Mechaniczne filtry wewnętrzne do akwariów

Na wyposażenie akwarium składa się wiele elementów, a jednym z urządzeń, które obowiązkowo musi się znaleźć w każdym zbiorniku, jest filtr. Dlaczego i jaki jego model można wziąć pod uwagę? Jednym z wielu jego typów jest mechaniczny filtr wewnętrzny.

Dlaczego filtracja wody w akwarium jest taka ważna?

Woda w akwarium zawsze ulega stopniowemu zabrudzeniu. Znajdują się w niej resztki pokarmu, którego nie zjadają rybki, resztki żywych roślin czy pył, który uniósł się z podłoża, na przykład wówczas, gdy zwierzęta wodne się w nim zakopywały. Nie bez znaczenia jest także obecność odchodów ryb czy innych zabrudzeń, które mogły dostać się do wody nawet przypadkowo, co często ma miejsce w otwartych akwariach.

Filtracja chroni wodę w akwarium przed zabrudzeniem, które mogłoby spowodować, że zaczną się w niej pojawiać szkodliwe bakterie. Gwarantuje, że woda nie będzie ulegała zmętnieniu i zamuleniu. Mówiąc krótko, pozwala na usunięcie wszystkiego, czego w wodzie być po prostu nie może. Dlatego właśnie filtr jest niezbędnym elementem w każdym akwarium.

A jak umieścić filtr w kuli?

To na pewno częste pytanie osób, które zdecydowały się na akwarium w kształcie kuli i trzymają w nim jedną złotą rybkę (albo bojownika). Niestety, prawda jest taka, że jest to wyjątkowo trudne, zarówno przez wzgląd na wielkość takiego zbiornika, jak i na jego kształt. W praktyce często w kulach rezygnuje się z filtrów, co jest ogromnym błędem i prowadzi do szybkiej utraty zdrowia przez rybkę.

Jak więc umieścić filtr w kuli? Najlepiej po prostu nie wybierać kuli! Akwarium powinno być dopasowane do potrzeb ryby, a niestety kula nie spełnia pod tym względem praktycznie żadnych wymagań. Nie tylko utrudnia umieszczenie niezbędnego sprzętu, ale też zapewnia małą ilość powietrza rybie, małą ilość wody i brak orientacji w terenie. Wszystkie te cechy mogą sprawić, że rybka udusi się lub zachoruje. Jeśli więc naprawdę należy ci na jej zdrowiu, po prostu wpuść ją do większego, prostokątnego akwarium – i nie zapomnij wtedy o filtrze.

Charakterystyka filtrów wewnętrznych

Filtry do akwarium możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Filtry zewnętrzne zazwyczaj są urządzeniami przelewowymi, z których woda powraca do zbiornika kaskadą przelewającą się górą. Są bardzo efektowne, ale dobrze widoczne. Jeśli więc zależy ci na filtrze, który będzie bardziej dyskretny, powinieneś postawić na urządzenie wewnętrzne.

Nowoczesny filtr wewnętrzny do akwarium to ciche i wydajne urządzenie, które z łatwością schowasz za dekoracjami, co pozwoli ci na ładniejszą aranżację akwarium. Są wykonane z odpornego plastiku, który nie ulega zniszczeniu nawet po przypadkowym zderzeniu z większą rybą. W ich wnętrzu znajduje się gąbka, której zadaniem jest wyłapanie wszystkich zabrudzeń fizycznych, takich jak wspomniane szczątki roślin i pokarmu czy odchody. Przefiltrowują wodę dzięki wydajnej pracy silniczka, który uruchamia pompę ssącą, powodującą przepływ wody. Jednocześnie, oprócz jej uzdatniania, przyczyniają się do lepszego natlenienia wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here