Mnóstwo kobiet kupuje kosmetyki na zapas, korzystając na przykład z sezonowych rabatów i obniżek w drogeriach. Dotyczy to zarówno kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała, jak i tak zwanej kolorówki. Te drugie zdają się mieć przecież tak długą datę ważności. Wydaje się zatem, że trzy czy cztery tusze do rzęs, albo kilka pomadek to nie problem. Czy na pewno?

Kosmetyki o najdłuższej przydatności

Rzeczywiście kolorowe kosmetyki mają stosunkowo długą datę ważności. Szczególnie kosmetyki typu puder w kamieniu albo sypki, róż do policzków czy bronzer, mogą być przechowywane nawet 3 lub 4 lata. To kosmetyki, które ani nie pleśnieją, ani mocniej się już nie wysuszą. Również pomadki do ust zwykle można z powodzeniem używać nawet przez dwa czy trzy lata. Jeżeli zatem zgromadzi się trochę większą ich ilość w łazience, nie ma tragedii. Będzie można bezpiecznie je używać przez długi czas.

Kosmetyki, które trzeba szybko zużyć po otwarciu

Niestety, niektórych kosmetyków nie warto kupować w większej ilości, albo jeżeli już się nie kupi – przedwcześnie ich nie otwierać. Dzieją się bowiem wtedy z nimi bardzo złe rzeczy. Zaczynają wysychać, źle się aplikują, kruszą się lub są nietrwałe. Na przykład tusze do rzęs należy zużyć w maksymalnie 3 miesiące po otwarciu. To czas idealny na to, aby do końca wykorzystać opakowanie tuszu, jeżeli rzęsy maluje się każdego dnia. Nie ma sensu zatem jednocześnie używać kilku tuszy, a przecież to korcie, jeżeli jest ich więcej w zapasie. Podobnie sprawa się ma w przypadku eyelinrów, chociaż one mają trochę dłuższą trwałość. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu kosmetyki po otwarciu zaczynają wysychać.

Konsekwencje używania kosmetyków po dacie ważności

Wraz z przekroczeniem daty ważności, nakładanie konkretnego kosmetyku staje się bezsensowne. Zaczynają się one bowiem ważyć na twarzy, nie stapiają się ładnie ze skórą, rolują się, blakną i osypują. Wykonany nimi makijaż wygląda fatalnie, nawet jeżeli z rana wydaje się, że wszystko z nim jest dobrze, po 2,3 godzinach zaczyna się makijażowa tragedia. Nie warto zatem trzymać przeterminowanych kosmetyków w łazience. Najlepiej szybko się ich pozbyć, aby ich używanie nie kusiło. Nie jest to ani zdrowe dla skóry i dla oczu. Może prowadzić do powstawania zaskórników, pryszczy, a nawet uczulenia.

Tusze do rzęs znajdziesz w sklepie kosmetykizameryki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here