Choroby nowotworowe są jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Według danych GUS, rocznie na raka umiera ponad 100 tys. osób (98,9 tys. w 2013 r.). Liczba zachorowań w Polsce, rośnie od 1990 roku, kiedy to wyniosła 83,4 tys.. Z prognoz Krajowej Rady Ludności wynika, że w 2025 liczebność chorych wyniesie 175 tys. osób.
Pojęcie onkologii
Słowo „onkologia” pochodzi z języka greckiego i oznacza dziedzinę medycyny, która zajmuje się chorobami nowotworowymi. Jest to specjalność interdyscyplinarna, bo zadaniem pracowników jest nie tylko poprawa jakości życia pacjentów, ale również promocja zdrowia i wsparcie emocjonalne w chorobie.
Najczęstsze rodzaje nowotworów
Z raportu KRN dotyczącego nowotworów złośliwych wynika, że najwięcej przypadków zachorowań w 2013 roku zanotowano w województwach: śląskim (19,2 tys.) i mazowieckim (17,8 tys.). na ich obszarze miało miejsce również najwięcej zgonów (13,2 tys. – w województwie mazowieckim i 12,3 tys. w śląskim).
Mężczyźni najczęściej chorują na raka płuc (18,7%) i gruczołu krokowego (15,5%). W przypadku kobiet najwięcej zachorowań dotyczy nowotworu piersi (21,9%) i jelita grubego (10,1%).
Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że z roku na rok rośnie liczba lekarzy onkologów. W 2014 roku było ich 583, a w 2016 prawie dwa razy więcej (1016). Potwierdza to zwiększającą się skalę zachorowalności i zapotrzebowania na specjalistów.
Badania profilaktyczne
Choroby nowotworowe są problemem na całym świecie, z danych WHO z 2012 roku wynika, że liczba nowych zachorowań sięgnęła w tamtym okresie 14,1 mln osób. Zanotowano wówczas 8,2 mln zgonów, gdzie 1,59 mln osób zmarło na raka płuc.
Z racji coraz większej liczby zachorowań, lekarze apelują o wykonywanie badań profilaktycznych, które pomagają w wykryciu nowotworu jeszcze we wczesnym stadium. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty. Szeroką ofertę usług posiada np. Specjalistyczne Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Na stronie internetowej – chirurgia-onkologia, można znaleźć wszelkie niezbędne informacje. Doświadczeni lekarze wykonają profesjonalne badania dotyczące m.in. leczenia raka żołądka, raka piersi, jelita grubego czy skóry.
Okresowym badaniom profilaktycznym powinny poddawać się wszystkie osoby powyżej 18. roku życia. Kobietom zaleca się przede wszystkim cytologię, mammografię i samobadanie piersi. Mężczyźni powinni samodzielnie badać jądra, a w późniejszym okresie udać się na badanie prostaty i markerów PSA. Poza tym, wskazane jest wykonywanie badań krwi oraz kolonoskopi, czyli badania jelita grubego. Badaniom okresowym w szczególności powinny poddawać się osoby obciążone genetycznie i te, które mają w rodzinie chorych na nowotwór.