Problem wrastania paznokci jest bardzo często spotykany. Dodatkowo powoduje ogromny ból i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości, powodująca ból w obrębie palucha stopy.
Na czym polega wrastanie? Płytka paznokciowa palucha wbija się i wrasta w otaczającą ją skórę, czyli wał paznokciowy, co z kolei powoduje przykre dolegliwości bólowe. Paznokieć jest odbierany jako ciało obce. W miejscu wrastania paznokcia rozwija się stan zapalny (zaczerwienienie, obrzęk, ból, wysięk), którego nie można wyleczyć dopóki tkanki wału paznokciowego drażnione są przez wrastający paznokieć. Paznokieć może wrastać tylko z jednej strony lub też obustronnie.

Jak dochodzi do wrastania paznokci?

Czynników odpowiedzialnych za wrastanie paznokci jest wiele, należą do nich:
– deformacje kostne w obrębie stopy: paluch koślawy, płaskostopie, palec sztywny, paluch jeźdźca
– uwarunkowania genetyczne
– noszenie niewłaściwego obuwia (zbyt wąskie, zbyt ciasne, wysoki obcas)
– nieprawidłowe obcinanie paznokci (zbyt krótko, zbyt okrągło, zostawianie ostrych krawędzi)
– uraz paznokcia
– zaburzenia krążenia
– infekcje bakteryjne, grzybicze
– łuszczyca paznokci
– nadpotliwość stóp
– nadwaga

Co robić jak zaczniemy dostrzegać problem?

Podstawą jest wizyta w gabinecie podologicznym, tam specjalista podolog prawidłowo zdiagnozuje problem i wdroży procedury, mające na celu pozbycie się bolesnego problemu.
Jeżeli stadium jest zaawansowane i występuje stan zapalny priorytetem jest podleczenie go, aby móc zacząć działać. Istotne jest wykonanie badania bakteriologicznego, które ułatwi lekarzowi dobór odpowiedniego leku. Jeżeli wrastanie paznokcia jest niewielkie można spróbować wyprowadzić paznokieć za pomocą tamponady. Ona ma za zadanie odseparować paznokieć od wału paznokciowego. W bardziej zaawansowanych zmianach konieczne staje się postępowanie zabiegowe. Najczęściej polega ono na zastosowaniu klamry ortonyksyjnej. Podolog dobierze odpowiednią klamrę, indywidualnie do przypadku. Czas leczenia wynosi od 6 do 12 miesięcy.

podologwwarszawie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here