wirusy

Wirus HPV jest kojarzony przede wszystkim z występującym u kobiet rakiem szyjki macicy. Faktycznie to kobiety znacznie częściej ponoszą konsekwencje zarażenia tym patogenem, co bynajmniej nie znaczy, że na mężczyzn w żaden sposób on nie wpływa. Panowie także są narażeni na działanie wirusa, który w wielu przypadkach może prowadzić do poważnych konsekwencji. A że zarazić się nim można bardzo łatwo, a leczy się trudniej i nie zawsze daje widoczne objawy choroby, to przy najmniejszych podejrzeniach jego obecności należy się skontaktować z lekarzem.

Co to jest wirus HPV

Pod pojęciem HVP kryje się wirus brodawczyka ludzkiego, który powszechnie występuje w naszym społeczeństwie. Obecnie naukowcy odkryli już blisko 120 odmian tego wirusa, spośród których około 40-toma można się zarazić podczas kontaktów seksualnych. Większość zakażeń nie powoduje żadnych objawów, a po jakimś czasie samoistnie mijają. Niekiedy jednak choroba zaczyna się rozwijać, na przykład powodując zmiany skórne, kłykciny czy nawet raka szyjki macicy. Generalnie wirusy brodawczyka można podzielić na niskiego i wysokiego ryzyka. Patogeny z pierwszej grupy powodują przede wszystkim wspomniane przed chwilą kłykciny, oraz to właśnie one występują przy praktycznie wszystkich zachorowaniach na raka szyjki. Z kolei w przypadku wirusów wysokogennych można się spodziewać rzadszych, ale poważniejszych chorób, między innymi raka odbytu, sromu, pochwy, języka czy gardła.

Jak się można zarazić wirusem HPV

wirusyJednym z głównych źródeł zakażenia wirusem HPV są kontakty seksualne. Szczególnie często pojawia się on u młodych mężczyzn, którzy nie stronią od przygodnych kontaktów seksualnych, nie stosując przy tym prezerwatyw. Trzeba pamiętać o tym, że prezerwatywy nie chronią w stu procentach przed zakażeniem, ale znacznie ograniczają jego ryzyko. Obecnie średnia wieku zarażonych mężczyzn wynosi 22 lata i regularnie się zmniejsza. Na szybkość rozprzestrzeniania się wirusa wpływ ma także to, że przez długi czas nie daje on żadnych objawów, a dana osoba może w tym okresie zarażać innych. W przypadku wirusów wywołujących kurzajki czy brodawki zakażenie może nastąpić poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą, na przykład poprzez podanie ręki, dotknięcie czy nawet skorzystanie z tego samego ręcznika.

Jakie choroby może wywoływać wirus HPV

Jak pokazują statystyki, duża część zakażeń wirusem nie wywołuje żadnej choroby i samoistnie mija po jakimś czasie. Jeśli jednak system odpornościowy u mężczyzny jest osłabiony, to może sobie nie poradzić i zaczynają rozwijać się pierwsze objawy. To, jakie one wystąpią w dużym stopniu zależy od rodzaju wirusa, którym dany pan się zaraził. Odmiany 1 i 2 powodują jedynie mało groźne choć uciążliwe kurzajki stóp oraz brodawki. W przypadku HPV 6 i 11 mogą wystąpić kłykciny kończyste, czyli zewnętrzne brodawki narządów płciowych oraz odbytu. Najgroźniejsze są odmiany 16 i 18, zakażenie nimi może się zakończyć jednym z kilku nowotworów.

Objawy zakażenia wirusem

Najczęściej po zakażeniu wirusem nie ma żadnych widocznych objawów, organizm sam daje sobie radę z pozbyciem się infekcji. Trzeba jednak pamiętać, że może to trwać nawet do dwóch lat, a przez ten czas chory będzie zarażał innych. Jeśli system immunologiczny mężczyzny jest osłabiony, to kilka tygodni lub miesięcy po zakażeniu zaczynają się pojawiać brodawki, kurzajki czy kłykciny. Początkowo są one małe, jednak nieleczone zaczynają się powiększać, zwiększa się również ich ilość. Kłykciny najczęściej występują na penisie, ale spotyka się je także w pachwinach, na mosznie czy odbycie. Bardziej zaawansowane objawy to stany przedrakowe, czyli grudkowatość bowenoidalna i choroba Bowera. Nie leczony przez długi czas wirus może spowodować choroby zagrażające życiu. Rak odbytu objawia się bólem, świądem, krwawieniem i wydzielinami, a także powiększeniem węzłów chłonnych. Przy raku prącia na penisie pojawiają się narośla, rany i zgrubienia, zmienia się także kolor i grubość skóry. Na początku choroba może przebiegać bezobjawowo, aż do osiągnięcia trudnego do wyleczenia zaawansowanego stanu.

HPV – leczenie

W przypadku wirusa HPV współczesna medycyna nie zna skutecznego sposobu na jego całkowite pozbycie się z organizmu. Można natomiast z dużym powodzeniem leczyć choroby, jakie on wywołuje, przy założeniu że to leczenie zostanie podjęte w odpowiednim czasie. Na brodawki, kurzajki i kłykciny skuteczne są różnego rodzaju maści i preparaty do smarowania, a także wymrażanie ciekłym azotem, usuwanie laserem czy tradycyjnymi zabiegami chirurgicznymi. W ten sposób można też leczyć chorobę Bowena, przy niej często stosuje się dodatkowo krioterapię. Popularna jest również elektrokoagulacja, czyli wykorzystanie prądu do usuwania zmian. W przypadku zmian nowotworowych zalecane są zabiegi chirurgiczne, radioterapia i chemioterapia, jednak wybór poszczególnych sposobów leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby. A tak naprawdę najlepszym sposobem na ten wirus jest po prostu zapobieganie zakażeniu. W tym celu należy ograniczyć przygodne kontakty seksualne, a jeśli już do nich dochodzi, to używać zmniejszających ryzyko zakażenia prezerwatyw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here