Czy łojotokowe zapalenie skóry głowy jest zaraźliwe

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to choroba skóry, która może powodować czerwone, łuszczące się plamy na skórze głowy, twarzy i innych częściach ciała. Chociaż nie jest zaraźliwe, łojotokowe zapalenie skóry może być nieprzyjemne i trudne do opanowania. Jeśli uważasz, że możesz mieć łojotokowe zapalenie skóry, ważne jest, aby udać się do lekarza lub dermatologa w celu leczenia. Łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłym stanem zapalnym, który nie jest zakaźny. Nie przenosi się z człowieka na człowieka jak przeziębienie czy grypa. Chociaż radzenie sobie z tą przewlekłą chorobą może być frustrujące, łojotokowe zapalenie skóry nie pogorszy się z czasem.

U kogo może wystąpić łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy dotyka od 2 do 5 procent populacji. Większość przypadków występuje u osób w wieku 40-60 lat, ale może dotknąć każdego w każdym wieku. Mężczyźni są bardziej narażeni na rozwój łojotokowego zapalenia skóry niż kobiety, jednak nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.

Jakie są rodzaje łojotokowego zapalenia skóry?

Istnieją trzy różne typy łojotokowego zapalenia skóry: rumieniowate (czerwone), grudkowo-krostkowe (podobne do pryszczy) i tłuste plamy na skórze, które zawierają żółtawo-brązowe łuski. Najczęstszymi obszarami dotkniętymi łojotokowym zapaleniem skóry są skóra głowy, twarz, klatka piersiowa, ręce i nogi. Stan zwykle zaczyna się w tych obszarach, a następnie rozprzestrzenia się dalej.

Co powoduje łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Uważa się, że łojowe zapalenie skóry głowy jest spowodowane przez drożdżaki Malassezia, które występują na skórze większości ludzi i nie powodują żadnych problemów. U osób z tym schorzeniem drożdżaki wydają się zarastać i powodować stany zapalne. Dokładny powód, dla którego u niektórych osób rozwija się łojotokowe zapalenie skóry głowy, nie jest znany. Niektóre czynniki wydają się zwiększać prawdopodobieństwo – w tym:

  • stres,
  • zmęczenie,
  • choroba,
  • zmiany hormonalne (np. podczas ciąży).

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Nie jest znane lekarstwo na łojotokowe zapalenie skóry głowy. Istnieje jednak wiele różnych metod leczenia, które mogą pomóc kontrolować objawy i zapobiegać ich nawrotom. Należą do nich:

  • kremy przeciwgrzybicze,
  • kremy i balsamy sterydowe,
  • szampony przeciwłupieżowe,
  • leki przeciwzapalne.

Większość osób z łojotokowym zapaleniem skóry stwierdza, że ich objawy ulegają poprawie, gdy stosują kombinację tych metod leczenia.

Kremy i balsamy przeciwgrzybicze są najczęściej stosowanymi metodami leczenia łojotokowego zapalenia skóry. Zawierają leki przeciwgrzybicze, które pomagają zmniejszyć objawy tej choroby, takie jak zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie się skóry. Kremy i balsamy steroidowe mogą również pomóc zmniejszyć stan zapalny i zmniejszyć swędzenie dotkniętych obszarów. Jeśli objawy nie ustąpią po kilku tygodniach stosowania tych produktów, porozmawiaj z lekarzem o innych opcjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here