cewnikowanie serca

Cewnikowanie serca to badanie kardiologiczne, którego celem jest ocena kondycji serca. Pozwala m. in. na swój pomiar ciśnienia w głębiach serca i w pochodzących z niego wielkich naczyniach krwionośnych. Cewnikowanie serca to badanie wykonywane, jeśli są choroby genetyczne serca, w przypadku, jeśli pojawia się trudność w ich stwierdzeniu oraz określeniu ich poziomu zaawansowania. Zabieg kardiologiczny czy operacja kardiochirurgiczna potrzebują również wcześniejszego przeprowadzenia cewnikowania serca. Celem tego analizowania jest dobrzy pomiar ciśnienia w głębiach serca i wielkich naczyniach, a również ocena poziomu tlenu we krwi. Jest toż badanie inwazyjne, od którego powoli odchodzi się na rzecz analizowania echokardiograficznego.

Cewnikowanie serca – wskazania do analizowania

Cewnikowanie odbywa się w celach diagnostycznych, gdy jest podejrzenie choroby genetycznej serca czy niewydajności serca oraz stopnia zaawansowania danej dolegliwości. Także cierpiący, którzy są zostać poddani przeszczepowi serca, inwazyjnemu zabiegowi kardiologicznemu czy operacji kardiochirurgicznej, są kierowani na cewnikowanie. Badaniu potrafią zostać poddane osoby w różnym wieku, czasami chociażby potrzebne jest cewnikowanie serca u noworodka lub większego dziecka.

na czym polega cewnikowanie serca i po co

Cewnikowanie serca – jak wygląda przygotowanie chorego?

Przed cewnikowaniem serca, należy wykonać parę ważnych badań: EKG, RTG serca oraz klatki piersiowej oraz badanie echokardiograficzne. Polecana jest te konsultacja kontrolna u stomatologa. Konieczne jest także wygolenie pachwin. Bezpośrednio przed badaniem wiąże się znieczulenie miejscowe oraz środek uspokajający. Jeśli pacjentem jest dziecko, wykonywa się znieczulenie ogólne. Przed badaniem należy się rozebrać. Potem pacjent składa się na specjalnym stole oraz jest przykrywany prześcieradłem chirurgicznym.

Jak jest cewnikowanie?

Przed przystąpieniem do analizowania każdy pacjent jest świadczony o jego procesie. Także należy udać się na różne testy diagnostyczne, np. EKG, morfologię krwi, elektrolity. W przypadku stosowania środków specjalista decyduje, lub potrzebne jest ich krótkie odstawienie czy zastąpienie innym sposobem. Badanie wykonywa się w pracowni hemodynamicznej, gdzie nagi pacjent składa się na specjalnym stole. Cewnikowanie jest produkowane z wykorzystaniem miejscowego znieczulenia. Przeważnie nakłuwane są naczynia udowe, natomiast w takich wypadkach naczynia kończyny górnej. W celu cewnikowania „lewego serca” nakłuwane są naczynia tętnicze, cewnikowanie „prawego serca” odbywa się przez nakłucie naczyń żylnych. Cewniki prowadzone są przez naczynie do jam serca oraz idących z nich wielkich naczyń. Ruchy cewnika są przez cały okres obserwowane na ekranie monitora. Podczas procedury przez ciało chorego okresowo przepuszczana jest wiązka promieni rentgenowskich. Okres istnienia analizowania to zazwyczaj kilkadziesiąt minut.
Lub cewnikowanie powoduje powikłania? Podobnie, jak mnóstwo innych form medycznych, także cewnikowanie może skutkować komplikacjami, natomiast najczęstszym powikłaniem jest powstawanie krwiaka czy krwawienie w pomieszczeniu nakłucia (nie są to jednak komplikacje ciężkie lub zagrażające życiu). Jest ryzyko niezwykle ważnych powikłań, natomiast są one także a w większości wypadków badanie przebiega prawidłowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here