Kobiety mające problemy ze zbyt dużymi wargami sromowymi mogą odczuwać wiele niekoniecznie przyjemnych dolegliwości związanych z codziennym życiem. Problematyczna może być nie tylko jazda na rowerze, ale nawet noszenie obcisłej bielizny. Oczywiście taki wygląd wpływa również na życie seksualne, niejednokrotnie panie bardzo się wstydzą swojego wyglądu i po prostu zaprzestają jakiejkolwiek aktywności w tym obszarze. Jak się okazuje, niektóre właścicielki powiększonych warg sromowych nawet nie mają świadomości tego, że ten problem ich dotyczy, a tym bardziej nie wiedzą, że obecnie mogą sobie w jakiś sposób pomóc.
Jak powinny wyglądać wargi sromowe
Wargi sromowe mogą mieć bardzo różny wygląd i rozmiary. Czasami zdarza się jednak, że są one mocno przerośnięte, co może mocno przeszkadzać w codziennym życiu. Wargi mniejsze otaczają wejście do pochwy, są pozbawione gruczołów potowych. Utworzone są z cienkiej warstwy skóry, zawierającej zwiększoną ilość melatoniny. Lekarze uważają, że przerost tych warg ma miejsce wtedy, gdy ich długość między podstawą a krawędzią przekracza 4 cm. Przeważnie w takich przypadkach ich wielkość jest większa niż warg większych. U różnych kobiet przerost tych warg wygląda różnie, może on być zarówno jedno jak i dwustronny, niejednokrotnie symetryczny. Wargi sromowe większe są zlokalizowane na zewnątrz, są one grubsze i mają sporo tkanki tłuszczowej. Wygląd warg sromowych, podobnie jak nosów, uszu, ust czy innych części ciała, jest sprawą indywidualną. Wyglądają one bardzo różnie, mają różne proporcje, kształt i wielkość. Są kobiety, którym różne dysproporcje nie przeszkadzają, a z kolei inne mają na tym punkcie dużo kompleksów. Na pewno wpływ mają na to filmy erotyczne, w których wszystko wygląda idealnie. A tymczasem nie ma jednego wzoru na idealny kształt sromu, więc trudno jednoznacznie stwierdzić, czy coś się mieści w normie, czy już ją przekracza.
W czym przeszkadzają za duże wargi sromowe
Nie zmienia to bynajmniej faktu, że w pewnych okolicznościach za bardzo przerośnięte wargi mogą być powodem wielu problemów w codziennym życiu. Przede wszystkim będą one przeszkadzać przy wykonywaniu różnych czynności czy uprawianiu sportów. Jazda na rowerze, aerobik czy bieganie już po kilkunastu minutach może spowodować duży dyskomfort a nawet ból. Podobnie jest z noszeniem obcisłej bielizny czy ubrań, nie tylko jest to powodem przykrych dolegliwości, ale dodatkowo może być zauważone przez innych i powodować uczucie wstydu. Związane ze zbyt dużymi wargami obtarcia czy uciski mają też wpływ na zdrowie. Ciągłe podrażnianie tych miejsc prowadzi do powstawania stanów zapalnych, które niejednokrotnie kończą się wizytą u lekarza i koniecznością leczenia. Oczywiście nie można też zapomnieć o tak ważnej sferze seksualnej. Panie mające przerośnięte wargi bardzo często unikają stosunków, wstydzą się swojego ciała przed partnerem i go nie akceptują. Doprowadza to do poważnych zaburzeń w życiu erotycznym a niekiedy powoduje nawet całkowitą rezygnację z niego.
Jak można sobie poradzić ze zbyt dużymi wargami
Jeszcze do niedawna medycyna nie oferowała specjalnie dużo dla kobiet, które miały problemy z wielkością warg sromowych. Obecnie coraz częściej wykonuje się zabiegi labioplastyki, polegające na zmianie kształtu tych elementów narządów rodnych. Wielu osobom, szczególnie takim, które nie miały styczności z tym problemem, może się to wydawać fanaberią. Tymczasem dla dużej liczby kobiet zabieg ten staje się szansą na normalne życie i powrót do robienia rzeczy, z których przez swój wygląd musiały zrezygnować. Najczęściej wykonywane są zabiegi zmniejszenia warg zewnętrznych i wewnętrznych. W przypadku warg mniejszych nadmiar skóry oraz tkanek wewnętrznych jest usuwany, a resztę modeluje się w celu nadania odpowiedniego kształtu. Podobnie jest przy wargach większych, tu także wykonywana jest redukcja nadmiaru tkanki i modelowanie. Odwrotna sytuacja występuje, gdy wargi z jakiegoś powodu wymagają powiększenia. Przy takim zabiegu ich wnętrze wypełnia się tkanką tłuszczową, pobraną z okolic pępka, lub kwasem hialuronowym.
Jak wygląda zabieg labioplastyki
Sam zabieg labioplastyki jest krótki i mało inwazyjny, najczęściej wykonuje się go w tak zwanej chirurgii jednego dnia. Zależnie od skomplikowania wykonywanych zmian może trwać od 30 do 120 minut. W większości przypadków stosuje się znieczulenie miejscowe, w uzasadnionych przypadkach i na życzenie pacjentki może też być użyte znieczulenie ogólne. Procedura pozwala tu na użycie zarówno klasycznych cięć chirurgicznych, jak również zmniejszającego inwazyjność lasera. Z reguły już kilka godzin po zakończeniu pacjentka może opuścić klinikę, przez następne dni konieczne jest unikanie przeciążeń i odpoczynek. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu, który powinien zacząć się od kompleksowego badania lekarskiego. W przypadku pojawienia się jakiś przeciwwskazań, na przykład choroby czy ciąży, należy go przełożyć. Zabiegi labioplastyki w niektórych przypadkach mogą być wykonane w ramach publicznej służby zdrowia, jednak w większości przypadków trzeba za nie zapłacić. Ceny zależnie od miejscowości i zakresu wynoszą od 3 do nawet 5 tysięcy.