Czy nietrzymanie moczu po porodzie może ustąpić

Ciąża to nie tylko chwile radosnego oczekiwania na potomstwo. Niestety często ludzka fizjologia płata też nieprzyjemne niespodzianki, takie jak nietrzymanie moczu po porodzie. Na szczęście istnieją sposoby na to, by pozbyć się takiego problemu i wrócić do stanu sprzed ciąży.

Dlaczego nietrzymanie moczu to problem?

Często jest ono bagatelizowane. Oczywiście wiele osób uznaje je za normalne następstwo ciąży i porodu, i rzeczywiście problem ten występuje bardzo często. Z drugiej strony jednak nie oznacza to, że trzeba go zaakceptować. Wręcz przeciwnie. Brak kontroli nad pęcherzem nie jest stanem normalnym i trzeba go zwalczać. Na nietrzymanie moczu po porodzie istnieją różne sposoby i warto je wykorzystać.

Jak powstaje problem?

Ciąża oraz poród są oczywiście złożonym procesem, który odbija się na całym organizmie kobiety. Przede wszystkim rozwijające się dziecko zajmuje coraz więcej miejsca w jamie brzusznej, gdzie znajdują się wszystkie ważne narządy wewnętrzne. Te organy muszą niejako „zrobić miejsce” dla nowego organizmu, a więc ścieśniają się. Nie omija to także pęcherza moczowego, który dodatkowo jest usytuowany w taki sposób, że kopiące dziecko oraz dodatkowe kilogramy nierzadko uciskają na pęcherz, sprawiając wrażenie parcia. Żeby pomieścić wszystko wewnątrz ciała kobiety, wytwarzane w czasie ciąży hormony wpływają na elastyczność tkanek i mięśni, nieco je rozluźniając i umożliwiając delikatną zmianę położenia. Jest to z jednej strony duże ułatwienie i coś niezbędnego, ale z drugiej strony wpływa na rozluźnienie mięśni odpowiadających za kontrolę nad pęcherzem i oddawaniem moczu. Poród dodatkowo powoduje, że mięśnie dna miednicy mocno się rozciągają, zaś ich powrót do pierwotnego stanu zajmuje nieco czasu. Nietrzymanie moczu po porodzie ma związek właśnie z tymi czynnikami.

Czy inkontynencja ustąpi?

Zwykle trudno jest oczekiwać, że coś samo wróci do normy. Oczywiście im młodszy organizm, tym zapewne łatwiej będzie odzyskać pełną sprawność, jednakże zawsze warto wspomóc naturalne procesy. Tym bardziej że niewyćwiczone mięśnie są po prostu słabsze, a przez to po porodzie trudno będzie się spodziewać, że wrócą do stanu sprzed ciąży natychmiast. Zazwyczaj lekarze zalecają proste ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Są one usytuowane wewnątrz ciała i odpowiadają nie tylko za ciążę i poród, ale też udane życie intymne czy czynności fizjologiczne, takie jak oddawanie moczu. Brak kontroli nad tymi mięśniami może oznaczać brak kontroli nad pęcherzem. Warto zatem wykonywać te ćwiczenia w miarę możliwości regularnie, tym bardziej że nie wymagają żadnych przygotowań czy sprzętów. Do tego są nieinwazyjne, a dają świetne efekty. Można je przeprowadzić w trakcie innych czynności, takich jak wypełnianie domowych obowiązków czy oglądanie serialu. Zwykle potrzeba do 3 miesięcy, by nietrzymanie moczu ustąpiło. Jeśli jednak po tym czasie nadal problem nie zmniejszy się i nie minie, dobrze będzie wybrać się do lekarza ginekologa lub urologa. W czasie odzyskiwania pełnej kontroli nad oddawaniem moczu warto zapewnić sobie komfort za pomocą odpowiednich środków higienicznych. Do takich można zaliczyć chociażby specjalne wkładki na nietrzymanie moczu. Są one zbudowane nieco inaczej od zwykłych i bardziej chłonne, choć wciąż cienkie i niewidoczne pod ubraniem. Ich zaletą jest nie tylko duża chłonność, ale też zdolność do niwelowania nieprzyjemnych zapachów. Można też dobrać coś dopasowanego do stopnia zaawansowania problemu.

Bibliografia:

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here