Co warto wiedzieć o paznokciach żelowych?

Paznokcie żelowe są idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które cenią sobie długotrwałość paznokci oraz ich nienaganny wygląd. Żel utrzymuje się na płytce paznokcia bardzo długo, nawet do kilku tygodni. To świetny sposób na zadbanie o krótkie czy łamliwe paznokcie.

Można je wykonać zarówno w domu jak i w w salonie kosmetycznym, przy czym zdecydowanie taniej wychodzi zakup lampy oraz zestawu lakierów – o ile planuje się częste wykonywanie tego typu czynności kosmetycznych. Zakładanie lub uzupełnianie paznokci żelowych jest jednak czasochłonne i wymaga dużej zręczności i zdolności manualnych. W związku z tym większość kobiet decyduje się na wizytę w salonie.

Cena jest uzależniona od prestiżu i zdolności kosmetyczki, a także od miasta. Może wynosić zarówno 70 zł jak i 160 zł. Z kolei uzupełnienie paznokci wynosi przeważnie od 60 do 120 zł. 

Zalety paznokci żelowych:

 • długi czas utrzymania – nawet to kilku tygodni przy odpowiednim dbaniu
 • atrakcyjny, zadbany i naturalny wygląd
 • duży wybór bogatych, skomplikowanych zdobień
 • atrakcyjna cena 

Wykonywanie paznokci żelowych w domu

Na początku należy przygotować wszystkie niezbędne do tego produkty. Są to:

 • lampa UV
 • tipsy lub specjalne szablony
 • w przypadku wykorzystania tipsów – klej oraz gilotynka do ich skracania
 • primer
 • płyn do przemywania masy
 • pilniki o różnej gramaturze
 • żel wraz z pędzelkiem do jego nakładania
 • oliwka do skórek
 • płyn do dezynfekcji

Wyjaśniając znaczenie niektórych produktów: primer jest to płyn, który odtłuszcza płytkę paznokcia, dzięki temu przyczepność żelu jest zdecydowanie większa. Dodatkowo przeciwdziała tworzeniu się grzybów. Żel z kolei może być jednofazowy lub trzyfazowy. W przypadku jednofazowego, należy wykonać nim 3 warstwy na paznokciu, natomiast w przypadku trzyfazowego stosuje się 3 rodzaje żeli: podkładowy, bazujący oraz nawierzchniowy. 

Poniżej znajduje się instrukcja wykonywania paznokci żelowych krok po kroku

 1. Pierwszym krokiem jest zadbanie o higienę podczas wykonywania zabiegu kosmetycznego. Najpierw oczyszcza się dłonie płynem dezynfekującym oraz przygotowuje paznokcie do procesu. Polega to na obcięciu ich na krótko oraz zmatowieniu płytki przy użyciu pilników i gąbki. Należy również odsunąć skórki patyczkiem, aby całość prezentowała się schludnie. W razie potrzeby stosuje się primer.
 2. Decydując się na wykorzystanie tipsów należy dobrać ich kształt do kształtu paznokci. To samo wykonuje się w przypadku szablonu.
 3. Kolejnym krokiem jest już nakładanie żelu. Należy nakładać go cienkimi warstwami. Pierwsza powinna pokrywać cały tips, druga koryguje kształt paznokcia na charakterystyczne „krzywe C” (jest to idealny i pożądany kształt paznokcia), z kolei ostatnia warstwa wykańcza całość. W przypadku użycia szablonu, już pierwsza warstwa odpowiada za kształt i długość paznokci.
 4. Każda z warstw musi być utwardzona w lampie UV oraz przemyta płynem. Czas trwania utwardzania uzależniony jest od rodzaju żelu, jednak zwykle nie przekracza 3 minut. Po drugiej utwardzonej warstwie można ją dodatkowo delikatnie spiłować, dbając dzięki temu o nadanie paznokciowi odpowiedniego kształtu. Trzeciej warstwy się nie piłuje, ponieważ dzięki temu zachowa błyszczącą powierzchnię.
 5. Cały zabieg kosmetyczny kończy się czynnością pielęgnacyjną, jaką jest nałożenie na skórki wokół paznokci oliwki.

Zdejmowanie paznokci żelowych

Paznokcie z żelem rosną normalnie. Produkt nie powoduje zahamowania ich wzrostu. Oznacza to, że po około 2-4 tygodniach należy je uzupełnić lub całkowicie zdjąć i zdecydować się na nowy kolor czy wzór. 

Żel z płytki paznokcia usuwa się za pomocą specjalnych środków – removerów. Żel można także spiłować za pomocą pilników lub frezarki, należy jednak wykonać to bardzo delikatnie i uważnie. 

Jak dbać o paznokcie z żelem?

Bardzo ważna jest higiena podczas wykonywania zabiegu. Dzięki temu paznokcie pozostaną zdrowe i ładne. Czynność należy wykonać za pomocą sprawdzonych, przetestowanych produktów, najlepiej znanych firm, aby mieć pewność skuteczności i wysokiej jakości. Nie należy używać produktów po terminie. 

Nie wolno również wykonywać zabiegu na paznokciach chorych, bolących czy z nierówną, pofalowaną płytką. Konieczne jest zwrócenie uwagi na wszelkie przebarwienia. 

Podczas wykonywania czynności codziennych należy pilnować, aby paznokcie nie miały kontaktu z acetonem oraz detergentami. W innym razie żel może odpaść bądź rozpuścić się, Każdego dnia trzeba również odpowiednio dbać o dłonie, poprzez smarowanie ich oliwkami czy kremem nawilżającym. Podczas sprzątania warto sięgnąć po ochronne rękawiczki.

Pozostałe informacje

 1. Nie ma dowodów na to, że paznokcie żelowe lub lampa UV są niebezpieczne dla zdrowia
 2. Ostatnimi czasy, na rynku pojawiły się lakiery typu striplac, które nie wymagają używania acetonu podczas ich ściągania
 3. Do utwardzania żelu można wykorzystać lampę UV lub LED. Lampa LED potrzebuje na to zdecydowanie mniej czasu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here