Czy warto sięgać po napoje izotoniczne?

Gaszą pragnienie, dostarczają dużej dawki energii, zmniejszają ryzyko wystąpienia odwodnienia – napoje izotoniczne – produkty dostępne w wielu supermarketach i sklepach sportowych. Znając odmiany, zalety i skład izotoników, szybciej podejmiesz decyzję – stosować czy nie?

Intensywny trening? Potrzebujesz zatem odpowiedniej dawki płynów – stosuj się do poniższych informacji.
Po pierwsze, zrezygnuj z przyjmowania słodkich soków, nektarów oraz napojów gazowanych – to prawdziwe „zabójstwo”… Po drugie, pij wodę (zwłaszcza wodę niegazowną, średniozmineralizowaną). Jak sugerują lekarze i dietetycy, dorosły osobnik powinien spożywać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie (w przypadku wzmożonego wysiłku – więcej). Po trzecie, wykorzystuj napoje izotoniczne.

Napoje izotoniczne (zwane izotonikami) cieszą się ogromną popularnością – piją je wszyscy, w każdej kategorii wiekowej. Po produkty sięgają na ogół sportowcy oraz osoby prowadzące aktywny tryb życia, dostarczając organizmowi wielu cennych składników. Istotne jest jednak, aby przyjmować napoje w odpowiednich dawkach (więcej informacji znajdziesz w dalszej części artykułu…).

Czy wiesz, że napój izotoniczny możesz wykonać samodzielnie? To proste.

Jak go zrobić? Weź butelkę wody (najlepiej 0,75 l), dodaj dwie łyżki miodu, dwa plasterki cytryny, dwa plasterki limonki oraz szczyptę soli – całość wymieszaj i gotowe… (jeśli preferujesz taką opcję, sięgnij po plasterek ogórka).

Podział izotoników:

1). Napoje hipertoniczne (hipertoniczne to produkty zawierające większe stężenie cukru i soli niż w ludzkim organizmie).
2). Napoje hipotoniczne (czyli przeciwieństwo napojów hipertonicznych, artykuły zawierają niższe stężenie cukru i soli niż ludzki organizm).

Zalety izotoników:

– potężna dawka energii (zwłaszcza w trakcie intensywnego wysiłu fizycznego),
– mniejsze ryzyko wystąpienia odwodnienia,
– dostępność (napoje izotoniczne kupisz w supermarketach, sklepach dla sportowców, nierzadko… na stacjach paliw),
– pragnienie ugaszone w 100%.

Napoje izotoniczne – skład:

• woda,
• witaminy,
• węglowodany,
• elektrolity – potas, sód, wapń, magnez.

Kilka słów na temat elektrolitów

Sód, jako kluczowy składnik potu, gwarantuje wchłanianie wody do wnętrza komórek. Potas utrzymuje równowagę wodno – elektrolitową. Wapń oraz magnez zapewniają prawidłową funkcję układu mięśniowego.

O tym też musisz wiedzieć… (lista sztucznych barwników, mogących negatywnie wpłynąć na ludzkie zdrowie):

1). Żółcień pomarańczowa (E110) – barwnik może wywołać katar sienny.
2). Żółcień chinolinowa (E104) – możliwe reakcje organizmu: stany zapalne skóry, alergie, pokrzywka, nierzadko – astma.
3). Błękit brylantowy (E133).
4). Czerwień koszenilowa.

I inne, czyli:

1). Regulatory kwasowości (takie jak: cytrynian potasu i cytrynian sodu).
2). Substancje słodzące (np. aspartam).

Sztuczne barwniki to elementy, które mogą, ale nie muszą wchodzić w skład popularnych izotoników – czytaj nalepki na opakowaniach.

Pić czy nie pić – oto jest pytanie?

Pić! Napoje izotoniczne powinny towarzyszyć nam w trakcie pokonywania długich dystansów – na zwykły trening warto zabrać wodę. Produkty (czyli izotoniki) mają za zadanie nawodnić organizm oraz uzupełnić składniki mineralne, które „znikają” z ciała wraz z intensywnym wysiłkiem fizycznym… Nie wiesz czy powinnaś/powinieneś przyjmować napoje? Skontaktuj się z trenerem bądź dietetykiem i kosztuj do woli…
Pamiętaj – napoje izotoniczne w niczym nie przypominają popularnych energetyków.
Krótki wykład na temat produktów: napoje energetyczne, w odróżnieniu od izotoników – odwadniają organizm oraz zawierają „potężną” dawkę cukru. Kwestia nr 2 – energetyki wywołują niepożądne reakcje organizmu, takie jak: drażliwość, nerwowość, nadpobudliwość.

Kto może, a kto nie powinien przyjmować izotoników?

Napoje izotoniczne polecane są osobom uprawiającym liczne sporty, w szczególności: biegaczom długodystansowym, kolarzom oraz jednostkom preferującym turystykę górską.

Przeciwwskazaniem do stosowania izotoników jest cukrzyca (napoje zawierają bardzo dużą ilość cukru). Na produkty powinni uważać także alergicy, kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią.

Cenne informacje:

• jak już wspomnieliśmy, dorosły człowiek powinien przyjmować od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie, w rzeczywistości, kobiecie przypisana jest dawka – 2,7 litra płynów, natomiast mężczyźnie – 3,7 litra,
• w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, sportowiec/zawodnik traci nawet do 3 litrów wody (po treningu powinien odpowiednio nawodnić organizm – to ważne),
• płyny należy uzupełniać powoli (wodę bądź izotoniki pij małymi łyczkami),
• płyny nie powinny być zbyt zimne (zimna woda może nadmiernie ochłodzić organizm),
• napoje izotoniczne zawierają około 6 – 8% cukru,
• spadek ilości wody do 20% powoduje śmierć – nie dopuść do podobnej sytuacji…

„Czy każdy osobnik traci wspomniane 3 litry wody?”. Nie, wszystko zależy od intensywności treningu, indywidualnych predyspozycji oraz temperatury panującej w pomieszczeniu/na zewnątrz.

Dawkowanie płynów:

– 250 – 500 ml płynów na 15 – 30 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń (aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu),
– 200 – 300 ml płynów – w czasie treningu,
– 100 – 200 ml płynów (po zakończeniu aktywności; istotne jest, aby płyny przyjmować przez godzinę, co 15 – 20 minut).

Izotoniki przyjmowane zgodnie z instrukcją (trenera, dietetyka), wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here