ból żołądka

Ostry i przejmujący, kłujący czy przewlekły – żołądek bardzo często daje znać o sobie. Na problemy układu pokarmowego skarży się większość naszego społeczeństwa, mało jest osób, które nigdy nie miały problemów z tym organem. Przyczyny bólu żołądka mogą być bardzo różne, tak samo jak i czas trwania i intensywność dolegliwości. Większość z nich jest na szczęście niegroźna, co najwyżej nieprzyjemna lub wręcz uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie. Jednak żołądek może też boleć z powodu poważnych chorób, niekoniecznie związanych z układem pokarmowym, dlatego w żadnym wypadku nie należy do lekceważyć.

Wysiłek fizyczny

Silny ból brzucha, zupełnie niegroźny, często występuje u osób, które po długim czasie zaczęły ćwiczyć. Generalnie im zapał będzie większy, tym większa będzie szansa, że wszystko zakończy się bólem brzucha. Bolą tak naprawdę mięśnie, przede wszystkim przy zginaniu i ruszaniu się, wszystko samoistnie ustępuje po kilku dniach.

Refluks przełyku

Częstym powodem dolegliwości bólowych jest choroba refluksyjna przełyku. W chorobie tej pojawia się okresowe cofanie treści z żołądka lub nawet ich zwracanie, ze względu na skład są one mocno podrażniające. Takie objawy najczęściej mają miejsce w czasie leżenia i przy schylaniu się. Chorobie refluksyjnej przełyku może towarzyszyć odbijanie, zgaga, pieczenie i ból za mostkiem oraz pieczenie przełyku. Chorzy często skarżą się także na chrypkę oraz uczucie kwaśnego posmaku w ustach. Leczenie refluksu to przede wszystkim odpowiednia dieta oraz stosowanie leków zobojętniających.

Przewlekłe zapalenie trzustki

Zupełnie inny rodzaj bólu pojawia się przy przewlekłym zapaleniu trzustki. Jest on wtedy
przeszywający, promieniujący w kierunku kręgosłupa. Pojawia się bez względu na przyjmowany posiłek, i niekiedy utrzymuje się nawet kilka godzin. W początkowym stadium choroby dolegliwości występują rzadko, więc mogą nie wzbudzić żadnych podejrzeń u chorego, zwłaszcza pod kątem trzustki. W bardziej zaawansowanym stadium choroby obserwuje się także charakterystyczne stolce tłuszczowe.

Stan zawałowy

Co żołądek może mieć wspólnego z sercem? Jak się okazuje może, i to całkiem sporo, zwłaszcza jeśli jego ból sygnalizuje stan zawałowy. Niestety do kardiologów cały czas trafiają pacjenci z niestrawnością, natomiast nie docierają ci, u których naprawdę występuje zawał. Pomyłka w takim przypadku i zlekceważenie objawów może być bardzo niebezpieczne. Pomyłki wynikają z tego, że poza charakterystycznym bólem za mostkiem i dusznością, pojawiają się wymioty, nudności i odbijanie. I to właśnie przez nie niekiedy dochodzi do tragicznych w skutkach błędnych wnioskach.

Stres

ból żołądkaSilny ucisk, zwłaszcza nadbrzuszu może być skutkiem stresu i nerwów. Pojawia się często po posiłku, najczęściej 2-3 godziny, może także obudzić w środku nocy. Niektórzy chorzy mają wrażenie ściskania, trudno im przełykać, a zaraz po tym pojawiają się nudności i wymioty. Jeżeli taki stan nie pojawia się często, to nie ma powodów do niepokoju, dolegliwości powinny przejść same. Ale stres o przewlekłym charakterze już dla zdrowia nie jest obojętny, przede wszystkim jest uciążliwy, a dodatkowo może prowadzić do nerwicy żołądka.

Zapalenie błony śluzowej

Mocne pieczenie w nadbrzuszu jest bardzo charakterystyczne dla zapalenia błony śluzowej żołądka. Powodem tej dolegliwości jest długotrwałe podrażnienie śluzówki, między innymi przez przyjmowane leki, zakażenie bakterią Helicobacter pylori czy zbyt dużą ilością alkoholu. W wielu przypadkach poza pieczeniem pojawia się także gniecenie i ból żołądka, szczególnie w porze rannej, gdy jest się na czczo. Inne objawy takich problemów to nudności i odbijanie się, a w przypadku wrzodów ściskający, mocny ból, odczuwalny kilka godzin po zjedzonym posiłku. Wrzody leczy się przede wszystkim odpowiednią dietą oraz unikaniem czynników podrażniających błonę śluzową żołądka. Jeśli ktoś jest nosicielem Helicobacter pylori to także powinien zrobić z tym porządek, leczenie tej bakterii to
między innymi antybiotykoterapia.

Zatrucie pokarmowe

Choć powszechnie się uważa, że występują głównie u dzieci, to jednak mogą się pojawić w każdym wieku i o każdej porze roku. Pojawiają się niespodziewanie, wywołane przez wirusy, bakterie czy substancje zawarte w spożytych posiłkach, i przeważnie same po kilku dniach przechodzą. Przeważnie wystarczy odpowiednia dieta oraz odpoczynek, żeby wszystko wróciło do normy. Jeśli jednak objawy są bardzo intensywne i nasilają się zamiast słabnąć, to może być konieczna konsultacja lekarska. Na pewno nie warto z tym zwlekać, jeśli wymioty trwają dłużej niż 6 godzin, biegunka utrzymuje się powyżej czterech dni, w stolcu pojawia się krew albo śluz czy ma się wysoką gorączkę.

Ból po jedzeniu.

Częstym powodem bólów brzucha jest także przejedzenie i niewłaściwa dieta. Zbyt duża ilość pokarmów spożyta jednorazowo jest dużym obciążeniem dla układu trawiennego, który po prostu może sobie z nią nie poradzić. Pojawia się wtedy nieprzyjemne uczucie przepełnienia, nudności oraz właśnie bóle. Dolegliwości te mogą też wystąpić, jeśli pojawia się nadmiar gazów jelitowych. Może to być rezultatem dużej ilości napojów gazowanych, ciężkich, smażonych posiłków, a nawet połykania powietrza podczas spożywania pokarmów i mówienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here