grzybica

Choroby związane z narządami płciowymi są dość często spotykane, a jedną z nich jest grzybica. O ile u kobiet daje ona dość szybko widoczne symptomy, o tyle w przypadku panów jest ciężka do zdiagnozowania. W dużej mierze wynika to też z budowy anatomicznej mężczyzn, która raczej nie sprzyja szybkiemu zauważeniu zmian chorobowych. Tymczasem nie leczona grzybica może przede wszystkim być źródłem zakażenia partnerek, a dodatkowo może w najgorszym wypadku nawet prowadzić do niepłodności i przerostu prostaty. Dlatego też w przypadku najmniejszego podejrzenia zakażenia grzybami należy niezwłocznie udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.

Przyczyny

grzybicaGrzybica penisa jest chorobą, którą można dość łatwo złapać, i to niekoniecznie uprawiając seks z zakażoną osobą. Oczywiście stosunki seksualne stanowią jedno z częstszych źródeł zakażenia, szczególnie przygodne i bez stosowania prezerwatyw. Jak pokazuje praktyka, drożdżakami można się także zarazić nawet od stałej partnerki, u której wcześniej choroba się pojawiła. Grzyby świetnie się czują w ciepłych, wilgotnych miejscach, i dlatego znacznie częściej dolegliwości pojawiają się u panów noszących obcisłą bieliznę i ubrania. Taki sposób ubierania powoduje zmniejszoną przewiewność i szybsze pocenie się, czyli idealne warunki do rozwoju choroby. Często nakładają się na to jeszcze zaniedbania w higienie osobistej, czyli albo niedostatecznie częste mycie, albo stosowanie niewłaściwych środków pielęgnacyjnych. Co ciekawe, grzybica często się też pojawia u osób, które często chodzą na basen. Kolejne powody tej choroby to zażywanie sterydów i antybiotyków, środki te wyjaławiają w dużym stopniu organizm i sprawiają, że jest on bardziej podatny na zakażenia. W praktyce kontakt z grzybami jest bardzo częsty, jednak nie wszyscy na tę chorobę od razu zapadają. Zmniejszona odporność także ma duży wpływ na to, czy pojawią się zmiany chorobowe, czy jednak organizm sobie z nimi poradzi.

Objawy

U mężczyzn grzybica penisa w większości przypadków przebiega bez żadnych objawów, u części panów może wystąpić pieczenie lub swędzenie członka. To właśnie uczucie dyskomfortu sprawia, że grzybica jest odkrywana, niestety niektórzy mężczyźni wstydzą się z tym cokolwiek zrobić, a przede wszystkim udać się do lekarza. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się kolejne symptomy, które mogą skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Penis może się stać zaczerwieniony, zarówno żołądź jak i napletek, lub skóra będzie w tych miejscach wysuszona i popękana. Może się też pojawić charakterystyczny, biały nalot oraz biała, grudkowana wydzielina. Zmianom skórnym najczęściej towarzyszy pieczenie, swędzenie czy nawet ból, pojawiający się podczas ejakulacji. U niektórych mężczyzn dodatkowo występują objawy zapachowe, które od razu sugerują że coś jest nie w porządku. Grzybica penisa może mieć także wpływ na układ moczowy. Pojawia się potrzeba jego częstszego oddawania, a w trakcie tej czynności czuje się bolesne pieczenie. W niektórych przypadkach grzyby mogą też zaatakować prostatę, powodując jej zapalenie.

Leczenie

Grzybicy penisa nie powinno się w żaden sposób lekceważyć, gdyż nieleczona może być powodem poważnych konsekwencji. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że niezbędna będzie pomoc lekarza. Domowe środki nie są skuteczne, mogą działać wspomagająco i łagodząco na objawy, ale nie należy liczyć, że z ich pomocą pozbędzie się problemu. Najlepszym wyjściem jest udanie się do dermatologa lub wenerologa, który zaleci odpowiednią kurację farmakologiczną. Ważnym elementem leczenia jest wykonanie badań, mających na celu wykrycie, jaki rodzaj grzyba spowodował infekcję. W leczeniu grzybicy dużą skuteczność wykazują preparaty stosowane miejscowo, pod postacią maści czy kremów. Zawierają one jedną lub kilka substancji czynnych, do których zaliczają się między innymi klotrimazol, flukonazol, ekonazol, ketokonazol oraz mikonazol. Leczenie trwa dość krótko, bo w większości przypadków od 3 do 7 dni, z reguły czas ten wystarczy do pozbycia się dolegliwości. W sporadycznych przypadkach może zajść konieczność wprowadzenia dodatkowego leczenia doustnego. Grzybica nieleczona może stać się przyczyną wielu poważniejszych dolegliwości, między innymi rozprzestrzenieniu się na sąsiednie części ciała, obniżeniu płodności lub nawet całkowitej niepłodności.

Zapobieganie

Zamiast leczyć zdecydowanie lepiej jest grzybicy penisa zapobiegać. Ze względu na sposób zakażenia najlepsza jest w tym przypadku wierność jednej partnerce, bądź też ograniczenie przygodnych stosunków seksualnych. Jeśli któryś Pan zmienia często partnerki, to powinien pomyśleć o stosowaniu prezerwatyw – uchroni go to nie tylko przed grzybicą, ale również przez innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Duże znaczenie ma także codzienna higiena i sposób ubierania się. Należy unikać syntetycznych tkanin i obcisłej odzieży, które mogą powodować zwiększoną wilgotność i temperaturę, a tym samym sprzyjać rozwojowi grzybów. Codzienna higiena też jest kluczowa przy zapobieganiu powstawania grzybicy. Stosowanie odpowiednich żeli do mycia, dokładne suszenie miejsc intymnych po kąpieli czy utrzymywanie w czystości ręczników i gąbek powinny stanowić nawyki każdego pana, który dba o swoje zdrowie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here