Wodorowy test oddechowy – czy powinieneś go wykonać

W organizmie człowieka każdego dnia zachodzi wiele procesów, które warunkują prawidłowość funkcjonowania całego naszego organizmu. Jednym z nich jest proces trawienia oraz wchłaniania węglowodanów. Aby móc potwierdzić lub wykluczyć prawidłowość jego przebiegu, należy wykonać wodorowy test oddechowy. Jakie są do niego wskazania? Jakie objawy sygnalizują, że w tym obszarze naszego organizmu zaszły niepokojące zmiany?

Co to jest WTO?

WTO, czyli wodorowy test oddechowy, to badanie pozwalające wykryć wodór w organizmie człowieka oraz dodatkowo jego poziom w wydychanym powietrzu. Badanie wykonuje się po przyjęciu przez pacjenta porcji węglowodanów. Wodór to produkt fermentacji bakteryjnej, wytwarza się na skutek oddziaływania na węglowodany bakterii. Z jelita grubego i cienkiego następnie transportowany jest do krwi, wraz z którą dostarczany jest do pęcherzyków płucnych. Stąd już usuwany jest na zewnątrz.

Jeżeli jednak zachodzą pewne nieprawidłowości w organizmie, może się okazać, że spożyte węglowodany – w części bądź w całości – nie mogą zostać strawione. To powoduje, że ulegają nadmiernej fermentacji, a tym samym w organizmie pojawia się zbyt dużo wodoru, który zalega w organizmie. Wodorowy test oddechowy pomaga więc wykryć wodór i tym samym stwierdzić, czy węglowodany są prawidłowo trawione przez nasz organizm.

Kiedy wykonać wodorowy test oddechowy?

Zbyt duża ilość wodoru w organizmie i problemy z trawieniem węglowodanów występują u osób z nietolerancją laktozy, fruktozy, sacharozy, a nawet ksylitolu, czyli wszelkiego rodzajów cukrów. Wodorowy test oddechowy powinno się ponadto wykonać, jeżeli istnieje podejrzenie zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, zespołu jelita wrażliwego.

Organizm wysyła często bardzo wyraźne sygnały, które powinny skłonić Cię do wykonania wodorowego testu oddechowego. Są to:

  • Biegunka
  • Zaparcia
  • Wzdęcia
  • Ból brzucha
  • Częste uczucie nadmiernej ilości gazów w jamie brzusznej

Zaobserwuj, czy nie pojawiają się one po spożyciu większej ilości węglowodanów. Jeżeli tak, to może oznaczać, że Twój organizm nie radzi sobie z ich trawieniem.

Przygotuj się do testu

Aby wyniki badań były wiarygodne, na kilka dni przed badaniem do dnia jego wykonania zaprzestań zażywania antybiotyków, witamin, aspiryny i środków przeczyszczających. Maksymalnie jeden dzień przed zmień swoją dietę. Nie zaleca się spożywania warzyw wzdymających, tj. fasola, cebula czy kapusta. Zrezygnuj również z mleka i owocowych soków, a ostatni posiłek w dniu przed dniem badania niech będzie lekkostrawny i mniej obfity.

W dniu badania dokładnie umyj zęby i wyszczotkuj język. Nie można również nic jeść przed badaniem, wodorowy test oddechowy wykonuje się na czczo. Oczywiście możesz wypić szklankę wody mineralnej.

Wodorowy test oddechowy krok po kroku

Wodorowy test oddechowy możesz wykonać w kilku miejscach. Na wizytę umówisz się m.in. na stronie Instytutu mikroekologii. Do badania wykorzystuje się specjalny aparat, który pobiera próbki wydychanego przez pacjenta powietrza. Na podstawie zebranych danych podaje zawartość wodoru w wydychanym powietrzu. Pobiera się kilka próbek. Pierwsze wykonuje się na czczo, drugie natomiast po podaniu pacjentowi płynu z odpowiednią ilością węglowodanów. Następnie pobiera się próbki w określonych odstępach czasowych.

Wodorowy test oddechowy pozwala wykryć nieprawidłowości związane z trawieniem węglowodanów. Powinny go wykonać osoby z nietolerancją laktozy i wszelkiego rodzaju cukrów oraz z podejrzeniem zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego bądź  zespołu jelita wrażliwego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here