Pościele i kolorystyka – czyli jak łączyć barwy?

0
1188

Odpowiednie dobranie kolorów to ważne element przy projektowaniu wnętrza. Należy więc zadbać o całość pomieszczenia i wybrać odpowiednie kolory tak, aby były one spójne z całością. Tak więc, nie można zapominać o nawet najmniejszych dodatkach, ponieważ często to od nich zależy jak finalnie prezentuje się pokój.

Łączenie kolorów

Kolory, owszem, można łączyć ot tak, ale warto jednak zastanowić się nad kilkoma zasadami i poznać techniki na ich łączenie. Sprawi to, że nasze wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru i nie będzie się gryzło ze sobą. Podstawową rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę jest koło kolorów, czyli taki model graficzny, który służy do pokazania jak mieszają się i powstają barwy. To z niego można wyczytać jakie kolory do siebie pasują, a jakich należy unikać oraz to, które kolory są ciepłe, a które zimne. Podstawowe sposoby na wybranie odpowiedniej pościeli do reszty pomieszczenia to:

Łączenie kolorów znajdujących się obok siebie

Takie zastosowanie koła bar sprawi, że pomieszczenie wraz z pościelą będą tworzyły całość i wniesie to harmonię do wnętrza, ale nie będzie to zbyt nudne ze względu na zastosowanie innych odcieni tej samej barwy.

Łączenie kolorów znajdujących się po przeciwnych stronach

Jest to już bardziej śmiałe posunięcie, które gwarantuje nieco urozmaicenia we wnętrzu. Sprawi to, że pościel, w połączeniu z kolorami reszty pomieszczenia, nabierze charakteru. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić. Ze względu na to, że jest to dość odważne wiele ludzi wpada w skrajności, a to przynosi, odwrotne od zamierzonych, efekty.

Uspokajające działanie kolorów

Sypialnia to miejsce służące do odpoczynku, dlatego warto aby kolory tam zastosowane, były odpowiednio dobrane. Przy wyborze pościeli, należy pamiętać o tym, aby wybierać barwy najbardziej kojarzące się z wypoczynkiem i regeneracją. Są to kolory stonowane, spokojne, głównie ciepłe barwy. Dlatego dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na odcienie zielonego bądź błękitu czy beżu. Według psychologii kolorów właśnie te odcienie powodują u nas poczucie harmonii, wyciszenia i spokoju, a to z kolei sprawia, że lepiej nam się wypoczywa w takich miejscach.

Najbardziej powszechne kolory, które stosuje się podczas dekoracji to:

Niebieski – kojarzy się morskimi falami lub, w odpowiednim odcieniu, z kolorem nieba. A to powoduje w nas wewnętrzny spokój.
Szary – klasyczny kolor, który z łatwością można połączyć z resztą pomieszczenia
Zielony – kolor, który kojarzy nam się z naturą i spokojem, a dzięki temu pozytywnie wpływa na wypoczynek

Trochę ekstrawagancji

Kto powiedział, że pościel musi być nudna? Można zdecydować się też na pościel wzorzystą. Na rynku można znaleźć wiele różnych wzorów, od klasycznych pasków lub kropek, aż po ciekawe i czasami odważne mozaiki. Wszystko zależy od naszych upodobań i sposobu, w jaki chcemy połączyć nasze łóżko z resztą sypiali. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić, ponieważ może to być przytłaczające i męczące dla oka, a to niekorzystnie wpłynie na nasz relaks w sypialni.

Tekst powstał przy współpracy sklepu internetowego https://i-posciel.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here