Zaburzenia pracy tarczycy powodują poważne choroby
fot. Pixabay.com

Tarczyca to niewielki gruczoł, który znajduje się w okolicach szyi i ma postać motyla. Mimo że jest faktycznie niewielka, ma ogromne znaczenie dla właściwego funkcjonowania gospodarki hormonalnej organizmu. Każde wahanie hormonów to z kolei problemy z metabolizmem i przemianą materii. Na co więc najczęściej choruje tarczyca?

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/chora-tarczyca-6-najczestszych-schorzen/

Jakie są najczęstsze choroby tarczycy?

Jeśli choruje tarczyca, razem z nią choruje w zasadzie cały organizm. Nie warto więc bagatelizować jakichkolwiek objawów, które mogłyby świadczyć o jej nieprawidłowym działaniu. Im szybciej podejmiemy leczenie, tym mniejsze problemy będziemy mieć z ogólnym funkcjonowaniem.

Do najczęściej występujących chorób tarczycy zaliczamy:

  • Nadczynność tarczycy – o niej mówimy wówczas, gdy wskutek zbyt intensywnej, nieuregulowanej pracy tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów takich jak tyroksyna, trójjodotyronina, kalcytonina. Objawami nadczynności są przede wszystkim nadmierna utrata masy ciała, zwiększona potliwość, drażliwość, nieustanne pobudzenie, mnóstwo energii, bezsenność, kołatanie serca. Aby rozpoznać to schorzenie, należy w badaniach krwi oznaczyć takie wartości jak TSH, FT3 i FT4. O nadczynności mówimy wówczas, gdy TSH jest bardzo niskie, a poziom FT3 i FT4 bardzo wysoki.
  • Niedoczynność tarczycy – ta przypadłość diagnozowana jest wówczas, gdy tarczyca produkuje zbyt mało hormonów. Wówczas w badaniach krwi uzyskujemy wynik ze znacznie podwyższonym TSH i obniżonymi wartościami FT3 i FT4. Typowymi objawami niedoczynności jest nieustanne odczuwanie zimna, zmęczenie, senność, apatia, przybieranie na wadze, niskie ciśnienie tętnicze, sucha skóra. Leczy się ją przyjmując syntetyczne hormony tarczycy w postaci tabletek.
  • Choroba Hashimoto – inaczej zwane przewlekłym limfocytowym zapaleniem tarczycy. Występuje wówczas, gdy organizm, a konkretnie układ odpornościowy, wytwarza antyprzeciwciała, atakujące tarczycę, co z kolei prowadzi do znacznego spadku produkcji hormonów tarczycowych. Objawy, które towarzyszą Hashimoto, to przede wszystkim przewlekłe zmęczenie, senność, ciągłe uczucie zimna, przybieranie na wadze, zaparcia, wypadanie włosów, obniżony nastrój, a nawet depresja.

Zapobieganie i leczenie chorób tarczycy

W diagnostyce chorób tarczycy wykorzystuje się przede wszystkim badania laboratoryjne. Jeśli wyniki badań z krwi wykażą zaburzenia w produkcji hormonów tarczycowych, wówczas warto również wykonać badanie USG, aby sprawdzić, czy na gruczole pojawiły się również guzki. Jeśli tak, kolejnym krokiem jest wykonanie biopsji, która potwierdzi, czy guzki są złośliwe czy też nie.

Lepiej jednak zapobiegać chorobom tarczycy. Warto więc wzbogacić dietę o jod, którego bogatymi źródłami są ryby morskie. Do jadłospisu można również włączyć algi morskie, wodorosty. Ponadto nauka radzenia sobie z emocjami i stresem znacznie przełoży się na funkcjonowanie gruczołu tarczycowego.

Zobacz też: http://www.wystarczytakniewiele.pl/jak-pielegnowac-skore-twarzy-aby-byla-zdrowa-i-piekna/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here