Ser w sałatkach – poznaj nowe i proste przepisy

Smakowite, wyraziste w smaku i szybkie w przygotowaniu – sałatki z serem sprawdzą się na jako przystawka, dodatek do mięsa czy lekka kolacja. Mogą być również bardziej treściwe, jeżeli dodamy do nich paluszki krabowe, mięso i dużo warzyw. Sprawdź, jak przygotować znakomite i szybkie sałatki!

Apetyczny camembert

Delikatny camembert to ser, którego receptura powstała we Francji. Z powodzeniem możemy wykorzystać go do przygotowania przystawek, jako składnik dań głównych oraz sycących sałatkach. Wybierając ser, zwróćmy uwagę na jego świeżość – produkt powinien mieć delikatną kremową barwę i sprężystą konsystencję. Subtelny smak sprawia, że doskonale komponuje się z wieloma składnikami spożywczymi. Ciekawym przykładem może być sałatka z serem camembert. Jest bardzo prosta w przygotowaniu. Aby ją przygotować, oprócz sera camembert, potrzebujemy sałaty masłowej, papryki, pomidora, ogórka, cebuli. W składzie warto uwzględnić także nasiona słonecznika i pestki dyni. W wariancie mięsnym dodać możemy także polędwice sopocką.

Sałatę należy porwać na mniejsze części, a wszystkie warzywa, polędwicę i ser camembert pokroić w kostkę. Aby sałatka z serem camembert zyskała jeszcze lepszy smak, słonecznika i dynię można uprażyć na patelni, jednak należy uważać, by nie przypalić pestek, ponieważ mogą wówczas stać się gorzkie w smaku. Wszystkie składniki mieszamy i przygotowujemy sos. Wystarczy tylko 2 łyżki oliwy z oliwek pomieszać z bazylią i oregano. Polewamy sosem sałatkę i gotowe! Najlepiej smakuje z grzankami, a także z dodatkiem suszonej żurawiny.

Smakowity serek wiejski

Serek wiejski przeważnie jemy na słodko, np. z owocami lub dżemem, bądź też w wytrawnej wersji, z dodatkiem ziół. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby produkt ten także wykorzystać do przygotowania apetycznej sałatki. Z uwagi na swoją konsystencję, serek wiejski może zastąpić śmietanę, doskonale komponuje się także z pozostałymi składnikami, a nawet owocami morza! Sałatka z serkiem wiejskim i paluszkami krabowymi to ciekawa propozycja, która zaskoczy swoim smakiem wszystkich domowników. Przepis na nią nie jest skomplikowany. Potrzebne nam będą następujące składniki: sałata masłowa, szpinak, zielony ogórek, rzodkiewka, szczypiorek, paluszki krabowe, serek wiejski oraz sól i pieprz.

Sałatka z serkiem wiejskim uświetni zarówno rodzinne spotkanie przy stole, jak i wspólne grillowanie. Aby wydobyć z niej pełnię smaku nie potrzeba innych przypraw, ponieważ sałatka sama w sobie będzie aromatyczna i wyrazista. Danie powinno nie tylko świetnie smakować, ale również ładnie wyglądać na talerzach. Rozkładamy umyte liście sałaty, szpinaku i nakładamy przygotowaną sałatkę. Całość posypujemy posiekanym szczypiorkiem. To doskonała, lekka sałatka, która sprawdzi się na ciepłe wiosenne dni.

Kozi ser w towarzystwie warzyw

Ser kozi cieszy się dużą popularnością – chętnie sięgamy po niego zarówno podczas przygotowania przekąsek, jak i dań głównych czy podwieczorków. Przemawia za tym nie tylko lubiany przez wielu aromat, ale także jego ogromny kulinarny potencjał. Ze względu na wyrazisty smak ser kozi podkreśli walory wielu sałatek. Nasza kolejna propozycja może stanowić nie tylko przystawkę, ale również danie główne. Zawiera filet z kurczaka, warzywa oraz oczywiście kozi ser. Dzięki takiemu połączeniu jest bardzo sycąca i wyrazista w smaku. Potrzebne nam będą także bulion warzywny i następujące warzywa: bakłażan, czerwona oraz żółta papryka i zielona soczewica. Ser kozi, który wykorzystamy do przygotowania sałatki doskonale komponuje się z orzechami włoskimi i miodem. Niezbędne będą również sok z cytryny, przyprawa w płynie Maggi i oliwa.

Co zrobić, aby przygotować idealnie soczystą pierś z kurczaka? Warto wykorzystać papirus, którym przełożymy rozbite filety z kurczaka i usmażymy na patelni – np. możemy wykorzystać WINIARY POMYSŁ NA… PAPIRUS Soczystą pierś kurczaka w ziołach prowansalskich. Nie ma konieczności dodawania tłuszczu ani przypraw. Wykorzystując papirus mięso będzie soczyste i aromatyczne. Następnie należy ugotować soczewicę zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Aby uzyskać jeszcze bardziej wyrazisty smak, można dodać do wody kostkę bulionową. W sezonie letnim warto zgrillować pokrojonego bakłażana na tradycyjnym grillu, natomiast w zimniejsze dni –  upiec go w piekarniku.

Po ostudzeniu kroimy bakłażana w paski, a paprykę w kostkę lub w paski. Gotową pierś z kurczaka należy pokroić na mniejsze kawałki i wymieszać z pozostałymi składnikami. Następnie trzeba dodać do sałatki pokruszone orzechy i ser pokrojony na plastry lub paski. Nie może się obejść oczywiście bez dressingu. Wystarczy tylko wymieszać Maggi, oliwę, majonez, miód, sok z cytryny i polać nim gotowe danie. To wszystko!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here