Przyglądając się typowemu miłośnikowi piwa z pewnością można zwrócić uwagę jego spory brzuszek. Wielbiciele tego trunku często bowiem mają sporą nadwagę, a wszystkiemu jest winna ilość kalorii, jakie piwo zawiera. Zresztą dotyczy to nie tylko piwa, wszystkie napoje alkoholowe są bowiem dość kaloryczne, i spożywane w nadmiarze na pewno nie wpłyną pozytywnie na sylwetkę. Dodatkowo po alkoholu często czuje się głód, a jak już szumi w głowie, to zaspokaja się go niekoniecznie zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

Czy alkohol jest kaloryczny?

Każdy dietetyk zapytany o to odpowie że tak. Kaloryczność alkoholu jest bowiem bardzo wysoka, dlatego osoby dbające o dietę powinny podchodzić do picia z dużym umiarem. Co ważniejsze, kalorie pochodzące z samego alkoholu są puste i nic nie warte, nie dostarczają bowiem organizmowi żadnych składników odżywczych, a mogą znacząco pogorszyć bilans kaloryczny. Oczywiście okazjonalnie wypite piwo czy kieliszek wina nic złego nie zrobi, ale w przypadku systematycznego raczenia się różnymi trunkami należy mieć świadomość tego, że ile więcej kalorii będzie się spożywać. 1 gram czystego alkoholu etylowego to aż 7 kalorii. Dla porównania sporo mniej mają białka i węglowodany, bo 1 gram to 4 kalorie, a trochę więcej tłuszcze, czyli 9 kalorii. A przecież w różnych napojach poza samym alkoholem znajdują się inne składniki odżywcze, także mające wpływ na to, ile koniec końców będzie wynosić kaloryczność całości.

Ile kalorii ma wódka

W naszym kraju jednym z najczęściej spożywanych alkoholi, szczególnie w większych ilościach, jest wódka. Stanowi ona nieodłączny element wesel i innych imprez, i przeważnie leje się tam ona strumieniami. Wódka jest bardzo zdradliwa, gdyż nawet niewielka jej ilość potrafi mocno uderzyć do głowy. Jednocześnie jest kaloryczną bombą, o czym wiele osób albo nie pamięta albo nie chce pamiętać. 50-gramowy kieliszek wódki to blisko 140 kalorii, a przecież mało kto na jednym kieliszku przestaje. Cała 0.5 litrowa butelka to kalorii już 1400, czyli niewiele mniej niż dzienne zapotrzebowanie energetyczne dla wielu osób. Jeszcze większą kaloryczność mają inne mocne alkohole, na przykład rumy, brandy czy koniaki. Ilość czystego alkoholu w nich jest identyczna jak w wódce, natomiast zawierają jeszcze różne dodatki smakowe, często oparte na cukrze. Przykładowo 30-ml kieliszek rumu to 60 kcal, a whisky aż 74.

Ile kalorii ma wino

kalorycznośćWino uważane jest za szlachetny trunek, również w naszym kraju zaczyna ono cieszyć się coraz większą popularnością. Należy pamiętać o tym, że dobre wino posiada wiele cennych składników odżywczych, a samego alkoholu jest w nim zaledwie kilkanaście procent. Ponieważ najczęściej wykonuje się je w naturalny sposób z winogron i innych owoców, to zawiera sporą ilość wapnia, potasu i magnezu, a także polifenyle i inne cenne związki. Dzięki temu pite w umiarkowanych ilościach wykazuje działanie bakteriobójcze, antynowotworowe, a także poprawia trawienie, pracę nerek i układu krwionośnego. Kaloryczność wina w bardzo dużym stopniu zależy od jego rodzaju. Najmniej kalorii mają wina wytrawne – kieliszek czerwonego ( 120 ml ) to 82 kcal, a białego 79 kcal. Wina półsłodkie to około 105 kcal w przypadku wina czerwonego i 97 kcal dla białego. Najbardziej kaloryczne są, co zresztą zrozumiałe, wina słodkie. Tu w przypadku win czerwonych należy się liczyć ze 128 kcal, a win białych 114 kcal. Stosunkowo dobrze pod tym względem wypada szampan, kieliszek tego trunku to około 108 kcal.

Ile kalorii ma piwo

O ile wódka najczęściej gości na różnego rodzaju imprezach, to piwo jest znacznie częściej spożywane na co dzień. Są tacy, którzy wypijają jedno okazjonalnie, a są tacy, którzy raczą się nim niemal każdego dnia, i po tych ostatnich często jest to dość mocno widoczne. Wbrew powszechnej opinii kaloryczność piwa nie jest tak duża, zawiera ono bowiem często mniej kalorii niż niektóre gatunki wina. Szacuje się, że typowa butelka piwa jasnego to około 245 kcal, a ciemnego 340 kcal. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że piwa mają różną zawartość alkoholu, w przypadku niektórych gatunków dochodząc nawet do kilkunastu procent. Dlatego też powyższe dane należy traktować orientacyjnie i przy ewentualnym sprawdzaniu zawsze wziąć jeszcze pod uwagę dokładną moc danego napoju. Duży wpływ na kaloryczność piwa ma słód, zawierający sporą dawkę cukrów pod różnymi postaciami. Podobnie jak w przypadku wina, również piwo w ograniczonej ilości jest zalecane, gdyż zawiera sporo witamin i składników mineralnych.

Kaloryczność słodkich likierów

Jeśli ktoś przykłada wagę do tego, ile kalorii spożywa w napojach alkoholowych, to powinien też zwrócić baczną uwagę na różnego rodzaju likiery i ajerkoniaki. Zawartość alkoholu w nich nie jest jakaś wysoka, bo z reguły nie przekracza 20 procent, a bardzo kuszą swoim słodkim, delikatnym smakiem. Jest to jednak bardzo złudne, gdyż takie napoje alkoholowe to prawdziwa bomba kaloryczna. Jeden 50-gramowy kieliszek ajerkoniaku to aż 140 kalorii, w skład których wchodzi nie tylko alkohol i węglowodany, ale także tłuszcze. Na rynku różnego rodzaju likierów i innych słodkich napojów alkoholowych jest całe mnóstwo, trudno więc dokładnie podać, jaką kaloryczność mają poszczególne z nich. Jednak w ich przypadku najczęściej należy się spodziewać, że będzie to więcej niż przy winie, piwie czy wódce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here