Objawy choroby alkoholowej

Czy potrafilibyśmy rozpoznać alkoholika na ulicy? Wielu z nas pewnie myśli, że nie ma nic prostszego. Bardzo często widujemy przecież typowych „pijaków”, których naprawdę trudno nie dostrzec w przestrzeni publicznej. Są brudni, zaniedbani, często nie pachną przyjemnie, a nierzadko również zaczepiają przechodniów, prosząc ich o kilka złotych na tanie wino. Taki obraz odpowiada jednak jedynie skrajnym przypadkom, czyli osobom w bardzo zaawansowanym stadium nałogu. Poprzedzające je etapy są znacznie trudniejsze do dostrzeżenia, przez co łatwo pomylić je z normalnym piciem towarzyskim. Jakie są objawy choroby alkoholowej i jak zauważyć je u swoich bliskich?

Alkohol jest silnie uzależniającym środkiem psychoaktywnym, który pod względem destrukcyjności nie różni się aż tak bardzo od innych narkotyków. Z punktu widzenia naszego organizmu jest on po prostu trucizną. Mimo to mało kto z nas myśli o nim w ten sposób – picie napojów wyskokowych jest przecież częścią naszej kultury, nieodłącznym elementem wesel, różnego rodzaju jubileuszy, imprez towarzyskich, spotkań firmowych, a nawet samotnych wieczorów spędzanych przed telewizorem. Z tego powodu jesteśmy skłonni bagatelizować ryzykowne zachowania związane z piciem, kwitując je stwierdzeniami, że przecież „wszyscy piją” i „każdemu może się zdarzyć utrata kontroli”.

Trudno się więc dziwić, że bliscy nałogowców nie zauważają objawów choroby alkoholowej, dopóki nie osiągnie ona zaawansowanego stadium. Sprawy nie ułatwia fakt, że granica między zdrowiem a uzależnieniem jest płynna, a nikt nie wpada w jego sidła w ciągu jednego dnia. Zawsze prowadzą do niego długotrwałe zaniedbania i destrukcyjne nawyki, które nie wydają się niepokojące, dopóki nie zaczną przejmować kontroli nad pozostałymi dziedzinami życia.

Początkowa faza choroby, czyli sygnały ostrzegawcze

Chyba każdy z nas miał kiedyś znajomego, którego wyjątkowo mocno „ciągnęło” do alkoholu. Nie wyobrażał sobie towarzyskiego spotkania bez piwa lub drinka, na imprezach zawsze narzucał tempo następujących po sobie „kolejek”, często zdarzało mu się stracić nad sobą kontrolę i wypić za dużo lub nie wywiązać się z jakichś zobowiązań z powodu kaca następnego dnia. Jednorazowy wybryk tego rodzaju nie musi być powodem do niepokoju, jednak jeśli jest to powtarzający się schemat postępowania – zwykle oznacza to, że dana osoba znajduje się w początkowej fazie rozwoju nałogu. Ostrzegawcze objawy choroby alkoholowej to m.in. palimsesty alkoholowe (czyli luki w pamięci pomimo braku utraty przytomności), zwiększenie tolerancji (czyli „mocna głowa”, którą szczyci się tak wiele osób) oraz picie w samotności. Człowiekowi zmagającemu się z tym problemem zdarza się zachowywać ryzykownie, np. pić podczas przyjmowania antybiotyku lub prowadzić pojazd po niewielkiej ilości trunku. Przede wszystkim jednak osoba chora różni się od zdrowej swoim stosunkiem do alkoholu. W jej oczach uchodzi on za remedium na wszelkie negatywne stany emocjonalne. Traci umiejętność radzenia sobie z problemami w sposób konstruktywny – każde przykre uczucie wywołuje w niej chęć „znieczulenia się” alkoholem. Podobnie reguluje inne emocje: picie pozwala jej nabrać pewności siebie i się zrelaksować.

Przeczytaj też: Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Objawy choroby alkoholowej w zaawansowanym stadium

Jeśli opisane wyżej niepokojące zachowania nie doprowadzą do naszej zdecydowanej reakcji, a sam chory nie uda się na terapię, jego nałóg będzie stawał się coraz bardziej dotkliwy i zacznie coraz mocniej wpływać na inne dziedziny życia. Cała jego codzienność zacznie kręcić się wokół zdobywania i spożywania alkoholu, co odbije się na dotychczasowych pasjach, zainteresowaniach, obowiązkach i relacjach rodzinnych. Najważniejszym objawem choroby alkoholowej jest wewnętrzny przymus spożywania substancji psychoaktywnej, czyli głód alkoholowy – można powiedzieć, że nałogowiec pije nie dlatego, że chce, a dlatego, że musi. Organizm osoby długotrwale zażywającej ten środek do tego stopnia przyzwyczaja się do niego i uodparnia na jego działanie, że stan upojenia staje się dla niego „normalny”, zaś odstawienie alkoholu wywołuje symptomy zespołu abstynencyjnego, do którego należą m.in. wymioty, biegunka, nadmierna potliwość, drżenie mięśni oraz zaburzenia świadomości.

https://uzaleznienia-terapia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here