Co to jest retrakcja zęba

Retrakcja zęba to zabieg stomatologiczny polegający na tymczasowym odsunięciu dziąsła od zęba po to, aby stworzyć niewielką szczelinę. Powstała przestrzeń między zębem a dziąsłem pozwala na stworzenie precyzyjnych wycisków do protez i do aparatów ortodontycznych, a także na dokładne szlifowanie podczas tworzenia licówek na zębach. Retrakcję zęba stosuje się również wtedy, gdy konieczne jest stosowanie wypełnienia dokładnie między dziąsłem a zębem. Jak wygląda ten zabieg, jakimi narzędziami się go wykonuje i czy jest on bezpieczny?

Precyzyjne stworzenie odpowiedniej ilości miejsca między wolnym brzegiem dziąsła a zębem przekłada się na skuteczność działań leczących ubytki w tym miejscu, ale przede wszystkim pozwala na stworzenie profesjonalnego, odpowiadającego potrzebom pacjenta wycisku dla protezy. Odpowiednio przygotowana przestrzeń między dziąsłem za zębem pozwala na wykonanie dokładnych zarysów linii zębów, które to następnie są przenoszone do pracowni protetycznej, w której powstanie proteza. Konieczne jest dokładnie oznaczenie, gdzie rozpoczyna się ząb, a gdzie tkanki miękkie. W stomatologii wyróżnia się kilka metod retrakcji zęba.

Metody retrakcji zęba

Pierwsza z metod używana przez stomatologów to chemiczna retrakcja zęba. W jej przebiegu stosuje się znane w medycynie środki obkurczające tkanki. Działają silnie na dziąsło, doprowadzając je do zmniejszenia swojej masy w danym miejscu. Obkurczone dziąsło samo odsuwa się od powierzchni zęba, tworząc naturalną szczeliną, do której można wlać masę potrzebną do wytworzenia wycisków lub wprowadzić narzędzia stomatologiczne, dzięki którym możliwe jest przeprowadzanie pożądanych zabiegów. Preparaty chemiczne działające tutaj na dziąsło powodują jednocześnie zmniejszenie przepływu krwi w tkankach. Dzięki temu oczyszczenie i osuszenie powierzchni zabiegowej jest ułatwione. W substancjach chemicznych stosowanych do obkurczania dziąseł znajduje się epinefryna, ałun potasowo-glinowy lub chlorek aluminium.

Poza chemiczną metodą, niektórzy stomatolodzy stosują specjalną nić retrakcyjną. Posługując się nią, tworzą przestrzeń między zębem a dziąsłem, osuszając i czyszcząc powstałą niekiedy ranę za pomocą standardowych środków opatrunkowych i dezynfekujących.

Często stosuje się retrakcję mieszaną, w przebiegu której wykorzystuje się nić do retrakcji nasączoną substancją obkurczającą.

Czy retrakcja zęba jest bezpieczna?

Prawidłowo wykonany zabieg retrakcji zęba jest bezpieczny. Pomyślność zabiegu zależy nie tylko od pewnej ręki stomatologa, ale także od tego, jakich narzędzi używa w swoim gabinecie (dobrej jakości narzędzia znajdziecie tutaj: sklep.marrodent.pl). Nić retrakcyjna powinna być możliwie jak najcieńsza. Stomatolog powinien stosować również skuteczne środki oczyszczające ranę (drobne włókna pozostawione w szczelinie mogą być przyczyną bardzo groźnych powikłań).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here