Czym są koraliki czeskie do biżuterii

Czeskie koraliki to jedne z najpopularniejszych półproduktów, powszechnie używanych do produkcji sztucznej biżuterii. Kunszt, z jakim są one wykonane, oryginalne wzornictwo i wysoka ich jakość sprawia, że, cieszą się renomą na całym świecie. Czym zatem są koraliki czeskie i skąd wzięła się ich ogromna popularność?

Historia czeskich koralików

Mało kto wie, że czeskie, szklane koraliki mają długą historię. Początki ich produkcji sięgają XVIII wieku, kiedy to Czesi, opierając na weneckich technikach odlewu szkła, odlali pierwsze szkło imitujące naturalne kamienie szlachetne. Był to pierwszy krok, do rozwinięcia produkcji szklanych półfabrykatów do wyrobu sztucznej biżuterii. Początki nie były łatwe. Bryłki przetopionego szkła szlifowane były ręcznie, co nie było łatwym zadaniem. Zastosowanie form ułatwiło nieco prace, a opracowanie drewnianych kleszczy zakończonych metalowymi formami zdecydowanie je usprawniło. Jednak to dopiero mechaniczne prasy, wpierw obsługiwane ręcznie, a w późniejszym czasie napędzane silnikiem zrewolucjonizowały produkcję koralików. Dziś w Czechach produkuje się setki tysięcy kamieni, z których między innymi wytwarza się wyjątkowo efektowną, sztuczną biżuterię, która nie ma sobie równych.

Materiał do produkcji koralików

Od samego początku produkcji koraliki czeskie z założenie miały wyglądem przypominać naturalne kamienie szlachetne. Aby wiernie odwzorowywały ich niepowtarzalny blask, wykorzystuje się specjalną masę szklaną o zwiększonej ilości ołowiu. To właśnie jej skład jest tajemnicą wyjątkowego lśnienia i połysku koralików. Co więcej, są one odpowiednio szlifowane, tak, aby naśladowały kamienie szlachetne. Koraliki czeskie do biżuterii mają takie szlify, jakie powszechnie są stosowane na naturalnych kamieniach. Aby ich blask był jeszcze intensywniejszy, ich spodnia część często dodatkowo jest srebrzona, co potęguje efekt lśnienia.

Czeskie koraliki to jednak nie tylko szklane kamienie, wyglądem przypominające te naturalne. To także drobne koraliki o rozmaitych kolorach i kształtach, wykorzystywane do produkcji sztucznej biżuterii. Najpopularniejsze z nich, to wytwarzane metodą hutniczą cięte korale, powszechnie nazywane „rokail”. To najpopularniejsze koraliki czeskie do biżuterii handmade. Produkowane są w rozmaitych kolorach oraz formach. Mają postać cienkich rurek, wałeczków, kulek, a ich powierzchnię uszlachetnia się przeróżnymi technikami wykończeniowymi. Na rokailu stosuje się również szlify, zazwyczaj dwukrotne lub trzykrotne, co sprawia, że efektownie połyskuje i pięknie odbija światło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here