Urazy stopy – nowoczesne i skuteczne terapie

0
1326

Stopy i staw skokowy są szczególnie narażone na różnego rodzaju urazy. Ich skomplikowana budowa anatomiczna determinuje konieczność stosowania wielu – mniej lub bardziej skomplikowanych – terapii i programów rehabilitacyjnych, które mają na celu przywrócenie pacjentowi optymalnej sprawności ruchowej. Urazy stóp i stawu skokowego wymagają kompleksowej opieki specjalistów, m.in. ortopedów, chirurgów, fizjoterpeutów i podologów. Jeśli borykamy się z tego rodzaju problemami, warto zdecydować się na skorzystanie z oferty ośrodków zapewniających pełną opiekę w tym zakresie.

Stopy i staw skokowy – wielofunkcyjne i podatne na urazy

O tym jak bardzo istotne są w naszym codziennym funkcjonowaniu przekonujemy się wtedy, gdy zaczyna nam dokuczać jakikolwiek problem – ze stopami i ze stawem skokowym. Zarówno stopy, jak i staw skokowy wykonują wiele złożonych zadań – najważniejszą ich funkcją jest przekazywanie siły mięśni podudzia na podłoże, co pozwala nam wykonywać różne ruchy. Prawidłowo funkcjonująca stopa musi mieć zapewniony odpowiedni poziom amortyzacji wstrząsów i dopasowania do podłoża.

W związku z wykonywaniem wielu ruchów w różnych “warunkach” – stopy i staw skokowy są narażone na urazy. W przypadku stawu skokowego najczęstszym urazem jest skręcenie, czyli uszkodzenie torebki stawowej i więzadeł. Wyróżnia się trzy poziomy zaawansowania skręcenia (naciągnięcie torebki stawowej i więzadeł, naderwanie torebki i więzadeł oraz zerwanie więzadeł z niestabilnością stawu). Przy wykonaniu nieprawidłowego ruchu skrętnego dojść może również do złamania kostki.

W przypadku skręcenia stawu skokowego zazwyczaj realizowane jest leczenie nieoperacyjne. Stosuje się opatrunek gipsowy lub stabilizator (w celu unieruchomienia stawu). Skręcenie stawu w przypadku stopy zdarza się o wiele rzadziej – urazy stopy są wynikiem wystąpienia różnych urazów. Może dojść m.in. do złamania: kości piętowej (zazwyczaj wymagane tu jest leczenie operacyjne), kości skokowej (bardzo rzadkie), kości śródstopia (zdarza się głównie z powodu skręcenia stopy). 

Występują również tzw. złamania zmęczeniowe (są spowodowane długotrwałymi i nieleczonymi przeciążeniami). Inną kategorię urazów stóp stanowią uszkodzenia stawu Lisfranca (uszkodzenia więzadeł, uszkodzenia więzadeł i złamania kostne, z częstymi zwichnięciami albo podwichnięciami stawu). W tym przypadku zazwyczaj stosuje się leczenie operacyjne.

To nie wszystkie urazy, jakie mogą się zdarzyć w omawianej okolicy. Stosunkowo częstymi są również uszkodzenia ścięgien. To m.in. uszkodzenie ścięgna Achillesa, czyli piętowego. Może tu dochodzić do zapalenia, które leczone jest poprzez rehabilitację albo do zerwania – w tym przypadku wymagane jest leczenie operacyjne. 

Po przebytych skręceniach stawu skokowego albo po jego długotrwałej niestabilności, może dojść do uszkodzenia ścięgien strzałkowych. Takie schorzenie wymaga zazwyczaj interwencji chirurgicznej. Długotrwałe procesy degeneracyjne prowadzące do ukształtowania się stopy płasko-koślawej, mogą natomiast doprowadzić do uszkodzeń ścięgna piszczelowego tylnego. 

Kompleksowe leczenie i rehabilitacja 

Leczenie urazów stóp powinno być prowadzone w sposób kompleksowy. W zależności od charakteru uszkodzenia i jego zaawansowania oraz występowania innych schorzeń – zespół specjalistów podejmuje decyzję dotyczącą zakresu stosowanych terapii – sposobów leczenia (operacyjne, bezoperacyjne) i postępowania rehabilitacyjnego. Wyspecjalizowane ośrodki, takie jak PORADNIA CHORÓB STOPY, rozwijająca dynamicznie swoją działalność od 2008 r. zapewniają dostęp do najnowocześniejszych i skutecznych programów terapeutycznych, stosowanych z powodzeniem na całym świecie. 

Placówka została stworzona przez doświadczonych specjalistów. Zespół ortopedów, fizjoterapeutów, rehabilitantów i podologów zapewnia pełną opieką pacjentom zgłaszającym się z wieloma problemami dotyczącymi m.in. stóp oraz stawu skokowego. To zarówno urazy, jak i choroby – wrodzone i nabyte. Pomoc udzielana jest pacjentom dorosłym i dzieciom. 

Wieloletnia praktyka Poradni Chorób Stopy to kilkanaście tysięcy pacjentów, którym udało się skutecznie pomóc, kilka tysięcy operacji wszystkich typów wykonanych wyłącznie nowoczesnymi i sprawdzonymi metodami, specjalistyczna rehabilitacja przed- i pooperacyjna, najlepsze implanty tytanowe renomowanych producentów oraz komfortowe warunki hospitalizacji, dzięki którym pacjenci szybciej dochodzą do pełnej sprawności.

Obecnie Poradnia Chorób Stopy prowadzi działalność w siedzibie głównej w Warszawie oraz w filiach – warszawskich, katowickiej i gdańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here