Jak wybrać krople do oczu?

0
521

W sklepach znajdziemy szeroki wybór kropli do oczu. Mimo że preparaty te różnią się między sobą, to wszystkie spełniają jedną, najważniejszą funkcję: mają poprawiać stan śluzówki oka. Na co zwrócić uwagę szukając dobrych kropli do oczu?

O tym, że dobre krople do oczu poprawiają jakość życia i wpływają na lepsze widzenie, nie trzeba mówić nikomu, kto wypróbował już dobry preparat tego typu. Dobrej jakości krople do oczu nawilżają, łagodzą podrażnienia, a także ułatwiają noszenie soczewek kontaktowych. Znoszą uczucie zmęczenia oczu (co jest szczególnie istotne, jeśli długo pracujemy przy komputerze lub na co dzień przebywamy w przesuszonych, zapylonych pomieszczeniach). Są nieocenione, gdy aktywnie uprawiamy aktywność fizyczną, nosząc przy tym soczewki kontaktowe. Niektóre z nich są stosowane również w leczeniu poważnych schorzeń (np. krople do oczu z antybiotykiem).

Krople do oczu – jaki jest ich skład?

Aby zrozumieć różnice między kroplami, przyjrzyjmy się ich składowi. Podstawowe składniki kropli do oczu to woda i polimery. Polimery są substancjami o właściwościach wiązania i zatrzymywania wody na powierzchni oka. Polimerami może być kwas hialuronowy lub sól fizjologiczna. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie. Gdy wprowadzimy go do oka w kroplach, uzyskamy efekt długotrwałego nawilżenia. Oko będzie też zdecydowanie lepiej, niż naturalnie chronione przed zanieczyszczeniami. Sól fizjologiczna ma podobne działanie, jednak długość utrzymywania się pozytywnego efektu działania jest w tym przypadku zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku kwasu hialuronowego.

Poza wodą i polimerami, w kroplach do oczu znajdziemy nierzadko dodatkowy składnik, jakim jest świetlik. Przynosi on ukojenie przy podrażnieniach oraz daje silne wrażenie świeżości. Krople do oczu ze świetlikiem są polecane osobom, które odczuwają zmęczenie i suchość oka.

Substancje wzbogacające podstawowy skład kropli do oczu

Osoby, które potrzebują kropli do oczu wspomagających leczenie stanów zapalnych oraz borykające się z pieczeniem i swędzeniem oczu, powinny sięgnąć po preparaty, które mają w swoim składzie ektoinę. Przydatne mogą być w takich wypadkach również krople do oczu z heparyną. Jest to substancja nawilżająca, która daje ukojenie przy podrażnieniach oczu oraz przyspiesza regenerowanie spojówki i rogówki. Kolejnym wartościowym dodatkiem wzbogacającym skład kropli do oczu jest witamina A. Krople do oczu, które mają w składzie witaminę A są szczególnie polecane osobom zmagającym się z zespołem suchego oka. Szukając dobrych kropli do oczu, warto zwracać również uwagę na te preparaty, które mają w składzie konserwanty oraz bufory fosforowe. Najczęściej jest to chlorek polidronium lub chlorek benzalkonium. Konserwują one krople do oczu (przedłużają ich ważność). Krople do oczu z konserwantami są w znacznie mniejszym stopniu zanieczyszczone bakteriami i innymi drobnoustrojami. Więcej informacji na temat znajdziesz na stronie acuvue.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here