Pokrzywa

Pokrzywa jest bardzo różnie kojarzona, jednak przeważnie nie jako roślina lecznicza. Dzieci na pewno wspominają ją pod kątem piekących bąbli po przypadkowym dotknięciu, bowiem między innymi z tego ona słynie. Osoby mające ogrody będą na nią patrzeć jak na uciążliwy chwast, którego się niekiedy często pozbyć. A tymczasem tak niedoceniana pokrzywa od wieków zajmuje bardzo ważne miejsce w medycynie naturalnej, posiada w swoim składzie wiele cennych substancji i ma liczne właściwości zdrowotne. Jak się okazuje, jest ona skuteczna przy profilaktyce i w leczeniu licznych schorzeń, świetnie wspierając nowoczesną medycynę. I co najważniejsze, jest powszechnie spotykana i tania, bowiem można ją znaleźć praktycznie w każdym miejscu kraju.

Co to jest pokrzywa

Pokrzywa zwyczajna to bardzo popularna w naszej strefie klimatycznej roślina, można ją spotkać zarówno w lasach, jak i na łąkach czy nieużytkach. Występuje w wielu różnych odmianach, które różnią się wysokością i wielkością liści. Jej cechą charakterystyczną są parzące włoski, które występują na liściach oraz w przypadku niektórych gatunków także na łodygach. Pokrzywa rośnie stosunkowo szybko i szybko zajmuje nowe obszary. Przed zimą naziemne pędy obumierają i pozostają jedynie schowane w ziemi kłącza, z których na wiosnę wyrastają nowe rośliny. Przeciętnie osiąga wysokość około 1 metra, ale spotyka się nawet 3-metrowe pędy.

Zastosowanie pokrzywy w medycynie

To, czemu pokrzywa zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości, to całe bogactwo witamin, składników mineralnych i cennych, aktywnych substancji. W medycynie naturalnej wykorzystuje się zarówno świeże i suszone liście, jak również korzenie. Liście tej rośliny zawierają między innymi witaminy C, B1 i K1 oraz mikroelementy: wapń, potas, żelazo, siarkę, jod, fosfor, magnez oraz krzem. Oprócz tego w pokrzywie można znaleźć kwasy organiczne, flawonoidy, karotenoidy, fitosterole, garbniki, związki aminowe (histaminę, serotoninę, acetylocholinę) oraz kwas pantotenowy i sporą ilość flawonoidów. Serotonina świetnie się nadaje do poprawy nastroju, a pozostałe substancje wchodzą między innymi w skład regulujących metabolizm enzymów. Równie bogate, choć w nieco inny zestaw związków, są także korzenie pokrzywy. W nich znajdują się między innymi liczne sole mineralne, kwasy organiczne, fitosterole, lignany i lecytyna. Wiele z wymienionych substancji występuje w wysokim stężeniu, co sprawia że roślina ta ma tak cenne właściwości.

Właściwości lecznicze pokrzywy

Pokrzywa wykazuje bardzo szerokie działanie lecznicze, stosuje się ją z dobrym rezultatem przy wielu różnych chorobach i dolegliwościach. Między innymi:
– Ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, wykorzystuje się to przy problemach z narządem ruchu ( reumatyzm, zwyrodnienie stawów )
– Wzmacnia organizm i dostarcza mu cennych składników mineralnych i witamin. Dzięki zwiększeniu poziomu czerwonych krwinek i hemoglobiny jest polecana przy anemiach i po antybiotykoterapii
– Działa stymulująco na układ odpornościowy. Łagodzi objawy alergii, pobudza układ immunologiczny a najprawdopodobniej chroni także przed nowotworami.
– Działa moczopędnie, oczyszczając nerki i układ moczowy. Pomaga także w wydalaniu z organizmu mocznika i związków powstałych w wyniku procesów przemiany materii.
– Pobudza procesy trawienne i reguluje pracę układu pokarmowego. Wyciąg z pokrzywy zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, zapobiega biegunkom i łagodzi objawy choroby wrzodowej.
– Ochrania gruczoł krokowy, dzięki zawartości takich składników jak fitosterole, lektyny i polisacharydy. Regularnie pita przez mężczyzn znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego.
– Działa pobudzająco na trzustkę, pomaga w obniżeniu złego cholesterolu we krwi, łagodzi objawy cukrzycy.
– Bardzo dobrze się sprawdza przy różnego rodzaju chorobach skóry, zwłaszcza w wieku młodzieńczym
– Pomaga walczyć ze stresem, ma właściwości uspokajające

Jak stosuje się pokrzywę

PokrzywaPokrzywa może być stosowana w różnej formie. Przede wszystkim używa się jej jako herbaty, przyrządzonej z ususzonych liści. Napój z powodzeniem może zastąpić zwykłą herbatę czy kawę, a ma jeszcze jedną bardzo pożądaną właściwość. Ze względu na to, że nie zawiera żadnych pobudzających substancji, to można ją pić bez ograniczeń, o każdej porze dnia. Najlepsze efekty daje przyrządzenie naparu tak jak się przyrządza inne zioła. W tym celu należy w łyżki suszu zalać szklanką wrzątku i po kilku minutach przecedzić. Napar można też przygotować ze świeżych liści, wtedy parzy się je nieco dłużej, bo około 10 minut. Bardzo zdrowy i polecany jest także sok z pokrzywy. W dobrych sklepach jest już do kupienia, ale bez problemów można go też zrobić samemu w domu. W tym celu należy świeże lub suszone liście wrzucić do sokowirówki, a następnie to, co się otrzyma, rozcieńczyć taką samą ilością wody. Tak powstałą miksturę można stosować między innymi do płukania gardła i jamy ustnej oraz przemywania skóry przy różnych schorzeniach. Na skórę bardzo dobre działanie ma także odwar z korzeni, można go stosować przy łuszczycy, trądziku, łupieżu i łojotoku. Młode, świeżo zerwane liście świetnie się sprawdzą w różnego rodzaju surówkach, dostarczając wielu cennych witamin i składników odżywczych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here