cukrzyca
Cukrzyca w naszym społeczeństwie przybiera już rozmiary epidemii, choruje bowiem na nią coraz więcej osób. Jest uważana za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, gdyż w dużej mierze jej rozwój uzależniony jest od trybu życia. Nieodpowiednie odżywianie i brak ruchu powodują problemy z otyłością, a stąd już tylko krok do rozwinięcia się problemów z poziomem cukru. Nie leczona cukrzyca może prowadzić do wielu poważnych chorób, a tym samym znacznego skrócenia życia lub nawet śmierci. Dlatego warto znać jej objawy oraz sposoby zapobiegania, gdyż dzięki temu można ją będzie skutecznie wykryć i odpowiednio na problemy zareagować.

Co to jest cukrzyca 2 typu

Cukrzyca występuje w dwóch rodzajach, to znaczy typie 1 oraz 2. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia zdecydowanie częściej spotyka się cukrzycę typu 2, choruje na nią ponad 80% osób mających problemy z tym schorzeniem. Choroba ta zaliczana jest do przewlekłych, dlatego też często jej pierwsze objawy są niezauważane, lekceważone lub nawet ignorowane. Co niepokojące, jeszcze do niedawna występowała przede wszystkim u osób w podeszłym wieku, obecnie coraz częściej spotkają ją można u osób młodszych a nawet dzieci. Charakteryzuje się ona podwyższonym poziomem cukru w organizmie, gdyż nie produkuje on należytej ilości insuliny. Jeśli do tego dołoży się obniżoną wrażliwość na jej działanie, to okazuje się, że połączenie tych dwóch czynników powoduje problemy. W przypadku zdrowych osób węglowodany są trawione i przekształcane do postaci glukozy, która jest głównym źródłem energii dla komórek. Jednak aby glukoza mogła być wykorzystana, to potrzebna jest właśnie insulina, hormon wydzielany przez trzustkę. W sytuacji, gdy komórki przestają na insulinę reagować, a dodatkowo organizm zaczyna produkować jej mniejszą ilość, to cukry nie są spożytkowane i ich poziom w organizmie się podnosi. A tym się właśnie charakteryzuje cukrzyca.

Objawy cukrzycy

cukrzycaCukrzyca 2 typu jest dość podstępnym i niebezpiecznym schorzeniem, gdyż w początkowym okresie poza niewielkim podwyższeniem poziomu cukru nie daje żadnych niepokojących objawów. Dlatego też, jeśli ktoś nie robi sobie regularnych badań, to może przez dłuższy czas nawet nie wiedzieć, że choroba się u niego rozwija. W bardziej zaawansowanym stadium objawy się pojawiają i są one dość charakterystyczne. Często występuje osłabienie organizmu i spadek masy ciała. Do tego pojawiają się infekcje układu moczowo-płciowego, znacznie częstsze oddawanie moczu czy większe pragnienie. Nieleczona cukrzyca może być powodem wielu poważniejszych schorzeń, dlatego po zauważeniu takich objawów należy się udać do lekarza i przeprowadzić niezbędne badania.

Czynniki ryzyka

Ta odmiana cukrzycy, w przeciwieństwie do 1 rodzaju, jest chorobą, której można dość skutecznie zapobiegać. Oczywiście jest to możliwe jedynie do pewnego etapu, ale trzymanie się paru zasad w większości przypadku uchroni przed chorobą. Przede wszystkim ogromne znaczenie w profilaktyce cukrzycy ma odpowiedni tryb życia, czyli utrzymywanie właściwej wagi ciała, prawidłowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna. To właśnie otyłość i siedzący tryb życia zaliczane są do głównych czynników ryzyka, i to właśnie je należy w pierwszej kolejności wyeliminować. Jak już było wspominane, schorzenie to jeszcze do niedawna występowało głównie u osób starszych, bowiem wiek także bywa powodem tych problemów. Często chorują też osoby, które mają genetyczne skłonności do cukrzycy, a także kobiety, które w czasie ciąży przechodziły cukrzycę ciążową.

Jak zapobiegać cukrzycy

Przy zapobieganiu cukrzycy podstawą są badania profilaktyczne, które każdy powinien regularnie wykonywać. Zbadanie poziomu cukru we krwi nie jest kosztowne ani bolesne, a może pozwolić wykryć stan przed cukrzycowy odpowiednio szybko. Regularna kontrola jest tym bardziej konieczna, jeśli się już choruje, wtedy pozwoli uniknąć wielu niebezpiecznych powikłań. Bardzo ważne jest też to, o czym było już wspominane, czyli prawidłowa dieta i utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała. Należy ograniczyć przede wszystkim posiłki zawierające puste, niepotrzebne kalorie, a zamiast nich wprowadzić więcej warzyw i owoców. Niezwykle pomocne są też ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza są one konieczne jeśli się prowadzi siedzący tryb życia. Jeśli już ktoś jest chory, to powinien regularnie przyjmować zapisane przez lekarza leki.

Jak leczyć cukrzycę

Wielu chorych na cukrzycę 2 typu we wczesnym stadium choroby nie musi przyjmować żadnych leków, wystarczy odpowiednia dieta i dobrane przez lekarza ćwiczenia. Należy przy tym utrzymywać pewne wskaźniki we właściwych normach, między innymi poziom cukru powinien wynosić 90–140 mg/dl, ciśnienie tętnicze poniżej 130/80 mm Hg, a zły cholesterol mniej niż 100 mg/dl. Na pewno konieczna jest rezygnacja z palenia papierosów, a także ograniczenie spożycia soli do 6 g/dzień. Niestety wraz z upływem czasu dieta i ćwiczenia mogą nie wystarczyć, i wtedy niezbędne będzie wsparcie farmakologiczne. Najczęściej stosuje się doustne leki przeciwcukrzycowe, a w niektórych przypadkach także insulinę. Leczenie powinno być prowadzone przez lekarza, ważne jest dokładne przestrzeganie jego zaleceń i systematyczne zażywanie przepisanych leków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here