Odzież kompresyjna – charakterystyka materiału oraz korzyści odczuwalne podczas treningu

Odzież kompresyjna to jeden z rodzajów odzieży sportowej, który ma bardzo dużo zwolenników. Chętnie korzystają z niej osoby uczęszczające na siłownie, fitness, a także uprawiające inne aktywności fizyczne np. jazda na rowerze. Odzież kompresyjna świetnie dopasowuje się do ciała osoby ćwiczącej i nieco pobudza mięśnie, sprawiając że są lepiej dotlenione i ukrwione. Odzież równie często jest wybierana przez osoby cierpiące na choroby układu krążenia.

Początków odzieży kompresyjnej można doszukiwać się w medycynie. Wykonana jest z elastycznego i dobrze przylegającego materiału, który kiedyś był używany do tworzenia opasek kompresyjnych. Gwarantuje ucisk na wybraną parę ciała i dlatego, była wykorzystywana do leczenia obrzęków, zakrzepicy oraz niewydolności żylnej. Kompresyjna odzież lecznicza zapewnia dużo mocniejszy ucisk niż model sportowy odzieży i można ją nosić jedynie po konsultacji z lekarzem.

Odzież kompresyjna doskonale utrzymuje napięcie w okolicach mięśni podczas treningów siłowych, w czasie których mięśnie biorą czynny udział. Treningi siłowe zazwyczaj powodują powstawanie mikrourazów w mięśniach, przez co może pojawić się ból w ich okolicy. Korzystanie z odzieży kompresyjnej sprawia, że mięśnie zyskują dodatkową ochronę, mogą lepiej oddychać i być bardziej ukrwione. Dzięki temu rozwiązaniu mięśnie podczas wysiłku mniej się męczą i nie wywołują żadnego bólu, a osoba trenująca stale odczuwa komfort i może szybciej poprawić swoje wyniki. Ciekawe rodzaje odzieży kompresyjnej można znaleźć i zamówić na futbolsport.

Podstawowe rodzaje ubrań kompresyjnych

Na rynku odzieży sportowej można znaleźć przeróżne ubrania kompresyjne, do najpopularniejszych zaliczymy:

  •       koszulka kompresyjna – może występować w postaci z długim lub bez rękawa. Doskonale sprawdza się przy ćwiczeniach górnej części ciała. Poprawia i dotlenia mięśnie klatki piersiowej, ramion, brzuch oraz pleców. Polecana jest do treningów siłowych i wytrzymałościowych.
  •       legginsy, skarpetki i getry – to model odzieży kompresyjnej polecanej  na dolną część ciała. Świetnie sprawdza się podczas uprawiania sportów biegowych, kolarstwa oraz wędrówek górskich. Stosować ją można również przy wytrzymałościowych treningach, które mocno obciążają dolne partie mięśni.
  •       hiperkompresyjne szorty – korzystają z nich osoby ćwiczące na siłowni – maszyny lub zajęcia grupowe. Doskonale przylegają do ciała i są rozciągliwe, dlatego idealnie sprawdzają się przy różnych ćwiczeniach typu przysiady, wykroki i podskoki. Pozwalają skutecznie podnieść wyniki aktywności fizycznej np. zwiększyć wysokość skoku
  •       kombinezony kompresyjne – polecane są dla osób trenujących jazdę na rowerze oraz inne dyscypliny sportu podczas których ćwiczone jest całe ciało
  •       rękawiczki kompresyjne – chronią dłonie przed odciskami i sprawdzają się przy ćwiczeniach górnych części ciała (bicepsy, tricepsy, klatka piersiowa)

Korzyści płynące ze stosowania odzieży technicznej

Każdy trening fizyczny przeprowadzony w odzieży kompresyjnej daje wiele odczuwalnych korzyści dla osoby ćwiczącej. Przede wszystkim pozwala zmniejszyć ból mięśni pojawiający się po zakończonych ćwiczeniach, dlatego np. spodenki kompresyjne polecane są do noszenia po wysiłku fizycznym. Pozwalają one na szybszą regenerację mięśni poprzez poprawienie ukrwienia i dotlenienie. Odzież kompresyjna przyspiesza usuwanie kwasu mlekowego oraz obniża wysoki poziom kinazy kreatynowej. Zmniejsza drganie mięśni, które często pojawia się po treningach wytrzymałościowych o dużej intensywności. Dodatkowo odzież doskonale modeluje i wyszczupla sylwetkę, a także poprawia gibkość ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here