Systematyczna pielęgnacja skóry głowy ogranicza się zwykle do mycia włosów, ładnie pachnącym drogeryjnym szamponem oraz do używania kosmetyków przeznaczonych do stylizacji włosów, jak lakier, wosk, pasta czy puder. Niekiedy domowe działania zostają wzbogacone wizytą u fryzjera, podczas której specjaliści dodatkowo używają odżywek, pianek czy masek mających zwiększać objętość fryzur czy nadać włosom naturalny blask.
W wielu przypadkach takie zabiegi są niewystarczające i pojawia się swędzenie, pieczenie, łuszczenie skóry, a niekiedy nawet ból. Takie objawy są pierwszymi oznakami popularnych chorób skóry, z którymi borykają się osoby w każdym wieku, niezależnie od koloru czy rodzaju włosów.
Jak skutecznie pożegnać łupież?
Pierwszą doskonale znaną chorobą skóry jest łupież, który pojawia się nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci i niemowląt. Jest to krępująca przypadłość, która objawia się suchą i łuszczącą skórą. Płatki łupieżu opadają na ubranie pozostawiając mało estetyczne ślady. Wywołują go drożdżaki, które są odpowiedzialne za przesuszenie skóry głowy. Ich działalność mogą nasilać zbyt mocne kosmetyki do pielęgnacji lub stylizacji włosów, suche powietrze, częste suszenie włosów w wysokiej temperaturze, zbyt rzadkie i mało dokładne mycie skóry głowy. Jednak na łupież mają także wpływ inne czynniki, do których możemy zaliczyć nadmiar stresu, tendencje do przesuszania skóry głowy, osłabienie układu odpornościowego, niewłaściwą, bogatą w cukier dietę oraz wahania hormonalne.
W wielu tych przypadkach wystarczą specjalistyczne kosmetyki, jak na przykład Nizoral – https://www.apteka-melissa.pl/produkt/nizoral-100-ml,1518.html, który w swoim składzie zawiera substancję czynną o działaniu grzybobójczym i łagodzącym podrażnienia. W walce z łupieżem niezębne jest także ograniczenie używanych dotychczas kosmetyków, regularne oczyszczanie skóry głowy, zmiana diety na nieco bardziej zróżnicowaną, a także przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza w czasie słonecznych dni – promienie UV mają bowiem w tym przypadku działanie lecznicze.
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy
Inną, równie częsta występującą dolegliwością, jest łojotokowe zapalenie skóry głowy. Choroba ta przejawia się nadmierną produkcją sebum przez gruczoły znajdujące się na skalpie. Pojawia się ona także u dzieci i dorosłych. Jej przyczynami mogą być między innymi zaburzenia hormonalne, drożdżaki i drobnoustroje, urazy głowy, zanieczyszczenia powietrza oraz zbyt suche i gorące powietrze. Także w tym przypadku nie bez znaczenia jest dieta, poziom stresu, przemęczenie, a także ogólna kondycja organizmu.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy możemy rozpoznać po szybko przetłuszczającej się skórze i włosach, łupieżu oraz podrażnionej i zaczerwienionej skórze, na której mogą pojawić się zrogowacenia. Schorzenie to wymaga specjalistycznego leczenia, które zaczyna się zwykle od zmiany kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów. Warto wtedy wybierać preparaty dedykowane osobom z podobnymi problemami dermatologicznymi. Jeśli natomiast przyczyna leży głębiej – niezbędne staje się podjęcia działań pod kontrolą lekarza, który pomoże określić dokładną przyczynę problemu i dobrać sposób leczenia odpowiedni do problemu oraz indywidualnych potrzeb organizmu.
Pielęgnacja skóry głowy nie jest zadaniem łatwym, ograniczającym się jedynie do stosowania jakiegokolwiek szamponu i suszenia włosów. Wymaga ona, podobnie jak pielęgnacja całego ciała, doboru odpowiednich kosmetyków, które korzystnie wpłyną na wygląd oraz kondycję skóry głowy, nie doprowadzając do powstawia uciążliwych dolegliwości. Warto także pamiętać, że niewłaściwe postępowanie lub zignorowanie pierwszych objawów może nie tylko wywołać problemy wymagające długiego leczenia, ale także trwale osłabić włosy. Może prowadzić do ich znacznie szybszego wypadania, a to już pierwszy krok do przedwczesnego łysienia, którego każdy z nas chciałby jak najdłużej uniknąć.