Zmiany na twarzy czy dłoniach zauważamy szybko, gdyż są to części ciała, które odkrywamy na co dzień odkrywamy. Tymczasem stopy są całymi dniami schowane w butach, więc zmiany na stopach odkrywamy w czasie ich pielęgnacji, a także często, gdy zaczynają nam dokuczać takie dolegliwości.

Zadbaj o stopy

O wiele łatwiej jest nam zadbać o dłonie czy twarz – poświęcamy im wiele uwagi każdego dnia. Tymczasem troska o stopy u wielu osób ogranicza się do umycia stóp. Dla zdrowia i dobrej kondycji naszych stóp powinniśmy jednak pamiętać o regularnym ich nawilżaniu, prawidłowym obcinaniu paznokci, a także o skorzystaniu z usług podologa, jeżeli nasze stopy zaczną sygnalizować jakieś problemy.

Zmiany na stopach – brodawki, modzele, odciski

Na stopach mogą się pojawiać różnego rodzaju zmiany. Jedną z najczęstszych są odciski, które występują w miejscach zwiększonego tarcia i stałego ucisku. Choć wiele osób kojarzy odciski z otarciami zrobionymi przez nowe buty, to jednak powodów ich występowania może być więcej. Odciski mogą występować na przykład pomiędzy palcami stóp czy w okolicy śródstopia. Innym rodzajem zmian są także modzele – podobnie jak odciski tworzą się na skutek nadmiernego tarcia lub ucisku, jednak mają bardziej rozlany charakter. Tworzą się zwłaszcza na skutek nadmiernego obciążenia stopy czy deformacji w obrębie układu kostnego stopy. Zarówno modzele, jak i odciski mogą być usunięte w gabinecie podologicznym.

Usuwanie kurzajek

Brodawki, zwane również kurzajkami, są wywoływane przez wirus HPV. Nie są one bolesne, jednak usuwanie brodawek wrocław to zadanie dla podologa, ponieważ trudno się je leczy. Należy jednak podkreślić, że brodawki na stopach (a także na innych częściach ciała, na przykład na dłoniach) należy leczyć, ponieważ nieleczone mogą się rozprzestrzeniać. Właściwą metodę leczenia kurzajek każdorazowo określa podolog, gdyż nie da się jednoznacznie określić, czy metoda skuteczna u jednej osoby będzie też dobra u innej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here