Jak monitorować stan zdrowia w domowym zaciszu

Nie wszystkie czynności związane z oceną naszego stanu zdrowia można wykonać u lekarza. Od długiego czasu na rynku dostępne są urządzenia za pomocą których jesteśmy wstanie samodzielnie sprawdzić niektóre parametry związane z naszym zdrowiem. Dla osób, które muszą stale monitorować swój organizm takie urządzenia są nieocenione. Przydają się też w nagłych przypadkach, kiedy po prostu potrzebujemy ocenić, czy powinniśmy udać się do lekarza.

Ciśnieniomierz

Ciśnieniomierz to bardzo przydatne urządzenie w niemal każdej apteczce. Szczególnie przydaje się osobom, które cierpią na nadciśnienie tętnicze i potrzebują stale kontrolować jego wysokość. Ciśnieniomierz to urządzenie hydrostatyczne, które mierzy ciśnienie na ciele stałym. Pierwszy ciśnieniomierz został stworzony przez dr. Scipona Riva-Rocciego w 1896 roku. Osobom, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym zaleca się robienie pomiarów codzienne z rana, tuż przed wstaniem z łóżka. Warto także wyposażyć się w to urządzenie, jeśli doskwierają nam ciągłe bóle głowy, którym towarzyszy pulsowanie i szum w uszach.

Pulsoksymetr

Pulsoksymetr to urządzenie i dziedzina (pulsoksymetria), które pojawiły się w medycynie całkiem niedawno. Ten sprzęt, przypominający mały klips, zakłada się na palec wskazujący, gdzie specjalny czujnik dokonuje pomiaru przesycenia naszej krwi tlenem. Wynik takiego badania przedstawiany jest w procentach. Czujnik puloksymetru można nałożyć na palec u ręki, stopy, ale także na małżowinę uszną czy skrzydełko nosa. Urządzenie to jest najczęściej polecane osobom, które cierpią na choroby serca, choroby układu oddechowego, cukrzycę, nadciśnienie. Coraz częściej stosują go także kobiety w ciąży i sportowcy. Na rynku jest bardzo duża oferta pulsoksymetrów i z pewnością można wybrać taki, który odpowiada naszym potrzebom i możliwościom cenowym.

Termometr

To bardzo popularne urządzenie znajduje się w apteczce w niemal każdym domu. Termometr służy do pomiaru temperatury naszego ciała, a jego regularne stosowanie jest niezbędne w celu wykrycia poziomu gorączki. Wyróżniamy kilka różnych rodzajów termometrów:

  • termometry cieczowe – do pomiaru temperatury wykorzystują zjawisko rozszerzalności cieczy w cieple (cieczą tą jest zazwyczaj rtęć lub stop metali ciekłych); obecnie raczej odchodzi się od tego typu termometrów ze względu na ich lepsze odpowiedniki,
  • elektroniczne termometry dotykowe – w tym typie termometrów za pomiar temperatury odpowiada układ zwany termistorem; temperaturę można nim mierzyć w ustach, pod pachą i w odbycie, a zdecydowanym plusem jest szybkość pomiaru, która wynosi od 10 do 15 sekund,
  • termometr bezdotykowy na podczerwień – do pomiaru temperatury wykorzystują czujniki optyczne, które wykrywają promieniowanie emitowane przez gorące obiekty; wyróżniamy dwa rodzaje termometrów bezdotykowych: czołowe i douszne; obecnie są to najczęściej wykorzystywane termometry wśród lekarzy i personelu medycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here