Jakie sposoby na przeziębienie warto znać

Przeziębienie to najczęstszy powód, z którym udajemy się do lekarza. Przeciętna osoba dorosła przechodzi je kilka razy do roku, a u dzieci zdarza się jeszcze częściej. Warto być na taką sytuację przygotowanym, wiedząc, czym konkretnie jest i jakie daje objawy. Cenna jest także wiedza o domowych sposobach na tę dolegliwość. Przeczytacie o nich w poniższym artykule.

Przeziębienie – czym właściwie jest?

Warto wiedzieć, że przeziębienie to jedynie potoczna nazwa stosowana na określenie zapalenia górnych dróg oddechowych, do których zaliczamy nos, zatoki oraz gardło. Jest to zakażenie, u którego podstaw stoją wirusy, jednak jest ono samowyleczalne i na ogół niepotrzebne jest leczenie. W przypadku dorosłych z przeziębieniem mamy do czynienia od 2 do 4 razy do roku. U dzieci liczba ta wynosi od 8 do 9.

Pierwsze objawy pojawiają się po 1-2 dniach od zakażenia. Wirusy przenoszą się głównie drogą kropelkową, jednak mogą dostać się do organizmu również z pokarmem. Wśród najczęściej spotykanych objawów przeziębienia można wymienić: katar, kichanie, ból gardła, zatkany nos, suchy kaszel, stan podgorączkowy, bóle głowy oraz ogólne pogorszenie samopoczucia. 

Jakie są skuteczne sposoby na przeziębienie?

Większość lekarzy zgodzi się, że najlepszym sposobem na poradzenie sobie z przeziębieniem jest odpoczynek. Podczas zakażenia nasz organizm jest osłabiony, więc warto stworzyć mu warunki do odpoczynku. Dobrym pomysłem będzie zapewnienie sobie większej ilości snu, okazji do wygrzania się pod ciepłym kocem lub gorącej kąpieli. Zignorowanie odpoczynku może spowodować przeciąganie się infekcji. 

Bardzo skutecznym sposobem jest także robienie inhalacji, które w prosty sposób można przygotować samodzielnie. W czasie przeziębienia warto wdychać opary z rumianku, tymianku lub szałwii. Ich działanie można zwiększyć, wykorzystując do tego olejki eteryczne. W ten sposób skutecznie nawilżymy śluzówkę oraz rozszerzymy naczynia krwionośne, co doprowadzi do lepszego dokrwienia błon śluzowych.

Domowe sposoby na przeziębienie

Do walki z przeziębieniem może nam się przydać kurkuma w proszku. Ta popularna w kuchni indyjskiej przyprawa wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antywirusowe oraz przeciwbólowe. Warto ją wykorzystać głównie w walce z katarem, bólem gardła i zatok oraz gorączką. W jaki sposób? Najlepszym sposobem jest picie herbaty lub mleka z dodatkiem przyprawy. Ten drugi napój nazywany jest często „złotym mlekiem”.

Kolejnym łatwodostępnym produktem, który można wykorzystać w walce z przeziębieniem, jest miód. Najlepiej radzi sobie on z bólem gardła oraz gorączką, a swoje właściwości prozdrowotne zawdzięcza zawartości witamin z grupy B, witaminy C oraz działaniu antybiotycznemu. Podobnie jak w przypadku kurkumy, najlepszym sposobem na spożywanie miodu jest rozcieńczenie go w herbacie lub mleku. W takiej postaci miód zwiększa swoją skuteczność działania w walce z przeziębieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here