Sauna – rodzaje i charakterystyka

Sauna to popularne przede wszystkim w krajach skandynawskich pomieszczenie z wysoką temperaturą i małą lub dużą wilgotnością. Istnieje kilka typów saun, które różnią się między sobą budową i sposobem funkcjonowania. W zależności od kategorii sauny, wizyta w niej trwa kilka lub kilkanaście minut. Sesje saunowe działają oczyszczająco na organizm i poprawiają jego funkcjonowanie.

Sauna sucha

Sauna sucha czyli fińska lub szwedzka, cechuje się bardzo wysoką temperaturą, sięgającą 120 st. C i bardzo niską wilgotnością około 10%. Mechanizmem działania sauny suchej jest piec z gorącymi kamieniami, których nie polewa się wodą. Sauna szwedzka jest zbudowana z drewna. Mogą z niej korzystać osoby mające problemy ze stawami i astmą oskrzelową. Do sauny fińskiej mogą natomiast chodzić osoby po zawale serca, ale dopiero po upływie około pół roku od zabiegu. Z racji tak wysokiej temperatury panującej w środku, z sesji saunowej korzysta się jedynie raz w tygodniu nie dłużej niż przez 12 minut. Obecnie wiele osób decyduje się na kupno sauny do domu, albo ogrodu. O ile zbudowanie samodzielnie takiego pomieszczenia od podstaw może być pracochłonne, o tyle zainstalowanie gotowego modelu trwa około godziny. Wysokiej jakości produkty dostępne są na: homegarden.com.pl. Decydując się na kupno takiego wyposażenia, warto postawić na zaufanego producenta, który proponuje osprzęt najwyższej klasy. 

Odmiany sauny suchej – biosauna i sauna solna

Odmianą sauny suchej jest biosauna. Temperatura w takim pomieszczeniu waha się między 40 a 60 st. C. Wilgotność powietrza osiąga 40%. Biosauna jest wyposażona w specjalne lampy sufitowe, których działanie wpływa na nastrój uczestników sesji. Dodatkiem zabiegów saunowych bardzo często są olejki eteryczne, przez co taka sauna nazywana jest sauną aromatyczną. Wizyta w biosaunie trwa 15-30 minut, a z racji stosunkowo niskiej temperatury może odbywać się każdego dnia. Sauna solna, wykonana jest z kamiennych, solnych brył. Dzięki solankom, podczas sesji, dodatkowo odbywa się solna inhalacja. Dlatego zabiegi rekomendowane są dla osób mających problemy z drogami oddechowymi. Wizyta w saunie solnej może trwać do 15 minut, bo temperatura wewnątrz nie przekracza 80 st. C, a wilgotność to około 40%.

Sauna parowa

Sauna parowa nazywana jest łaźnią rzymską, temperatura wewnątrz osiąga 45-60 st. C, a wilgotność to nawet 100%. Mechanizm działania sauny tego rodzaju opiera się na parowniku umieszczonym przy podłodze. Temperatura i wilgotność ustawiane są automatycznie. Z racji znacznej wilgotności sauna parowa stworzona jest z płytek ceramicznych, albo hartowanego szkła. Sesja saunowa może trwać do 15 minut. Odmianą sauny parowej jest sauna ziołowa, gdzie para wodna zawiera wywar z ziół i olejki eteryczne. Zabiegi odbywają się w temperaturze 45 st. C, przy wilgotności około 80%. Sesja może trwać do 30 minut.

Jak widać istnieje wiele rodzajów sauny, które różnią się między sobą sposobem działania oraz panującą wewnątrz temperaturą i wilgotnością. Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie popularne stały się również sauny infrared, które do ogrzania pomieszczenia wykorzystują podczerwień. Temperatura osiąga wartość 50-60 st. C, a wilgotność w saunie wynosi 25%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here