Stężenie roztworu olejków eterycznych w tego typu produkcie waha się od 4-10% w 60-80% alkoholu co przekłada się na permanencję  takich zapachów. Wody toaletowe prezentują się w równie szerokim asortymencie, co perfumowane, ale ich trwałość będzie krótsza, niż w przypadku tych wyżej wymienionych. Takiego rodzaju flakonik może się nam przypadać w momencie, gdy woda perfumowana może okazać się zbyt ciężka np. gorące dni, kiedy potrzebujemy odświeżenia i lekkości.

EDC –  coś dla panów

Znak ten informuje nas  o tym, że wewnątrz kartoniku znajduje się flakonik z takim produktem, jak woda kolońska. Tego rodzaju wody są dedykowane  przeważnie mężczyznom, chociaż są także wersje EDC dla kobiet, cieszą się one jednak nieco mniejszą popularnością. Ilość olejków eterycznych jakie mieści nasza buteleczka,  jest równa 3-5% w roztworze alkoholowym 60-80%. Tego rodzaju zapachy nie utrzymują się zbyt długo, ale pozwalają uzyskać odświeżenie  w każdej sytuacji, kiedy tego potrzebujemy. Lekkie kompozycje męskie nie przytłoczą nas swoich aromatem.

Eau de cologne poza określeniem odpowiedniego stężenia, może oznaczać także w wielu markach sekcję męskich produktów perfumeryjnych.

flakonik perfum

Powiew delikatności

Lekkie mgiełki zawierające najczęściej 1-3% zapachowych olejków mieszczą się w produktach takich jak woda odświeżająca: (fr. Eau de fraiche, Eau de solide),  kryjące się pod skrótem EDC. Taka kategoria produktów posiada w asortymencie męskie wody po goleniu, a także niejednokrotnie damskie mgiełki zapachowe i odświeżające.

W zależności od określonych potrzeb konsumentów, lekkie kosmetyki, wody zapachowe sprawdzają się także u nastolatków, którzy dopiero eksperymentują i odkrywają świat zapachów.

Inne oznaczenia

Na opakowaniach kosmetyków możemy znaleźć także inne oznaczenia i informacje pomagające nam na zrozumieć i dokonać  trafnego wyboru produktu. Często zdarza się, że flakonik z zapachem, który chcielibyśmy zakupić znajduje się w zestawie z innymi artykułami o tych samych nutach zapachowych. Mogą to być  żele pod prysznic, co daje nam znak SG. Dosyć popularnymi dodatkami do zestawów kosmetycznych zawierających perfumy są także balsamy do ciała, które kryją się pod skrótem BL lub BLO, dezodoranty w sztyfcie (DST) lub w sprayu (DST), a także AS/ASH co oznacza preparat do stosowania po goleniu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kosmetyków do włosów, gdzie z informacji na opakowaniach  również możemy otrzymać charakterystykę określonego przedmiotu, a często w tego rodzaju zestawach umieszczane są różne akcesoria przeznaczone do stylizacji. 

eleganckie perfumy dla kobiet

Spróbować zawsze można

W wielu punktach sprzedaży, sklepach lub drogeriach stacjonarnych bądź internetowych, dostępne są wersje testowe produktów z asortymentu perfumowego. Wtedy takie opakowanie będzie zawierało napis Tester. Nie jest to wtedy flakonik na sprzedaż, a jedynie daje nam możliwość wypróbowania zapachu na własnej skórze, co może okazać się bardzo istotne, ponieważ jak wiadomo na każdym z nas określony zapach może utrzymywać się w inny sposób, a jego trwałość będzie różna w zależności od miejsca na które zaaplikowaliśmy produkt, a także od nut zapachowych.

A skoro mowa o nich, warto przed zakupem perfum upewnić się jakie nuty zapachowe posiada buteleczka, którą mamy na oku. Najpopularniejszymi nutami umieszczanymi w perfumach są: nuta głowy, nuta serca i nuta bazowa.

Świat zapachów jest niewątpliwie interesujący, ale też wydaje się lekko zawiły czy tajemniczy, warto na chwilę zatrzymać się i wybrać swój zapach, może okazać się on dobrym przyjacielem, który będzie towarzyszył wam w ciągu dnia, ale zarówno dobrze sprawdzi się jako prezent dla bliskiej nam osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here