Bierne palenie

Szacuje się, że z powodu biernego palenia każdego roku przedwcześnie umiera nawet 600 tysięcy osób, w samej Polsce jest to prawie 20 tysięcy! Z czego wynikają te smutne statystyki?

Wydawać by się mogło, że jeśli nie sięgasz po papierosy, to nie musisz się martwić skutkami palenia. Okazuje się jednak, że bierny palacz w nie mniejszym stopniu jest narażony na wystąpienie chorób serca, raka płuc, krtani, gardła, żołądka, piersi czy odbytnicy. Statystyki są nieubłagane, każdego roku z powodu wdychania dymu papierosowego przedwcześnie umiera prawie 20 tysięcy rodaków! Bezpośrednią przyczyną ich zgonów najczęściej jest udar mózgu, choroba niedokrwienna serca  czy rak płuc. Dowiedz się zatem, czym jest bierne palenie oraz jak się przed nim chronić.

Bierne palenie – niebezpieczeństwo dla zdrowia

Bierne palenie to nic innego, jak wdychanie dymu papierosowego przez osobę niepalącą. Niejako wystawia się ona na działanie toksycznych substancji, które w efekcie mogą być przyczyną alergii, astmy, nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego, a także wywołać zapalenie oskrzeli.

Wyróżnia się dwa rodzaje dymu papierosowego: główny, który jest wydychany przez palacza w trakcie palenia, oraz boczny, pochodzący z palącej się końcówki papierosa. Ten drugi jest bardziej toksyczny i charakteryzuje się wyższym stężeniem związków rakotwórczych. Cząsteczki ze strumienia dymu bocznego są też znacznie mniejsze niż głównego, więc łatwiej wnikają do organizmu człowieka.

Bierne palenie a dzieci

Warto wiedzieć, że na zgubne konsekwencje wynikające z biernego palenia szczególnie narażone są dzieci. Przebywanie w pomieszczeniu z palaczem powoduje u maluchów podrażnienie błony śluzowej nosa, oczu czy gardła, może być przyczyną spadku odporności lub nawracających infekcji, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia astmy lub alergii. Co więcej, dym papierosowy negatywnie wpływa również na nastrój dzieci, ale i dorosłych. Osłabia też koncentrację, zmniejsza wydajność i powoduje silne rozdrażnienie.

Palenie w obecności przyszłej mamy zwiększa ryzyko poronienia, uszkodzenia płodu czy urodzenia się dziecka z wadami rozwojowymi. Przenikanie toksycznych substancji przez układ oddechowy matki może bowiem spowodować zahamowanie jego rozwoju lub przyczynić się do wystąpienia wspomnianych wad. Co więcej, dziecko może też urodzić się przedwcześnie lub nawet martwe.

Jak się chronić przed biernym paleniem?

Przede wszystkim unikać kontaktów z osobami palącymi, przynajmniej w czasie kiedy palą. W przypadku przechodniów staraj się zachowywać bezpieczną odległość. Jeśli palaczem jest jeden z domowników, wyznacz sztywne zasady i poproś, aby nie palił w mieszkaniu czy samochodzie. Warto również porozmawiać z osobą palącą o rzuceniu palenia. W tej kwestii pomocny może okazać się Recigar, czyli produkt leczniczy w formie tabletek, który umożliwia szybkie i skuteczne wyjście z nałogu – https://recigar.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here