Mydło z francuskiej krainy

Marsylia to urocze miasto we Francji, które położne jest w regionie Prowansji we Francji. Kraina ta co roku przyciąga tysiące turystów, którzy szukają odprężenia na łonie natury przy akompaniamencie szumu fal Morza Śródziemnego. To właśnie tutaj powstaje słynne na cały świat mydło o bardzo dobrych właściwościach.

Mydło marsylskie jest wytwarzane według tradycyjnych receptur w niewielkich manufakturach. Nad prawidłowym procesem produkcji czuwa zawsze mistrz mydlarski, który kontroluje jakość – sprawdza, czy jest przestrzegany skład, proporcje oraz ogólne reguły sztuki. To wszystko sprawia, że końcowy produkt jest tak wyjątkowy i niepowtarzalny.

Mydło marsylskie jest bezpieczne i przede wszystkim naturalne, dlatego może być stosowane przez osoby, które mają delikatną i wrażliwą skórę. Polecane jest również dla alergików, a nawet małych dzieci, czy noworodki (które mają bardzo wrażliwą i cienką skórę bez naturalnej bariery ochronnej). Mydło może być również używane do mycia włosów, co jest zupełnie niemożliwe w przypadku produktów, jakie znamy z naszych sklepowych półek.

Co wchodzi w skład takiego mydła?

Mydło w dawnych czasach produkowano wyłącznie z oliwy z oliwek, które porastały okolice Marsylii. Obecnie produkty zawierają minimum 72 procent olejów roślinnych, które tłoczone są z różnych nasion. Odpowiednia kombinacja olejów nie jest przypadkowa i nadaje się do każdego typu cery. Obecnie w składzie mydła możemy znaleźć także olej palmowy, kokosowy, a nawet arganowy, który ma działanie antyseptyczne. Każdy rodzaj tłuszczu ma nieco inne właściwości, a wszystkie razem doskonale uzupełniają swoje działanie tworząc kosmetyk niemal uniwersalny.

Jaki jest proces tworzenia?

Proces produkcji polega na gotowaniu olejów roślinnych z dodatkiem ługu. Tradycyjnie ług pozyskiwany był przez wielokrotne gotowanie popiołu roślinnego. Obecnie do tego celu używa się wodorotlenku potasu lub wodorotlenku sodu. Wykorzystywanie tych związków do otrzymania mydła jest dużo łatwiejsze, a zarazem efektywniejsze niż w trakcie używania zwykłego ługu, który był pełen zanieczyszczeń. Jednak niektóre manufaktury wciąż praktykują stary sposób, jedynie zmieniając i udoskonalając metodę otrzymywania roślinnego ługu. Dodatek sodu w czasie produkcji sprawia, że mydło marsylskie jest twardsze, co pozwala uzyskać symetryczne, ładne kostki. Potas dodawany jest w przypadku, gdy producent chce uzyskać kosmetyk o nieco bardziej miękkiej konsystencji lub mydła w płynie.

Prawdziwe mydło

Mydło marsylskie jest w pełni naturalne i składa się ze wspomnianych wyżej tłuszczów roślinnych oraz soli kaustycznej (zamiennie ługu), wody i olejków eterycznych. Zdarza się jednak, że pod tą samą nazwą kupimy produkt, który zawieraja dodatkowo konserwanty, czy substancje zapachowe o chemicznym pochodzeniu. Dlatego wybierając w sklepie mydło musimy koniecznie sprawdzić jego skład.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here