dieta wegańska

Wiele osób dość sceptycznie podchodzi do diety wegańskiej. Rezygnacja z produktów odzwierzęcych kojarzy się z nudnym jadłospisem, w którym dominuje tofu, a jedyną przyjemnością są owoce i warzywa. Na dodatek stereotypowy weganin często jest osobą o anemicznym wyglądzie. Przekonaj się, że weganizm może być zdrowy i zapewnić naprawdę zróżnicowaną i ciekawą dietę.

Zamienniki produktów odzwierzęcych – bogactwo wyboru

Przyczyną negatywnego postrzegania weganizmu jest zazwyczaj brak wiedzy. Niewiele osób jest świadomych tego, jak wiele produktów może z powodzeniem zastąpić mięso, jajka i nabiał. Co więcej, taka sytuacja często dotyczy samych wegan. Ograniczenie się do kilku produktów lub sięganie po bezwartościową żywność rzeczywiście może doprowadzić do anemicznego wyglądu i poważnych problemów zdrowotnych.

Wystarczy jednak odwiedzić profesjonalny sklep z żywnością wegańską, żeby szybko urozmaicić jadłospis i odkryć bogactwo zamienników produktów odzwierzęcych. Mleka roślinne są bardzo smaczne i mogą dostarczyć więcej wapnia i przy tym mniej kalorii niż tradycyjne mleko krowie. Z kolei osoby tęskniące za mięsem i chcące dostarczyć organizmowi solidną dawkę białka powinny sięgnąć po przepisy z tofu, suszonymi grzybami, soczewicą, bakłażanem czy też kalafiorem.

Owoce i warzywa – dla każdego coś smacznego

Weganie wcale nie muszą ograniczać swojej diety jedynie do warzyw i owoców. Takie produkty powinny być jednak ważnym elementem ich jadłospisu. Co więcej, należy bardzo uważnie dobierać owoce i warzywa, ponieważ nie wszystkie mają taką samą wartość odżywczą. Z pewnością warto sięgać po zielone warzywa liściaste, które są cennym źródłem żelaza, magnezu, potasu, witamin A, C, K oraz witamin  z grupy B.

Spożywanie warzyw i owoców jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie one są podstawą piramidy żywieniowej w diecie wegańskiej. Ich obecność jest po prostu niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Świat warzyw i owoców jest jednak tak różnorodny, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Jest w nim miejsce zarówno na smak gorzki, jak i słodki, kwaśny lub słony.

Wegańskie słodycze i przekąski – zdrowa przyjemność

Przejście na dietę wegańską nie musi również oznaczać rezygnacji ze słodyczy lub przekąsek. Najlepszym dowodem na to jest oferta sklepu Fitorsweet.pl, w której nie brakuje wegańskich zamienników popularnych produktów. Zamiast czekolady mlecznej można sięgnąć np. po orzechy w czekoladzie kokosowej. Wielu osobom do gustu może przypaść również smak surowej czekolady, która dla osłodzenia często jest łączona np. z suszonymi bananami.

Bardzo zdrową przekąską z pewnością są zbożowe batony energetyczne z dodatkiem suszonych owoców i orzechów. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na batony proteinowe, zwłaszcza jeśli w codziennej diecie czasami brakuje białka. Problemem nie powinno być również znalezienie wegańskich chipsów, ciastek, deserów czy też budyniów. Dostępne są nawet wegańskie produkty do przygotowywania wypieków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here