Zdiagnozowaną Dnę Moczanową obecnie można juz leczyć i nawet, jeśli terapia nie przyniesie całkowitego wyzdrowienia, to przyniesie ulgę choremu i spowoduje, że będzie on mógł normalnie funkcjonować. Podstawową kuracją jest dieta, która ma na celu zmniejszenie stężenia kwasu moczowego we krwi, a zatem wykluczamy produkty bogate w puryny i aminokwasy, takie jak mięso, kakao, rośliny strączkowe i niektóre gatunki ryb.

Ważne jest także utrzymywanie stabilnej masy ciała, by nie zaburzać jego metabolizmu, zmniejszenie odstępów między posiłkami oraz wielkości porcji spożywanych jednorazowo, a także zrezygnowanie z alkoholu. Należy także pamiętać o nie objadaniu się przed snem – ostatni posiłek należy jeść najpóźniej na cztery godziny przed pójściem do łóżka. Warto także zwiększyć ilość spożywanych płynów, by ułatwić kwasowi moczowemu wypłukiwanie się z organizmu wraz z moczem.

Podstawowymi produktami diety zalecanej dla chorych na dnę moczanową są więc: nabiał, owoce, warzywa (poza strączkowymi), produkty skrobiowe, ziarna, orzechy oraz oczywiście napoje. Potrawy powinny być możliwie łagodne w smaku, gotowane i pozbawione tłuszczu. Oczywiście lekarz może także zalecić odpowiednią kurację farmakologiczną – za pomocą leków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here