spirytus salicylowy

Spirytus salicylowy służy nie tylko do odkażania skóry, ale również dezynfekcji ran. Nie jest to jednak jedne co mu zawdzięczmy. Dzięki jemu właściwości znalazł on zastosowanie w lecznictwie, ale między w innymi w kosmetyce. Do czego przydatny jest spirytus salicylowy? 

Spirytus salicylowy jest dwuprocentowym roztworem  kwasu salicylowego w alkoholu etylowym i wodzie. Spirytus salicylowy posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

W skład spirytusu salicylowego wchodzi 30% wody i 68 % etanolu, który odgrywa w nim główną rolę .

Spirytus salicylowy posiada ogromną ilość właściwości, dlatego jego zastosowanie jest niemal wszechstronne. Okazuje się, że lecznicze działanie nie ogranicza się tylko do dezynfekcji ran.

Spirytus salicylowy: właściwości i zastosowanie

Spirytus salicylowy możemy stosować zarówno w postaci czystej, jak i rozcieńczonej. Sposób w jakim będziemy go używać zależy zarówno od dolegliwości jak i od efektów, które chcemy uzyskać. 

Przeczytaj też: http://www.wystarczytakniewiele.pl/co-to-jest-cholesterol/

Zastosowania spirytusu salicylowego

Do odkażania skóry – stosowany miejscowo, nawet jednorazowe wytarcie skóry wacikiem nasączonym spirytusem oraz pozostawienie jej do wyschnięcia zmniejsza liczbę drobnoustrojów nawet do 75%.

Na otarcia naskórka – należy przecierać skórę wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym tak jak w przypadku odkażania skóry.

Na trądzik oraz zaskórniki – spirytus przenika przez warstwę sebum w skórze i wnika do mieszków włosowo-łojowych. Tam rozpoczyna proces bakteriobójczy i łagodzący. Usuwa on nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń.

Na łojotok – spirytus salicylowy działa tutaj tak samo jak w przypadku trądziku. Najlepiej stosować doraźnie, aby nie doprowadzić do przesuszenia skóry. Warto wiedzieć, że spirytus salicylowy ma również właściwości regenerujące oraz keratoplastyczne, to znaczy, że stymuluje odnowę naskórka.

Spirytus salicylowy – przeciwwskazania

Spirytusu salicylowego nie należy stosować na rany otwarte, a także na większe powierzchnie skóry. Nie powinniśmy postępować tak z powodu możliwości wchłonięcia się go i w rezultacie zatrucia się kwasem. 

Nie należy stosować go u osób wrażliwych na salicylanę. Przeciwskazaniem jest także używanie go u dzieci i niemowląt.

Źródło: https://www.badzmyzdrowi.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here