L-karnityna

L-karnityna kojarzona jest głównie z procesem odchudzania. Jednak zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego czym właściwie jest i jak działa. To naturalnie występujący aminokwas, który można odnaleźć głównie w tkance zwierzęcej, zarówno w mięsie, jak i w nabiale. Ma swój udział w metabolizmie energetycznym i w ochronie mitochondrialnej. Dla osób zajmujących się profesjonalnie dietetyką to substancja stanowiąca ważny i chętnie wykorzystywany element ich pracy. Stanowi podstawę wielu diet odchudzających.

Udział związku z przemianie materii jest bezcenny, gdyż dzięki niemu przemieszczają się kwasy tłuszczowe oraz następuje wytworzenie energii z tłuszczów. Ta z kolei jest wtłaczana do serca i komórek ciała. To tak zwany spalacz tłuszczu, który wykazuje dużą skuteczność działania. Jego zwolennikami są nie tylko osoby pozostające na dietach redukujących masę ciała, ale również sportowcy, którzy nie mogą pozwolić sobie na pojawienie się tkanki tłuszczowej, i którym zależy na pobudzeniu organizmu do działania. Przyjrzyjmy się dokładniej temu związkowi i ustalmy czy rzeczywiście jest niezastąpiony i niezbędny w procesie spalania tłuszczu.

Co to jest L-karnityna?

Pierwsza definicja L-karnityny pojawiła się na początku XX wieku, konkretniej w roku 1905. Wówczas określono jej udział w tkance mięśniowej jako niezbędny do wzrostu każdego organizmu.
To nośnik niezbędnej do funkcjonowania energii, a każdy organizm zawiera jej w ilości około 20-25 g. Przy czym należy zaznaczyć, że proces jej wytwarzania uzależniony jest od obecności innych związków w organizmie, takich jak żelazo, witamina C, B6, B3. Nie ma zatem nigdy pewności, że nastąpi synteza odpowiedniej jej ilości, co może prowadzić do niedoborów. Warto zatem dostarczać jej również wraz z pożywieniem. Głównym źródłem L-karnityny jest zdecydowanie czerwone mięso, ale występuje także w nieco mniejszych ilościach w drobiu, rybach, mleku oraz owocach i warzywach.

Czerwone mięso wiedzie w tej kwestii niezaprzeczalnie prym, bowiem dla przykładu można wskazać, że 100 g dziczyzny bądź wołowiny zawiera aż 100-220 mg L-karnityny. Nieco mniej, bo około 20-30 mg znajduje się w 100 g wieprzowiny, natomiast w produktach mlecznych najmniej bo tylko około 1-10 mg. Śladowe ilości odnajdziemy również w owocach i warzywach, lecz to tylko do 1 mg na 100 g. Jakie należy zatem przyjąć normy dla dziennego spożycia L-karnityny? Jest to około 100 do 300 mg. Wystarczy zatem porcja czerwonego mięsa, by zaspokoić zapotrzebowanie na ten związek.

Dla kogo L-karnityna?

Jest to substancja niezbędna każdemu organizmowi w określonych procesach związanych ze wzrostem oraz redukcją tkanki tłuszczowej. Jednak jako typowy spalacz tłuszczu zyskała popularność w środowiskach osób odchudzających się oraz uprawiających sport. Często też zwracają na nią uwagę osoby starsze, które zmagają się ze spowolnionym metabolizmem; matki karmiące, którym zależy na szybkim powrocie do formy sprzed ciąży, ale także osoby preferujące dietę wegetariańską. To specyfik, który charakteryzuje się tym, że nie zakwasza organizmu, spala tkankę tłuszczową, przyczyniające się do rzeźbienia beztłuszczowej masy ciała opartej na tkance mięśniowej.

Wykorzystanie L-karnityny w medycynie.

Jak się okazuje nie jest to wyłącznie środek związany z tematyką dotyczącą chudnięcia, przemiany materii oraz rzeźbienia pięknej sylwetki. Lekarze chętnie stosują L-karnitynę w leczeniu wielu chorób, w tym głównie chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak: choroba wieńcowa, niewydolność krążenia, miażdżyca. Związane jest to z jej pobudzającymi właściwościami.

L-karnityna – spalacz tłuszczu

Aby czerpać korzyści z właściwości L-karnityny, należy dobrze zrozumieć jej działanie. Samo jej przyjmowanie nie stanowi gwarancji widocznej utraty wagi, trzeba bowiem trzymać się całościowych zaleceń dietetycznych. To środek wspomagający, którego zadaniem jest zapobieganie odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Może być przyjmowany wraz z pożywieniem i w tym wypadku wymagane jest odpowiednie skomponowanie diety, bądź też jest dostępna w postaci tabletek. Badania wskazały, że jej zastosowanie przyczynia się do spalania tłuszczu o 70%. Dodatkowo jej działanie opiera się na zmniejszeniu łaknienia, dzięki czemu po prostu nie jest się głodnym i mniej się spożywa w ciągu dnia.

L-karnityna – jak ją przyjmować?

L-karnityna jest zakwalifikowana do środków pobudzających, zatem dzięki temu specyfikowi następuje również wzrost aktywności organizmu, a tym samym przyspieszone spalanie tkanki tłuszczowej. Z tego też powodu powinno się ją przyjmować w godzinach porannych, bądź w południe, ale nigdy wieczorem albo w nocy. Tabletka zazwyczaj ma postać musującą i rozpuszcza się ją w wodzie. Pamiętajmy, że jej skuteczność jest uzależniona od prowadzonego trybu życia, czyli od zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.

L – karnityna jako substancja dopingująca?

Nie została ona zakwalifikowana jako niedopuszczalny środek o charakterze dopingującym. Uznano ją jako substancję odżywczą, która wspomaga sportowców w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego. Zatem można ją bez obaw stosować także podczas oficjalnych sportowych rozgrywek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here