Jak zadbać o skórę odwodnioną

Przede wszystkim musimy uzmysłowić sobie, że odwodnienie jest czasowym zaburzeniem kondycji skóry i może dotyczyć każdego jej typu: normalnej, tłustej, suchej oraz mieszanej. Na odwodnienie skóry wpływ może mieć wiele czynników obejmujących m.in. dietę, zbyt małą ilość przyjmowanych płynów, czynniki środowiskowe (warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia), czynniki zewnętrzne (alkohol, papierosy), stres, zmęczenie, detergenty czy nieodpowiednio dobrane produkty kosmetyczne przesuszające skórę. Jak cechy świadczyć mogą o odwodnieniu skóry?

Charakterystyka skóry odwodnionej

Kiedy ilość wody w skórze jest niewystarczająca traci ona swój naturalny blask i elastyczność (kiedy „uszczypniemy” fragment skóry, np. na szyi bądź grzbiecie dłoni, wróci ona do swojej pierwotnej formy dopiero po kilku sekundach), a po skończonej kąpieli możemy odczuwać, że jest ona ściągnięta. Niedobór wody w skórze może pobudzić ją do zwiększonej produkcji sebum w celu uzupełnienia jej braków. To z kolei może przyczyniać się do wystąpienia takich problemów skórnych, jak trądzik czy miejscowe przesuszenia. Jak jednak odróżnić skórę odwodnioną od skóry suchej?

Skóra odwodniona czy sucha?

Jak powiedzieliśmy na samym początku odwodnienie skóry jest chwilowym stanem przejściowym, który można skutecznie wyleczyć, stosując odpowiednie metody i preparaty kosmetyczne. Brak odpowiedniego nawilżenia zakłóca właściwe funkcjonowanie skóry, powodując uczucie dyskomfortu. Kiedy mamy do czynienia z suchą skórą, mamy na myśli jej specyficzny rodzaj, z którym się rodzimy i na który nie mamy wpływu. Skóra sucha poza odpowiednim nawilżeniem wymaga także uzupełnienia warstwy lipidowej, ponieważ związki te nie są naturalnie wytwarzane w odpowiednich ilościach.

Jak dbać o skórę odwodnioną?

Chociaż zwiększenie dziennej ilości wypijanej wody to słuszny krok w kierunku nawadniania zarówno skóry jak i całego organizmu, nie jest on wystarczający. Dlaczego? Wypijana przez nas woda w pierwszej kolejności nawadnia narządy wewnętrzne i wszystkie pozostałe tkanki. Skóra jest ostatnim z nich, dlatego ilość wody, która dociera do niej w związku z metabolizmem jest stosunkowo niewielka. Oznacza to, że aby dobrze nawilżyć skórę i zapewnić również jej odpowiednią ilość wody musimy zadziałać z zewnątrz. W tym celu warto stosować kremy i preparaty silnie nawilżające, takie jak Dermalogica Skin Smoothing Cream pamiętając, że skóra poszczególnych partii ciała posiada odmienne pH, dlatego stosowanie jednego „uniwersalnego” kosmetyku nie jest wskazane. Pamiętając o tym, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” warto skupić się doborze kosmetyków, które nie tylko nawodnią naszą skórę, ale także będą odpowiednie dla jej typu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here