Nadeszła wiosna, a z nią czas na wyciągnięcie sprzętu sportowego z szafy. Jak co roku ulice i ścieżki rowerowe powoli zapełniają się osobami na rowerach i rolkach. Same rolki w ostatnich kilku latach cieszą się niesłabnącą popularnością, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Jeśli którykolwiek z rodziców rozważa kupno rolek dla swojej pociechy, to jest w dobrej sytuacji. Z jednej strony ceny modeli zeszłorocznych uległy obniżce, a z drugiej, już pojawiają się zestawy z roku 2018 r. Warto jednak wiedzieć jak wśród takiego wyboru dobrać odpowiednie rolki dla dziecka, aby w pełni cieszyło się z nowego sprzętu sportowego.

Dobry rozmiar

Najważniejsza i podstawowa kwestia związana jest z rozmiarem rolek. Rozmiar rolek dla dzieci dobiera się pod wewnętrzny but tzw. wkładkę (ang. Liner). Dokładnie dobrany rozmiar rolek odpowiada za 90% komfortu jazdy. Jak dobrać odpowiedni rozmiar? Długość wkładki zawsze podana jest w cm. Należy przy pomocy jakiejkolwiek miarki zmierzyć stopę od szczytu pięty do najdłuższego palca stopy. Do tego rozmiaru należy dodać 0,5 cm. W momencie podnoszenia nogi, pięta musi ciągle przylegać do buta w środku.

Skorupa rolek

W przypadku rolek dla dzieci warto kupić rolki z tak zwaną miękką skorupą. To zewnętrzna część rolek, która występuje w dwóch wariantach – twardej i miękkiej. Na ogół wygodniejsza i lżejsza będzie skorupa miękka.

Zapięcia

Regulowane rolki dziecięce najlepiej, jeśli będą wyposażone w klamry, rzepy i sznurowadła. W sklepach najczęściej dostępne są modele wyposażone we wszystkie trzy rodzaje zabezpieczeń. Szczególną uwagę, należy zwrócić na klamrę lub rzep zamontowany pod kątem 45(stopień). Nie może się rozpinać podczas jazdy. Sama klamra musi być także łatwa w rozpinaniu, aby dziecko samodzielnie mogło zdjąć rolki. Zbyt luźne zapięcia mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia stopy wskutek przeciążenia stawów.

Łożyska

Łożyska w rolkach odpowiadają za dobre toczenie się kół. Aktualnie można spotkać trzy oznaczenia łożysk stosowanych w rolkach. Są to ILQ, SG oraz najczęściej występujące ABEC. Dwa pierwsze stosowane są w modelach wyższej klasy – do jazdy wyczynowej lub szybkiej. ABEC 5,7,9 stosuje się najczęściej w rolkach do jazdy rekreacyjnej. Na ogół nie zaleca się kupowania rolek z łożyskami poniżej 5 klasy. Nie można ich konserwować i szybciej się zużywają.

Kółka

Należy unikać rolek wyposażonych w plastikowe koła. Są niebezpieczne i na ogół występują w rolkach bardzo niskiej jakości. Dobre koła stworzone są z mieszanki poliuretanu i kauczuku. Najczęściej oznaczone są w taki sposób: PUC 64 mm 82A. W mm podana jest średnica koła, a A oznacza twardość. Normalny przedział twardości kół mieści się w zakresie 80-84A. Mniejsze lub większe wartości stosowane są już w konkretnych dyscyplinach.

Bezpieczeństwo

W rolkach dziecięcych zawsze powinien być dodawany hamulec. Dobrze, jeśli będzie możliwość odkręcenia go w późniejszym czasie. Gdy dziecko będzie czuło się dość pewnie na rolkach, można nauczyć go hamowania bez użycia hamulca, co na ogół jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Hamulec idealnie sprawdza się na etapie nauki. Później może sprawiać więcej kłopotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here