Początek wiosny to bez wątpienia doskonały moment na wznowienie treningów – czy po prostu aktywności fizycznej poza domem. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż pierwsze promienie kwietniowego słońca na wielu z nas działają jak magnes, wyciągając nas z ciemnych i nieprzyjemnych pomieszczeń. Niestety często w tej wiosennej euforii zapominamy o odpowiednim przygotowaniu do pierwszego wiosennego treningu. O czym szczególnie warto pamiętać?

Przede wszystkim – bezpieczeństwo!

Słońce, wyższe temperatury i dłuższe dni z pewnością sprzyjają aktywności, jednak wiosenna radość nie powinna nikomu przesłaniać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że w kwietniu pogoda bywa zmienna, a w pochmurne dni ściemnia się bardzo szybko. Dlatego też wychodząc na trening koniecznie należy pamiętać o odzieży i gadżetach odblaskowych, które poprawią widoczność w trakcie treningu, a także po jego zakończeniu. Warto też dokładnie sprawdzić stan techniczny roweru czy też sprzętu treningowego. Mógł on bowiem w trakcie zimy ulec uszkodzeniom czy zepsuciu – mówi specjalista z firmy Odblaski24.com.pl.

Pierwszy trening – lepiej nie szaleć!

Wyjście z sali gimnastycznej, pokoju ćwiczeń czy domu na świeże powietrze często skutkuje wręcz euforią i chęcią natychmiastowego rozpoczęcia intensywnych treningów. Warto w tym miejscu jednak przypomnieć, że rozwiązanie takie nie jest zalecane – szczególnie w sytuacji, gdy dana osoba zimą pozwoliła sobie na dużo leniuchowania. Zbyt intensywne pierwsze wiosenne treningi mogą bowiem doprowadzić do kontuzji czy innych problemów zdrowotnych. Warto też pamiętać, że przez zimę nasz organizm przyzwyczaił się do treningów w innych warunkach. Dlatego też ostre i wciąż chłodne kwietniowe powietrze z pewnością może negatywnie odbić się na kondycji fizycznej i zdrowiu.

Gadżety odblaskowe i dodatki – zawsze mogą się przydać!

Częstym błędem związanym z pierwszymi wiosennymi treningami jest też zapominanie o przydatnych dodatkach i gadżetach. O ile w większości przypadków nie powinno mieć to większego wpływu na przebieg naszego biegu, przejażdżki rowerem czy innej aktywności, to czasem może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dlatego też zawsze warto sprawdzić, czy w plecaku lub saszetce treningowej mamy wszystko to, co może nam się przydać. Energetyczna przekąska, woda lub inny napój, plaster na odciski, opaska odblaskowa czy telefon z naładowaną baterią to tylko niektóre bardzo przydatne gadżety, których brak może nam skutecznie uniemożliwić odczuwanie radości z pierwszego wiosennego treningu na świeżym powietrzu.

Pamiętaj o pogodzie!

O tym, że pogoda w kwietniu jest przysłowiowo wręcz zmienna, wie każde dziecko. Jak się jednak okazuje, wiele aktywnych osób zapomina o tym fakcie przy okazji pierwszych wiosennych treningów. Skutki takiego podejścia w wielu przypadkach kończą się przeziębieniem, choć zdarzają się też poważniejsze problemy zdrowotne – jak np. zapalenie oskrzeli czy płuc. Dlatego też wychodząc na wiosenne treningi warto zapoznać się z lokalną prognozą pogody i ubrać się odpowiednio do panującej aury.

Dobrym rozwiązaniem jest też zabranie cieplejszej odzieży czy też kurtki przeciwdeszczowej na wypadek niespodziewanych opadów. Koniecznie trzeba też pamiętać o zdradliwym kwietniowym słońcu. Potrafi ono bowiem skutecznie nagrzać powietrze w obszarze nasłonecznionym, jednak w cieniu będzie zdecydowanie zimniej. Duże różnice w temperaturze i wysiłek fizyczny to z kolei doskonały sposób na kilka dni spędzonych w łóżku! – mówi ekspert w firmy Odblaski24.com.pl.

Większość miłośników aktywnego trybu życia z utęsknieniem czeka na wiosnę. Ważne jednak, by na jej nadejście odpowiednio się przygotować i rozsądnie korzystać z poprawy pogody. Zaniedbania w tej kwestii mogą bowiem skutecznie utrudnić powrót do aktywności!

zdjęcia: adobe stock

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here